A Szociális és Munkaügyi Minisztérium (SZMM) elindította roma foglalkoztatás-szervezői projektjét, amellyel 2500 roma munkaerőpiacra történő belépését szeretnék elősegíteni - mondta el az MTI-nek Herczog László szociális és munkaügyi miniszter Budapesten.
A projekt a Társadalmi Megújulás Operatív Program (TÁMOP) keretében, 193,3 millió forintból valósul meg. Fő célja, hogy személyre szabott, és a helyi munkaerőpiaci igényekhez igazodó szolgáltatásokkal és támogatásokkal segítsék elő a romák belépését a munkaerőpiacra.
Herczog László elmondta: a program keretében minden magyarországi régióban kijelöltek 2-6, összesen 27 roma foglalkoztatás-szervezőt, akik felveszik a kapcsolatot az illetékességi területükön működő roma kisebbségi önkormányzatok vezetőivel és civil szervezetekkel. Ezenkívül együttműködnek a helyi munkaügyi kirendeltségekkel, és kapcsolatot tartanak a munkáltatókkal annak érdekében, hogy minél több üres álláshelyet lehessen feltárni a roma munkavállalók részére.
A foglalkoztatás-szervezők úgy is segítik a romákat, hogy különböző pályázati lehetőségeket, programokat kutatnak fel számukra, ösztönzik őket a részvételre, és nyomon is követik azt.
A tárca a programtól azt reméli, hogy a munkaerőpiactól tartósan távol lévő emberek egyre szélesebb körben kerülnek vissza a nyílt munkaerőpiacra. A roma foglalkoztatás-szervezők az információk átadásában játszanak fontos szerepet, mivel megismertetik az emberekkel a munkaügyi központok által nyújtott szolgáltatásokat és a más forrásokból finanszírozott programokat.
A miniszter szerint nagyon fontos, hogy a romákhoz is eljussanak ezek az információk, hiszen sokszor már ez az első lépés is hiányzik. A célcsoportot például közmunkákba tervezik bevonni, illetve képzéssel is segíteni kívánják a munkaerőpiacra való be- vagy visszalépést - hangsúlyozta a tárcavezető. Elmondta: a programot 2010 után is fontos lenne folytatni, mert a problémák megoldása csak hosszabb távon lehetséges.
A projekt alapvető célja, hogy a bevont 2500 ember közül legalább 1200-an kerüljenek be valamely szolgáltatásba, képzésbe, vagy létesítsenek munkaviszonyt, illetve váljanak önfoglalkoztatóvá. Herczog László elmondta: januárban 460 embert vontak be a programba.
Romaügyekről faggatják a kormányt
Magyar menekültáradat: Kanada egyelőre türelmes
Közmunka: külön program romáknak
MTI