
A szakértő szerint, ha Kelet-Európa nem ügyel a növekedésre, akkor elolvadhat az utóbbi években elért haladás, pénzügyi válság sújthatja a régiót, amelyet csődbe ment bankok és a fogyasztói bizalom hiánya fog jellemezni.
Erixon aggasztónak tartja a nagy mértékű kereskedelmi hiányokat, amelyeket eddig többnyire elfedtek a jelentős külföldi beruházások. "Ha a világ leállítaná a befektetéseket, Kelet-Európa nagy bajba kerülne" - mondta. Válság esetén szerinte vállalatok és háztartások sora adósodna el, a hitelezők elbizonytalanodnának, az országok mély recesszióba, sőt depresszióba süllyedhetnének.
Megjegyezte, hogy az infláció már most komoly gondot jelent, és a helyzet csak rosszabbodni fog. Utalt arra, hogy szinte minden kelet-európai ország munkaerőhiánnyal küszködik, miközben a munkabérek növekednek, s ez gerjeszti az inflációt.
A szakértő úgy látja, az az egyetlen esély, ha a központi bankok magasan tartják a kamatokat, bátorítva ezzel a megtakarításokat és mérsékelve a fogyasztás növekedését a kereskedelmi hiány kiegyensúlyozása és a pénzügyi kockázatok csökkentése érdekében.
Közép--Kelet-Európa az európai kockázati tőke elsődleges célpontja
Az európai kockázati tőke befektetők a jövőbeli befektetési lehetőségek számbavételénél nem szívesen távolodnak el a kontinenstől - 23 százalékuk leginkább Közép-Kelet Európát részesíti előnyben - derül ki a 2007-es Kockázati Tőke Felmérésből.
A Deloitte Touche Tohmatsu (DTT) és az Európai Kockázati Tőke Szövetség (EVCA) támogatásával készült tanulmány európai, ázsiai és észak-amerikai befektetők véleményét hasonlította össze, és megállapította, hogy a magasabb színvonalú üzleti tranzakciók és az alacsonyabb járulékos kockázatok az európai befektetőket a térségükben tartja.
Az európai kockázati tőke befektetők 51 százaléka egyértelműen viszonylagos földrajzi közelséget kíván fenntartani portfoliójával, elsősorban Közép-Kelet Európára koncentrálnak, azután következik Ausztria, Németország, Liechtenstein és Svájc, végül az Egyesült Államok.
A tanulmány szerint a kockázati tőkések a szellemi tulajdonjogok védelmében látják az egyik legnagyobb problémát. Az európai kockázati tőke befektetők 59 százaléka szerint a kínai szellemi tulajdonjogi helyzet fokozott pénzügyi kockázatot jelent. India a második helyre került 16 százalékkal.
Alapkamat: maradt 7,50
Fekete lyuk, gödör és egy nő - ez vár a világra
Tőkepumpa a Fed-től - mit gondoljunk róla? (hanganyag)
Fanyalgó befektetők: milliárdokba kerülő gyávaság
MTI