Gazdasági változások – minimum 3 százalékos növekedés szükséges
Az elmúlt két év számos változást hozott a magyar gazdaságban, 2006-tól csökkent a gazdasági aktivitás, recesszió alakult ki, ami magával vonta a munkanélküliség jelentős növekedését. – összegezte az elmúlt két évet Samu János, a Concorde Értékpapír Zrt. makrogazdasági elemzője. Legalább 3 százalékos gazdasági növekedésre lenne szükség, hogy a munkanélküliség csökkenjen, a hitelképesség nőjön.
Egy globális kooperáció esélye jelenleg csekély, ami számos negatív következményt eredményezhet. Samu szerint az együttműködés hiánya munkanélküliséghez, a rossz fiskális helyzetben lévő országok államcsődjéhez is vezethet, ami egy második recesszió lehetőségét hordozza magában. Ez hazánkat is súlyosan érintené, a külső kereslet újra beszakadhat és a külső egyensúly korlátja miatt a belső kereslet is csökkenhet, a munkanélküliség tovább növekedhet.
Az értékesítés és a kockázatkezelés szoros együttműködése szükséges
Saját fejlesztésű informatikai rendszerrel, cégminősítéssel, céginformációval és fizetési tapasztalatok felhasználásával alakította ki a Waberer’s kockázatkezelési rendszerét, mely már a teljes vevőszerzési és vevőgondozási folyamatba beépült, mondta Csikós Gergely, a Waberer’s Cégcsoport hitelezési és beszedési vezetője. A folyamatok aprólékos definiálásának következtében, és a rendelkezésre álló minőségi információk miatt, már sok esetben maga a kereskedő el tudja dönteni, hogy egy adott cég kockázatos-e, ami a Waberer’s 6000 vevője esetén nagy eredmény.
Lejárt tarozások csökkentése
Szilágyi Jenő a Papyrus Hungária Zrt. regionális pénzügyi igazgatója a fizetési késedelmek drasztikus csökkentését célozta meg, hogy a vállalat likviditási helyzete javuljon, a leírási veszteségek csökkenjenek. Egy év alatt sikerült a lejárt tartozások arányát 35 százalékos szintről 7 százalékra csökkenteni. A vállalat nemcsak külső információkat és fizetési tapasztalatokat, hanem saját gyűjtött fizetési tapasztalatokat is felhasznál kockázatkezelésében; az iparág főbb szereplőivel való összefogás és a fizetési tapasztalatok megosztása által sikerült ilyen hatalmas javulást elérni a cégnek.
Már a szerződéses feltételekre is figyelni kell
Dr. Balázs Katalin ügyvéd tippeket adott a résztvevőknek, hogy milyen módon biztosíthatják magukat a nemfizetésekkel szemben és egy esetleges jogi útra terelés esetén mire kell figyelni. Már a szerződési feltételekben érdemes arra figyelni, hogy nem fizetés esetén a tartozás akár több módon biztosítva legyen. Egyik legfontosabb, hogy minden írásban dokumentálva legyen, és amennyiben a nem fizetés megtörténik, a vevő valamilyen rögzített módon elismerje tartozását. Balázs Katalin arra is felhívta a figyelmet, hogy a felszámolás kezdeményezése előtt minden erőfeszítést meg kell tenni a tarozások behajtására, mivel felszámolási eljárás esetén már csak nagyon hosszú idő után és kis eséllyel jutnak a hitelezők pénzükhöz.
Növekvő adatmennyiség és professzionális eszközök segítik a kockázatkezelést
Várdai László a Dun & Bradstreet (D&B) értékesítési vezetője tartotta a konferencia záró előadását, rávilágítva arra, hogy az igény megnőtt a minőségi és gyorsan rendelkezésre álló információk iránt. A hatalmas információmennyiség miatt egyre nehezebb manuális eszközökkel döntést hozni. Mivel hetente 300-400 felszámolási eljárás indul hazánkban és mintegy 550 ezer cég tevékenykedik, megbízható információkra van szükség az üzleti döntések meghozatalakor - olvasható a D&B összefoglalójában.
Privátbankár