Nálunk bebetonozott az alapkamat
Duronelly Péter a Budapest Alapkezelő befektetési igazgatója arra is emlékeztetett, hogy az elmúlt egy hónapban a forint árfolyama is csak minimális mértékben változott.
A pénzügyi stabilitás szempontjából fontos gazdaságpolitikai intézkedések közül kiemelte, hogy míg a kormány erőteljesen arra fókuszál, hogy a költségvetési hiányt kontroll alatt tartsa, ami pozitív üzenet, ugyanakkor a nyugdíjrendszer megváltoztatásával kapcsolatos új koncepció, valamint az, hogy az adóintézkedések hatása elsősorban hosszú távon mutatkozik meg, inkább óvatosságot indokol.
A nemzetközi tőkepiaci hangulatot meghatározza, hogy a világ hat legfontosabb központi bankja közül mindössze egy, a kínai jegybank szigorít, míg az Egyesült Államokban, az Egyesült Királyságban, Japánban és Svájcban inkább a lazítás irányába tolódik, illetve tolódott el a monetáris politika - hangsúlyozta Duronelly. A folyamatos likviditásbőség bizonytalan gazdasági kilátások mellett is pozitív hangulatot kelt a piacokon. Figyelemre méltónak nevezte, hogy sem az ír bankrendszer problémái, sem egyes amerikai bankok szabálytalan jelzálog érvényesítési gyakorlata nem kelt tovagyűrűző hatásokat, a piac könnyen túllép ezeken a korábban még stresszkeltő eseményeken.
Mint azt a Budapest Alapkezelő befektetési igazgatója kiemelte, annak ellenére, hogy 2010-ben majd minden feltörekvő piacra jelentős tőke áramlott be, a magyar kötvénypiacon számottevő külföldi tőke nem jelent meg. Magyarország még mindig "rossz tanuló" státuszban van, amit jól mutat, hogy 5,25 százalékos jegybanki kamat mellett is nagyjából 7 százalékosak a hosszú távú államkötvények kamatai. Hozzátette: amíg ez fennáll, addig az MNB-nek semmi oka nincs irányadó kamata csökkentésére.
Suppan Gergely, a Takarékbank elemzője szerint az 5,25 százalékos kamatszint "bebetonozott", akár jövő év végéig is fennmaradhat. Az elemzőt kissé meglepte, hogy a monetáris tanács ülésén kamatemelésre is volt javaslat, de elképzelhetőnek nevezte, hogy alig, vagy egyáltalán nem volt támogatottsága. Sem a monetáris szigorítást, sem a lazítást nem indokolják a folyamatok - mondta.
Az elemző is kiemelte a kormány elkötelezettségét az idei és jövő évi deficitcél mellett, ugyanakkor úgy vélte, óvatosságra int, hogy nem teljesen világos, vajon 2013-tól hogyan tudja tartani a hiánycélt a kormány. Ehhez véleménye szerint további intézkedésekre lesz szükség.
Inflációs oldalról sem lett volna indokolt az emelés Suppan szerint, aki a jegybanknál optimistábban úgy véli, hogy jövőre elérhető az inflációs cél.
MTI