Különös veszélyforrások: csillagszóró és gyertyák
Az izgatott karácsonyi készülődésnél nem szabad megfeledkezni a biztonságról sem. A karácsonyfa bármilyen hatás következtében könnyen felborulhat, ezért még a díszítés előtt rögzítsük/kössük ki. A fára felakasztott égősort szaküzletekből szerezzük be, és a vásárlás előtt győződjünk meg arról, hogy a csomagolásban van magyar nyelvű használati utasítás, illetve hogy a magyar szabványnak és érintésvédelmi előírásoknak megfelelnek-e. Nem ajánlott olcsó égőket választani, mivel ezek könnyen zárlatossá válhatnak, ezért sok esetben tűz- és balesetveszélyesek. A kültéri égőknél elsődleges szempont, hogy vízállóak legyenek - figyelmeztet rá az AEGONdirekt.hu közleménye.
"A csillagszórók, gyertyák és adventi koszorúk lehetséges tűzfészekké válhatnak. Ezeket szigorúan tilos kiszáradt fenyőágak közelében meggyújtani és felügyelet nélkül égetni/égni hagyni”– tanácsolja Marosvölgyi Péter az AEGONdirekt.hu szakmai igazgatója. Az AEGONdirekt.hu adatai szerint a lakástüzek 25 százaléka ebből adódik.
A hó is komoly károkat okozhat
A hó által okozott károknál fontos megkülönböztetni a statikus nyomás által az épületekben okozott direkt károkat és a tetőről lecsúszó hó által harmadik személynek okozott felelősségi károkat. A tetőre rakódott hó súlya alatt beszakadt, sérült tetők kárainál a biztosító elsősorban a tető állapotát, annak karbantartottságát vizsgálja. A tetőkárok kialakulásához sok esetben a tető rossz állapota (elkorhadt, szúette tetőgerendák, tetőlécezés), illetve a kivitelezési hibák (alul méretezett tetőszerkezet, stb.) vezetnek.
„Az AEGONdirekt.hu tavalyi adatai szerint az év ezen időszakában összesen 2800 hókárokra vonatkozó bejelentés érkezett. A biztosító átlagosan 80 ezer forintot fizetett ki a károsultaknak”- mondta Marosvölgyi Péter, majd hozzátette: „Felelősségi károk esetén minden esetben a felelősség kérdését kell tisztázni, vagyis azt, hogy a károkozó minden tőle elvárhatót megtett-e a károk megelőzése érdekében. Például kitett-e figyelmeztető táblát, volt-e hófogó az épületen, és ha volt, akkor az megfelelt-e az építésügyi szabványoknak”.
Szilveszterkor megnő a betörések száma
Az AEGONdirekt.hu statisztikái alapján az év végén a leggyakoriabbak a lopáskárok, szilveszterkor pedig az éves átlaghoz képest 25 százalékkal nő a betörések száma. Ez azzal magyarázható, hogy ilyenkor sokan barátoknál, rokonoknál búcsúztatják az óévet és üresen hagyják lakásaikat, amit a betörők kifigyelnek, a petárdák és tűzijátékok hangzavara miatt pedig könnyebben tudnak bejutni a kiszemelt házba.
„Ha elutazunk célszerű égve „felejteni” a lámpákat, illetve bekapcsolni a rádiót. Manapság divatos kiposztolni a facebook üzenőfalunkra, hogy éppen hol bulizunk, de ebben az esetben ne közöljük a világhálón ezt az információt”- figyelmeztet Marosvölgyi.
Privátbankár