1p
Sokan elhiszik a kereskedőnek, hogy a két nap alatt széthasadt cipőért nem jár vissza a vételár, hanem le kell vásárolni az árát az egyszer már csalódást keltő üzletben. Karácsonykor különösen fontos, hogy tisztában legyünk fogyasztói jogainkkal
Sokan elhiszik a kereskedőnek, hogy a két nap alatt széthasadt cipőért nem jár vissza a vételár, hanem le kell vásárolni az árát az egyszer már csalódást keltő üzletben. Karácsonykor különösen fontos, hogy tisztában legyünk fogyasztói jogainkkal.

A Nemzeti Fogyasztóvédelmi Hatóság, az Országos Fogyasztóvédelmi Egyesület és a tudatosvasarlo.hu egyöntetű véleménye szerint a vásárlók többsége nincs tisztában érdekei érvényesítésének módszereivel, nem ismeri a segítségül szolgáló illetékes hatóságokat, sőt még a vásárlás helyszínén sem képes kiállni igazáért.

Mivel a fogyasztó nincsen tisztában a hatályos jogszabályokkal, nem tud megalapozottan érvelni, így kénytelen elhinni a kereskedő állításait.

A hatályos jogszabályok szerint bizonyos termékekre kötelező jótállás, azaz garancia vonatkozik. Ez azt jelenti, hogy a gyártó vagy a forgalmazó köteles garantálni, hogy az eladott termék a vásárlást vagy az üzembehelyezést követően egy évig a rendeltetésének megfelelően fog működni.

A kereskedők vásárlássösztönzés, márkahűség vagy imidzsépítés miatt gyakran megnövelik a jótállás időtartamát. Bizonyos termékek esetében pedig a vásárlónak adott összeg fejében lehetősége van több évvel is kiterjeszteni a garanciát.

Kötelező jótállású termékek (a vonal alatti termékekre csak tízezer forintos bruttó vételár felett vonatkozik):

- hűtőszekrény, fagyasztó;
- mosógép, centrifuga, szárítógép, mosogatógép;
- porszívó;
- varrógép;
- személygépkocsi, motorkerékpár, kerékpár, babakocsi, lakókocsi;
- telefonok, telefaxok ___________________________________________

-  sütő-, főzőberendezések;
- vízmelegítők, fűtő-, légkondicionáló  berendezések;
- motoros kerti gépek, motoros kézi szerszámok, motoros szivattyúk;
- az egy éves, illetve az egy évnél hosszabb kihordási idejű gyógyászati segédeszközök és készülékek;
- riasztó- és jelzőberendezések;
- üzenetrögzítők, kihangosító készülékek;
- műholdvevők, televíziók, projektorok, videomagnók;
- rádiók, autórádiók, rádiós ébresztőórák,  műholdas helymeghatározók;
- lemezjátszók, szalagos és kazettás magnók, CD-felvevők és -lejátszók, DVD-felvevők és –lejátszók, hangfal, mikrofonok és fülhallgatók;
- fényképezőgépek, videokamerák, írásvetítők;
- mp3 lejátszók, Pendrive készülékek, memóriakártyák;
- távcsövek, látcsövek, mikroszkópok, teleszkópok, iránytűk;
- személyi számítógépek, monitorok, nyomtatók, szkennerek;
- számológépek, zsebszámológépek, menedzserkalkulátorok;
- hangszerek;
- órák;
- bútorok.

A gyártó és a forgalmazó akkor vonhatja ki magát a jótállási kötelezettség alól, ha be tudja bizonyítani, hogy a hiba a vásárlás után, a nem rendeltetésszerű használat vagy külső behatás miatt keletkezett. Például ha egy dvd-lejátszóra hetven kilós tévét teszünk, és egy idő után nem játssza le a lemezeket, lehetséges, hogy elveszik a jótállás, ha a kereskedő bebizonyítja, hogy mechanikai túlterhelés miatt keletkezett a probléma.

Fontos, hogy jótállás esetén azt kell figyelembe venni, hogy mikor keletkezett a meghibásodás, nem azt, hogy mikor vált felismerhetővé.

A forgalmazó kötelessége, hogy közérthetően megfogalmazott, magyar nyelvű jótállási jegyet állítson ki, ami tartalmazza a garancia részleteit. Jótállási igényünket csak ezzel érvényesíthetjük, ezért érdemes még a helyszínen meggyőződni pontosságáról, korrektségéről. A vásárlónak nem kell leellenőriznie, hogy minden rendben van-e az áruval, de a későbbi kellemetlenségek elkerülhetők, ha az arra alkalmas terméket leteszteljük egyből vásárlás után. Nagyobb láncoknál a vevőszolgálaton nyílik lehetőségünk működés közben kipróbálni az elektromos berendezéseket.

A forgalmazó köteles azonnal kicserélni az árut, ha a vásárlástól számított három napon belül visszavisszük azt, így megéri azokat a termékeket is felbontani és ellenőrizni, amiket ajándéknak szánunk. Nagyon kevés kereskedő hívja fel a figyelmet arra, hogy a jótállás ideje meghosszabodik a javítás idejével, ezt különösen a többhetes javítások alkalmával érdemes szem előtt tartani.

Szavatosság - fél év után nekünk kell bizonyítanunk

A szavatosság eltér a jótállástól. Szabályozása törvényi alapon működik, a kereskedőnek nincs joga változtatni a feltételeken. A szavatosság a jótállás hiányakor vagy annak lejártakor lép életbe, és jogot ad a reklamációra, viszont fél év lejártával már a vásárlónak kell bizonyítania a rendeltetésszerű használatot, és hogy az észlelt hiba már a vásárlás időpontjában létezett.

Ehhez a vásárló a Nemzeti Fogyasztóvédelmi Hatóságtól, vagy más független intézménytől kérhet segítséget, akik megvizsgálják a kérdéses terméket, majd dokumentálják a tapasztaltakat. A vizsgálat során fellépő költségeket az eljárást kezdeményező vásárló állja. Ha igaza bebizonyosodik, a forgalmazó ezt a díjat is köteles megtéríteni - feltéve ha a forgalmazó elfogadja a vizsgálat eredményét. Ha nem, bírósági útra terelhető az ügy.

Egy termék akkor minősül hibásnak, ha a vásárlás időpontjában nem felel meg a jogszabályban előírt tulajdonságoknak; nem rendelkezik az azonos fajtájú termékre jellemző minősséggel; alkalmatlan ugyanazokra a célokra, melyre azonos fajtájú terméket rendszerint használnak; nem rendelkezik a termék leírásában és mintában szereplő tulajdonságokkal; vagy nem lehet arra a célra használni, amit a vevő elképzelt, és amivel a forgalmazó is egyetértett. A szavatosság kiterjed a hibás összeszerelésre, valamint arra az esetre is, ha a vevő a használati útmutató hibája miatt rosszul szereli össze a terméket.

Az áru reklámjában közölt információk, a rajta szereplő címkén közöltek, illetve a használati útmutatóban leírtak mind számonkérhetők a gyártón. A kereskedő viszont nem felelős, ha bebizonyítja, hogy a felrótt hiányosságokat nem kellett ismernie, a tévesnek ítélt infókat a vásárlás időpontjáig megváltoztatták, és ha a termék reklámja döntően nem befolyásolhatta a vevőt döntésében.

Amire érdemes figyelni:

- az akciós termékek szavatossági kötelezettsége részben elveszhet, ha azt hibája miatt árazták le, viszont a korlátozás csak erre a hibára vonatkozhat;

- ajándékba adott termék jótállási jegyét is őrizzük meg;

- az uniós elállási jog értelmében a távértékesítés során vásárolt árut nyolc munkanapon belül indoklás nélkül vissza lehet küldeni

- reklamáció esetén minidig kérjük el a jegyzőkönyv másolatát.

Jótállási és szavatossági igények érvényesítése

Jogaink érvényesítése során elsősorban a problémás termék cseréjét vagy javítását kérhetjük, illetve jelezhetjük árleszállítási és árvisszafizetési igényünket. A jótállási jegyen kívül a vásárlást igazoló számlára, blokkra is szükségünk lesz, illetve ha magunk javíttatjuk meg a terméket, és szeretnénk a forgalmazóval vagy a gyártóval megfizettetni annak díját, az ezt igazoló számlát is vigyük magunkkal. Arra viszont ügyeljünk, hogy a javítást azon szakszervizek egyikében végeztessük, amelyikkel a másik félnek szerződése van, különben jogunkat veszítjük a reklamációra.

A törvényes eljárás során a forgalmazó jegyzőkönyvet vesz fel a jótállási vagy szavatossági igényről, a javításra átvett áruról pedig átadás-átvételi elismervényt készít. Mindkettőből jut egy példány a fogyasztónak.

Jótállás esetén a forgalmazónak tizenöt napja van kicserélni vagy megjavítattni a terméket. Elektrotechnikai áruk esetén ezután - illetve bizonyos termékeknél már az elején - cserekészüléket köteles biztosítani a vásárló számára.

Privátbankár - Mészáros András

Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG