
A legtöbb szakértői poszton dolgozó, sőt még sok középvezető is a napi feladatot a saját értékítélete alapján végzi, és nem a vállalata vagy még inkább a főnöke „szája íze szerint”. Az előrelépéshez el kell dobni a saját napirendünket, és azokat a célokat kell követni, amelyeket a főnök fontosnak tart. Akkor is, ha mi azokat értelmetlennek tartjuk – emeli ki a coach - írja a VIlággazdaság.
A másik hiba, hogy sokan képtelenek tartani a véleményüket, „beszólnak” a főnöknek, kritizálják a folyamatokat, a kitűzött célokat, s hiába konstruktívak, a negatív véleményt azonnal megjegyzik a főnökök. Ha munkáról van szó, sokkal fontosabb, hogy pozitív legyél, mint hogy jártas a szakmádban – mondja Shapiro.
Az sem jó stratégia, ha nem a főnöknek, hanem a HR-nek öntjük ki a lelkünket. „A HR-esek azért vannak, hogy megvédjék a vállalatot tőled, és ezt úgy érik el, hogy alaposan megfigyelnek” – fogalmaz Shapiro. Azt tanácsolja, csak a teljesítményünkkel kapcsolatos problémával keressük a HR-t, ekkor segíteni fognak.
Túl okosnak lenni sem érdemes. Azt hiheted, minél okosabb vagy, annál valószínűbb, hogy elismerésben részesülsz, de nem mindig történik ez így, hisz az eszed veszélyforrásnak tüntethet fel téged, s nem értéknek. A karrierszakember ravaszságra buzdít, hogy az előléptetés érdekében az okossággal a főnökünket, elöljárónkat támogassuk.
A tanácsadó az egyik legnagyobb karrierhibának tartja, ha nem tudjuk, nem vesszük észre, hogy mikor kell váltanunk. Számos módja van annak, hogyan kell felmérni, fenyeget-e az elbocsátás veszélye. „Rossz viszonyban vagy a főnököddel, régóta nem kapsz fizetésemelést, azokat az ügyfeleket vagy projekteket kapod meg, akiket senki más nem vállal? Ha ezek bármelyike ismerős, kezdj el új állást keresni” – olvasható a Világgazdaságban.
Mikor számíthatunk fizetésemelésre?
Döbbenet: csak a protekció és a törtetés számít
A svájci topmenedzsereké a világ