A szezonalitás a kávé szempontjából is kiemelt fontossággal bír, ennél a terméknél viszont nem annyira egyszerű, mint más termények (például a cukor) esetében. Tudni kell ugyanis, hogy a kávétermés alakulása két éves ciklusokra osztható. Ez nem azt jelenti, hogy nincs minden évben termés, csak annyit, hogy minden második esztendőben alacsonyabb a kávébokrok hozama.
A 2009-2010-es termési ciklus pont egy alacsonyabb terméshozamú ciklusnak számít, emellett az időjárási tényezők sem voltak kimondottan kedvezőek.
Az árupiaci termékek döntő többsége dollárban van denominálva, ezért az értékelésnél elengedhetetlen a dollár árfolyamának vizsgálata. Az aktuális gazdasági események figyelembe vétele alapján valószínűsíthető, hogy a dollárt tovább fogják keresni a piacokon, köszönhetően az európai gazdaságokban sorra napvilágra kerülő problémáknak.
A határidős kávé 2 éves grafikonja. Forrás: SaxoTrader.
Kattintson a nagyításhoz!
A grafikonon látható, hogy a közelmúltban egy fontosabb támasz elesett, emellett az árfolyam lefelé keresztezte a 200 napos mozgóátlagot. Elképzelhető, hogy az 1,25 dolláros árfolyamszint környékén támaszt találhat az esésben a jegyzés. Egyelőre nem látni semmilyen jelét fordulatnak, ezért a Solar Capital elemzői úgy vélik, hogy az esés a stabil fundamentumok ellenére folytatódhat .
A világban a legnagyobb kávétermelő gazdaságok között Brazília, Vietnám, Kolumbia és Indonézia említhető.
Természetesen a termelési ciklusok nem esnek egybe ezeken a területeken, azonban Brazília a maga átlagos éves 2,25 millió tonna kávéjával toronymagasan vezet a második helyen álló Vietnám előtt, mely 900ezer tonnát termel meg. Kolumbia és Brazília esetében azonban egybeesnek a ciklusok, a két ország 3 millió tonnát biztosít a világnak éves szinten. Jelenleg mindkét ország az alacsonyabb terméshozamú ciklusban van. Ezeket a tényezőket figyelembe véve sokan készülnek a magasabb árfolyamokra; ennek legjobb példája Vietnám.
Vietnám esetében nagyon jóra sikeredett a termés, de a termelők mégis visszafogják a terményt és készleteket képeznek. A vietnámi kormány is a teljes éves termék közel 20%-ának készletezésére készül, melyet a piaci árfolyamhoz képest kisebb prémiummal szándékozik átvenni. A kormány célja a tartalékképzés mellett a jó befektetés is.
Számos gazdaságban a készletek több éves mélypontra zuhantak. Az egyik legjobb példa erre Japán, ahol a készletek a 2004-es szintekre csökkentek. Nem szabad figyelmen kívül hagyni a kínai gazdaságot sem, melynek lakossága inkább a teafogyasztást preferálja, azonban egyre nagyobb népszerűségnek örvend a kávé is. Ennél nagyobb és kiaknázatlanabb piacot nehéz lenne találni, most már csak idő kérdése, hogy hány évbe telik a kávé elterjedése, illetve az, hogy mennyire biztosítanak jó piacot a kínai fogyasztók.
A Solar Capital elemzői szerint a kávé kimondottan jó fundamentumainak köszönhetően árfolyamemelkedés előtt áll, ezért nagyon jó befektetés lehet hosszabb távon, de amíg sem a dollár, sem a technikai indikátorok nem engedik útjára az emelkedést, addig nem tűnik okos döntésnek a pozíció vállalása.
Megkopott az arany fénye? Nem kell kapkodni
A hamiltonosok a Solar Capitalt választották
Bizalmi kérdés: ki kezelje a pénzünket?
Fémes befektetések: mi van az aranyon túl?
Privátbankár