1p
A kiterjedt közép- és kelet-európai érdekeltségekkel bíró nagy nyugat-európai bankok problémái növelik egy kelet-közép-európai hitelválság kockázatát, ugyanakkor a felzárkózó piaci bankrendszerek viszonylagos alulfejlettsége jelen esetben "áldásnak" bizonyulhat.
A kiterjedt közép- és kelet-európai érdekeltségekkel bíró nagy nyugat-európai bankok problémái növelik egy kelet-közép-európai hitelválság kockázatát, ugyanakkor a felzárkózó piaci bankrendszerek viszonylagos alulfejlettsége jelen esetben "áldásnak" bizonyulhat, áll londoni befektetési bankok új elemzéseiben.

A BNP Paribas forgatókönyv-összeállítása szerint az utóbbi három-négy évben a gyors hitelkiáramlás táplálta a térség növekedését. Most azonban a likviditási és hitelezési kondíciók mind feszesebbé válnak, emellett meredeken csökken a kockázatvállalási hajlam, a világgazdaság gyengül, és a térségi gazdaságok legtöbbjében romlanak az alapszintű fizetésimérleg-mutatók. Ezért valószínű, hogy a főleg külföldi, nyugat-európai bankok révén e gazdaságokba áramló hitelfinanszírozás is lassulni fog.

A ház szerint "meglehetősen magas", 25 százalék az esélye annak, hogy a hat közép- és kelet-európai EU-gazdaságban - Magyarországon, Lengyelországban, Szlovákiában, Csehországban, Romániában és Bulgáriában - a fejlett ipari térséghez hasonló hitelválság bontakozik ki. Az átlagon belül a hitelválság kockázata 10 és 40 százalék között van az egyes országokban.

Friss tőzsdei árfolyamok a Privátbankáron
Legfrissebb devizaárfolyamok a Privátbankáron
Hitelválság esetén az országcsoport átlagos GDP-növekedése jövőre 2,3 százalék lenne a hitelválság nélküli, alapeseti forgatókönyvben valószínűsített 3,6 százalék helyett, és 2010-ben is csak 3,2 százalékig gyorsulna vissza; a kedvezőbb előrejelzésben 4,7 százalékos térségi növekedés szerepel arra az évre.

A BNP Paribas londoni elemzői az országcsoport erősebb gazdasági alapmutatójú tagjai közül Lengyelországra, a gyengébb egyensúlyi helyzetben lévők közül Romániára dolgoztak ki külön egy-egy alapeseti és hitelválság-forgatókönyvet.

A két forgatókönyv között Románia esetében mutatkozik a drámaibb különbség. A ház prognózisa szerint a román gazdaság növekedése a 2008-ra várt 8,5 százalékról hitelválság nélkül is 3,8 százalékra lassul 2009-ben, és 2010-ben 4,6 százalékra emelkedik vissza. Térségi hitelválság esetén azonban a román GDP-érték növekedési üteme éves összevetésben jövőre 1,4 százalékra zuhanna, úgy, hogy 2009 negyedik negyedében visszaesne a kibocsátás, és 2010 egészében is csak 1,9 százalék lenne a növekedés, áll a BNP Paribas londoni forgatókönyv-változataiban.

Lengyelországban a ház alapesetben 3,5 százalékos növekedést vár jövőre az idei évre valószínűsített 5 százalék után, és 4,7 százalékost 2010-re. A hitelválság-forgatókönyvben azonban csak 2,5 százalékos növekedés szerepel 2009-re, és 3,6 százalékos 2010-re. A BNP Paribas előrejelzési modellje szerint Lengyelországban a hitelkiáramlás éves mértékű növekedése az alapeseti forgatókönyv esetén jövőre az eddigi 25-30 százalékos ütemekről 8,5 százalékra, Romániában 60-65 százalékról 25-30 százalékra, hitelválság-forgatókönyv alapján azonban mindkét országban nullára csökken.

Ön szerint ebben a válságos időszakban meddig süllyedhet a budapesti tőzsde indexe?
Szavazzon, itt!
A ház szerint a térség egészére megfogalmazható általános érvényű üzenet az, hogy a belső növekedésüket eddig növekvő mértékben hitelfinanszírozásra alapozó gazdaságokat hitelválság esetén már jövőre teljes körű recesszió kockázata fenyegeti. Ebben a helyzetben a kormányok nehéz választás elé kerülnének: vagy a növekedést támogatják, a költségvetési hiány jó eséllyel markáns mélyülése árán, vagy továbbra is kitartanak az alacsony deficitet célzó költségvetési politika mellett, áll a BNP Paribas elemzésében.

A Merrill Lynch bankcsoport londoni befektetési részlegének szakértői szerint ugyanakkor a mostanihoz hasonló időszakokban "áldásnak bizonyulhat" a feltörekvő térség bankrendszereinek viszonylagos alulfejlettsége.

A ház által a kelet-európai és környező felzárkózó térségekre elvégzett számítás szerint ebben az országcsoportban a GDP-arányos bankhitelállomány 57 százalék a fejlett ipari térség 132 százalékos - ezen belül az Egyesült Államok 172 százalékos - átlagával szemben. Emellett a banki üzleti modell a vizsgált feltörekvő gazdaságokban továbbra is viszonylag konzervatív: a kihelyezéseket jórészt fedezik a betétállományok, a kinnlevőség-állomány a térség egészének átlagában a bankbetétek értékének 98 százaléka. Ez utóbbi mutató az Egyesült Államokban 358 százalék.

A Merrill Lynch londoni elemzői ugyanakkor kiemelik, hogy a kinnlevőség-betétállomány ráta négy európai felzárkózó gazdaságban is magas: Magyarországon 130 százalék, Oroszországban 120 százalék, Romániában 116 százalék, Lengyelországban 112 százalék.

A cég a térség fő rövid távú kockázatai közé sorolja azt a lehetőséget, hogy a külföldi tulajdonú bankok szigorítják hitelfeltételeiket, aminek reálgazdasági kihatásai lehetnek már 2009-ben.

Itt tart ma a válság - félholtan vergődik a világ
Egy könyvelési trükk, és vége a válságnak?
Illúzió az összes mentőakció?
Intubálás nélkül megfullad a brit gazdaság
A kapzsiság miatt tart itt a világ
Bankbetétek: megtöbbszöröznék a védettséget

MTI

Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG