A négyuszonyú delfint a nyugat-japán-beli Wakayama állam partjainál fogták halászok, és azonnal értesítették a közeli Taiji Bálnamúzeumot.
Korábban talált leletek arra utalnak, hogy a delfinek és a bálnák négylábú szárazföldi élőlények voltak 50 millió évvel ezelőtt, őseik pedig ugyanazok az állatok voltak, amelyektől a vízilovak és a szarvasfélék is származnak. A tudósok szerint később fokozatosan a vízi életmódra tértek át, hátsó végtagjaik pedig eltűntek.
A bálnák és delfinek magzatain is megfigyelhetőek a hátsó kinövések, de ezek rendszerint eltűnnek a születés előtt. Bár korábban is figyeltek már meg fura alakú kinövéseket egyes delfinek és bálnák farka közelében, de a kutatók szerint ez az első eset, hogy jól fejlett, szimmetrikusan elhelyezkedő hátsó uszonyokkal találkoztak – mondta a Taiji múzeum igazgatója, Katsuki Hayashi.
„Véleményem szerint ezek az uszonyok azokból az időkből maradtak fenn, amikor a delfinek ősei a szárazföldön éltek. (…) Ez egy példa nélkül álló felfedezés” – fogalmazott Saiji Osumi, bálna- és cetfélékkel foglalkozó tudományos intézet tagja.
Fotó: AP
A hátsó uszonyok jóval kisebbek az elsőknél, nagyjából egy emberi kéz méretének felelnek meg, és a farokhoz közel, a delfin testének alsó részén helyezkednek el. A delfin
Hayashi elmondta: a delfin úszását egy múzeumi akváriumban figyelik meg, de eddig nem tudták eldönteni, hogy a vízi manőverezéshez használja-e hátsó uszonyait.
Osumi szerint egy szokatlan mutáció támaszthatta fel újra az ősi jellemvonást. A delfinen a múzeumban röntgen- és DNS-vizsgálatokat végeznek.
Cenzúra: Bush elhallgattatja a tudósokat?
A nemzőképességre is hatással lehet a mobil?
Egy bangladesi közgazdász kapta a Nobel-békedíjat
Orvosi szenzáció Debrecenben: agyműtét ébren
Megvan Mona Lisa rejtélyes mosolyának kulcsa?
Forrás: AP