„A válság rekordméretű munkanélküliséghez és lassuló jövedelemnövekedéshez vezetett, ami a megszokott jövedelemkonvergencia-folyamatok átmeneti megfordulását jelenti” – tette hozzá Debora Revoltella, az UniCredit Csoport közép- és kelet-európai stratégiai elemzési vezetője utalva a csoport „CEE Household Wealth and Debt Monitor” című tanulmányára, melyet ma mutattak be Bécsben - olvasható az UniCredit Bank sajtóközleményében.
A közép- és kelet-európai háztartásokra nehezedő pénzügyi nyomás jól láthatóan ásta alá a fogyasztói bizalmat, és megváltoztatta a vásárlási szokásokat is. A Lehman Brothers összeomlásának következményeként a háztartások arra kényszerültek, hogy a negatív gazdasági kilátások és az adósságterhek növekedése következtében visszafogják kiadásaikat. „Legfőképpen a jövedelemi és foglalkoztatási kilátások bizonytalansága, valamint a szigorodó hitelezési szabályok határozták meg a közép- és kelet-európai háztartások fogyasztási szokásait” – magyarázta Debora Revoltella.
Javulóban a közép- és kelet-európai háztartások pénzügyi helyzete
Az alacsonyabb fogyasztás és adósságszint nagyobb megtakarítási hajlandóságot eredményez. A kiábrándító jövedelmi mutatók ellenére a háztartások nettó pénzügyi megtakarításai a 2008-as mélypontról 2009-ben felfelé mozdultak el. Ebben szerepet játszott a tőkepiac teljesítményéből és a megtakarítások magasabb jövedeleméből eredő pozitív hatás is.
A háztartások bizalmának teljes helyreállása hosszabb időt vehet igénybe
A háztartások pénzügyi eszközeinek értéke régiós szinten vélhetően javulást mutat majd, 12 százalék feletti várt növekedéssel az elmúlt évben (a 2008-as -5,5 százalékról), elérve akár a GDP 44 százalékát (2008: 33%) is. Ezt a folyamatot a vonzó betéti kamatok, valamint a helyi kötvénypiacok jó teljesítménye is erősítheti. A jól teljesítő részvénypiacok szintén növelték a közép- és kelet-európai háztartások eszközeinek értékét. Törökország és Magyarország, valamint Románia és Csehország állt a fordulat élén, bár a többi közép- és kelet-európai pénzpiac is szép teljesítményt ért el.
A nyugati bankoknak sikersztori Közép-Kelet-Európa |
Ennek ellenére a piac e szegmense hosszú távon elégséges potenciállal rendelkezik, elsősorban a jelzálog-hitelezésben. Rövid távon azonban a növekvő munkanélküliség, a lassabb bérnövekedés és a szigorúbb tőkekövetelmények együttesen valószínűleg visszafogják majd az ingatlanpiaci keresletet. „Ebben a különösen kritikus időszakban folytattuk a hitelezést és személyre szabott megoldásokkal segítettük ügyfeleinket pénzügyi nehézségeik enyhítésében” – mondta Federico Ghizzoni.
Kilátások a jövőre: a közép- és kelet-európai háztartások pénzügyi helyzete a korábbi évekhez képest nem ígérkezik könnyűnek, de számos tényező – köztük a bankok intézkedései ügyfeleik nehéz pénzügyi helyzetének enyhítésére és a növekvő megtakarítási ráta – segített az egyéneknek és a családoknak a veszteségek mérséklésében. A háztartások jellemzően 2010-ben is nehézségekkel küzdenek majd, és ez eltart a gazdaság talpra állásának erőteljes beindulásáig.
Érthetetlen, de irattengerben úsznak a bankok
Brókerek, bankárok: soha ennyit nem vittek haza
Magyarország "költségvetési" világelső
Betelt a pohár: visszakérik a pénzt a bankoktól
A banki ügyfelek a nyugdíjas éveikre tesznek félre
Privátbankár