A leginkább fogyó édességek, tejtermékek és más élelmiszerek alkotó elemei között egyre több a helyettesítő anyag - írta a The Wall Street Journal.
A Hershey például részben növényi olajjal pótolja a kakaóvaj egy részét, amely a csokoládék hagyományosan fontos összetevője. A McCormick fűszergyártó vállalat olcsóbb termékeket szállít az élelmiszeripari vállalatoknak: a medditerrán oregánót például felváltja a mexikói, a drágább fokhagymagerezdeket koncentrátum helyettesíti. A General Mills a pekándiót a kevesebbe kerülő dióra cserélte süteményeiben.
A szójaprotein, amely évek óta olcsó húshelyettesítő például az iskolai büfék hamburgereiben, egyre nagyobb arányban van jelen a csomagolt készítményekben; a CHS gabonaipari vállalat az utóbbi két évben 10 százalékkal növelte eladásait a nagy élelmiszergyártóknak.
A megváltozott összetételű termékekért a vásárlók ugyanannyit fizetnek, mint korábban; a cégek az áremeléseken kívül az új receptekkel igyekeznek kivédeni a költségek növekedését. A benzinár emelkedése miatt drágább a szállítás, ami az alapanyagok árában is jelentkezik; a gabona, a cukor és több más fontos összetevő jelentősen drágult az utóbbi időben.
A gyártók és beszállítóik persze azt állítják, hogy a termékek összetételének változása semmiképpen sem jár minőségromlással, az áruk ugyanolyan táplálók és ízletesek, mint azelőtt. Egyes szakértők szerint bizonyos helyettesítőkkel azonban romolhat a termékek tápértéke, csökken a vitamin- és ásványianyag-tartalom, módosul a zsír- és kalóriaérték.
Néhány termékben például enzimekkel helyettesítik a tejet és a tejszínt, kisebb a kálciumtartalom, megváltozik az élelmiszer hatása. Szakértők arra is figyelmeztetnek, hogy a sorozatos apró módosításokkal a termékek megszokott íze is átalakul, s ezt a legtöbb esetben nem díjazzák a fogyasztók.
Süssön ki valamit: 10-15%-os áremelés jöhet
Kevesebbet vásárolunk, ez már biztos
Hatodik érzék: újabb ízt fedeztek fel
Újabb rossz hír a chips-rajongóknak
Kamu az egész biománia?
MTI