.jpg)
A gazdasági növekedés az idén úgy alakul, ahogy a Pénzügyminisztérium (PM) a konvergencia programban tervezte, a GDP 2,2 százalékkal bővül, ennek hátterében az ismert, a gazdasági növekedést átmenetileg lassító intézkedések állnak - magyarázta a pénzügyminiszter. Jövőre viszont 2,8 százalékra emelte a tárca a korábbi 2,6 százalékos GDP növekedési adatot - tette hozzá.
"A végrehajtott konszolidáció, többek között a fogyasztói ártámogatások csökkentése, egyszeri inflációs hatással jár, ezért a tavalyinál magasabb lesz az idei infláció, s most a korábban tervezett 7 százalékos prognózist 7,5 százalékra, a jövő évit pedig 3,5 százalékról 4,5 százalékra emeli a PM" - rögzítette Veres János, hozzátéve, hogy a 2008. évi 4,5 százalékos fogyasztói árnövekedési mérték szerepel majd a jövő évi költségvetés tervezetében is.
Veres János megjegyezte, hogy az új inflációs prognózis összhangba került a jegybank előrejelzésével, amely 2007-re 7,6 százalék, 2008-ra pedig 4,5 százalék.
A tárca nem módosítja a 2009. évi inflációs előrejelzését, mert "úgy gondoljuk, hogy az infláció visszatér a 3 százalékos szintre, amely megfelel a jegybank prognózisának is" - jelezte a pénzügyminiszter.
Az államháztartás GDP-arányos hiányáról (ESA"95) Veres János elmondta, bár korábban 6,8 százalékot tartalmazott az idei prognózis, azt a kedvező folyamatok eredményeképpen 6,4 százalékra csökkentett a tárca, és most is ezzel számolnak. Jövőre a költségvetés sarokszámainál a korábban várt 4,3 százalékkal szemben 4,1 százalékos GDP-arányos hiányt tervez a PM - tette hozzá.
Augusztusban az államháztartás 69,1 milliárd forintos deficittel zárt, ami kevesebb a tárca által várt 87,5 milliárdos összegnél. Veres János elmondta azt is, hogy a központi költségvetés 104,9 milliárd forintos deficitjét mérsékelte a tb-alapok 32,2 milliárd forintos, valamint az állami pénzalapok 3,6 milliárd forintos többlete.
A vártnál kisebb hiány annak köszönhető, hogy a tervezettnél kevesebb kiadást, elsősorban fogyasztói árkiegészítést teljesített a költségvetés, és a központi költségvetési szervek kiadásai is 10 milliárd forinttal elmaradtak a várttól. Az első nyolc hónapban az államháztartás 982,3 milliárd forint deficitet halmozott fel, ami némileg kisebb a tárca prognózisában szereplő 1.000,6 milliárdos hiánynál.
Veres János bejelentette, hogy szeptemberre 200,1 milliárd forintos hiányt tervez a PM, ami az első kilenc hónapra 1.182,4 milliárdot jelent, ez a GDP 4,6 százalékával egyenlő. A 2007. évi, korábban közölt 1.529,4 milliárd forint összegű - önkormányzatok nélkül - államháztartási deficit prognózis érvényben marad, ez a GDP 6 százaléka - közölte a pénzügyminiszter.
Bár az éves államháztartási hiányra vonatkozó új előrejelzés összege nem változott, mind a bevételi oldalon, mind a kiadási oldalon többletekkel számol a PM: a korábban prognosztizáltnál 186 milliárd forinttal több bevétellel, illetve 179 milliárd forinttal több kiadással tervez a tárca.
A többletbevételek közül a gazdálkodó szervezetek befizetései 15 milliárd forintot, a fogyasztáshoz kapcsolt adók 68 milliárdot, a személyi jövedelemadó 10 milliárdot, a tb-alapok és az elkülönített állami pénzalapok 93 milliárdot jelentenek. A többletkiadások közül 60 milliárd forintot jelent a MÁV többlet támogatása, 30 milliárdot a központi egyensúlyi tartalék visszapótlása (ami az elvárt adó kiesése miatt szükséges), 40 milliárdot a kockázati tartalék növelése, a magasabb infláció, illetve bérkiáramlás miatt 34 milliárdot a nyugdíjkiadás többlete és a várható parlamenti döntés nyomán 15 milliárdot a többlet gyógyító-megelőző kiadás.
"Az elkezdett konszolidáció eredményes volt, az elmúlt másfél év során a költségvetés stabillá és kiszámíthatóbbá vált, és reális esély van arra, hogy 2009-ben befejeződjön a Magyarországgal szemben indított túlzott deficiteljárás, mivel a GDP arányos hiány eléri a szükséges 3 százalékot" - összegezte a költségvetési folyamatokat Veres János.
Fidesz: A válságért Veres személyesen is felelős
A Fidesz szerint Veres János pénzügyminiszter személyesen is felelős a Magyarországon kialakult gazdasági-pénzügyi válságért - mondta Szijjártó Péter, az ellenzéki párt szóvivője a pénzügyminiszter sajtótájékoztatójára reagálva. A Fidesz szóvivője szerint, miután a sajtótájékoztató nem a pénzügyminiszter lemondásának bejelentésével ért véget, ezért el is vesztette minden értelmét.
Szijjártó Péter úgy fogalmazott, hogy Veres János - Gyurcsány Ferenc miniszterelnök és Kóka János gazdasági miniszter mellett - személyében is felelős a Magyarországon kialakult pénzügyi-gazdasági válságért, ami a növekvő inflációban és adóterhekben, valamint a reálbércsökkenésben mutatkozik meg. "Veres János a hazugságaival, a gazdaság valós adatainak eltitkolásával, és a hamis adatok közlésével már rengeteg kárt okozott Magyarországnak, a magyar gazdaságnak" - mondta.
Szerinte a pénzügyminiszter hitelessége külföldön és belföldön egyaránt elveszett. Magyarországon azért, mert Veres János részese volt annak a "csapatnak", amelynek vezetésével az MSZP és az SZDSZ eltitkolta valós gazdasági adatokat és "még a köztársasági elnököt is átverte", külföldön pedig azért, mert az unió tisztségviselőit megtévesztették a magyar gazdaság állapotát illetően.
Konfliktus ellen nyugdíjreform
Bizottságra bízzák az eurót
Adóváltozások: 50 ezerrel több kerülhet a zsebbe
Szigorítanák az önkormányzatok hitelfelvételi lehetőségeit
MTI