1p
A kockázati környezet miatt az MNB előbb-utóbb folytatja a szigorítást, és alapkamata egy éven belül valószínűleg meghaladja a 6 százalékot - vélik külföldi elemzők
A magyar jegybank kamatpolitikája szempontjából rövid távon semleges a múlt hónapról jelentett 4,2 százalékos éves infláció, és egyelőre kamatemelési szünet is várható. A kockázati környezet miatt azonban a Magyar Nemzeti Bank (MNB) előbb-utóbb jó eséllyel folytatja a monetáris szigorítást, és alapkamata egy éven belül valószínűleg meghaladja a 6 százalékot - jósolták az inflációs adat pénteki megjelenése után londoni felzárkózó piaci elemzők

A novemberben mért tizenkét havi infláció jórészt megfelelt a londoni konszenzusnak. Az MTI által az adatsor pénteki közzététele előtt kérdezett nagy citybeli befektetési és pénzügyi elemző cégek feltörekvő térségi szakértői viszonylag szűk sávban szóródó, 4,2-4,4 százalékos tizenkét havi inflációs prognózisokat adtak a múlt hónapra. Az előrejelzések átlaga 4,26 százalék volt.

Az MTI felmérésbe bevont kilenc londoni ház közül hat jósolta meg, hogy a novemberi éves infláció az egy hónappal korábbival azonos ütemű, vagyis 4,2 százalék maradt.

A pénteki adatközlés után a JP Morgan bankcsoport londoni befektetési részlegének szakértői annak a véleményüknek adtak hangot, hogy a novemberi inflációs számsor "jórészt semleges" az MNB legközelebbi kamatdöntése szempontjából. A cég előrejelzése az, hogy az infláció a következő hónapokban emelkedni fog, a jövő év első felében 4-4,5 százalék közötti szinten tetőzik, 2012-ben pedig a 3-3,5 százalékos sávba lassul vissza.

A JP Morgan londoni szakértői szerint a kamatkilátás "igen bizonytalan", mivel az MNB az infláció és a növekedés mellett számos egyéb tényezőt is figyelembe vesz. A ház elemzői szerint jóllehet a magyar jegybank e havi kamatdöntő ülésén valószínűleg ismét szóba kerül az emelés, igazából azonban "annak lenne értelme", ha az MNB egyelőre nem módosítaná tovább kamatszintjét, egészen addig, amíg a kockázatvállalási hajlam nem gyengül, vagy az inflációs kilátások nem fordulnak rosszabbra.

A JP Morgan alapeseti forgatókönyve változatlanul az, hogy a következő MNB-kamatemelés 2011 első negyedében várható, és a jövő év egészében összesen 0,75 százalékponttal 6,25 százalékra emelkedik a magyar jegybanki alapkamat.

A Goldman Sachs (GS) globális pénzügyi szolgáltató csoport londoni feltörekvő piaci szakértői is úgy vélekedtek pénteki kommentárjukban, hogy az októberi megugrás utáni novemberi inflációs stagnálás a decemberi kamatemelési szünethez adhat érveket a Monetáris Tanácsnak, bár valószínű a további pénzügypolitikai szigorítás, tekintettel arra, hogy az MNB a pénzügyi stabilitás szempontjait is figyelembe veszi.

A GS elemzői ezzel kapcsolatban kiemelték, hogy a legutóbbi, november végi kamatdöntés óta a forint stabilizálódott, de a hosszú távú hozamok és a magyar adósságtörlesztési kockázatra köthető piaci biztosítási ügyletek (CDS) árazásai tovább emelkedtek, igaz, hogy a kamatemelés előtt ütemnél "érzékelhetően lassabban". A Moody´s Investors Service által bejelentett magyar adósosztályzati leminősítés piaci reakciója is enyhe volt, valószínűleg azért, mert "nem volt meglepetés".

A Goldman Sachs citybeli elemzői szerint a forint stabilitása nem annyira az MNB-kamatemelés, mint inkább az ír pénzügyi segélycsomaggal kapcsolatos csökkenő bizonytalanság eredménye lehet, de a továbbra is emelkedő kötvényhozamok és CDS-árazások nyilván továbbra is aggodalmat keltenek az MNB monetáris testületében. A magyar CDS-árazás - az adósságtörlesztési leállás kockázatának egyik fő piaci mérőszáma - valóban folyamatosan emelkedik.

A CMA DataVison londoni adósságpiaci adatszolgáltató pénteki kimutatása szerint a magyar CDS-díjszabás 10 millió euró magyar adósságra évi 380 ezer euró (380 bázispont) körül mozgott Londonban a pénteki kereskedésben, a múlt pénteki 355 bázispontos záró helyett. Ez azt jelenti, hogy egy hét alatt hozzávetőleg 25 ezer euróval drágult az alapegységnyi magyar adósságösszeg törlesztéskockázatának éves biztosítási díja a CDS-tranzakciók irányadó ötéves futamidejére.    

A Goldman Sachs londoni szakértőinek pénteki kommentárja szerint ha a nyugdíjrendszer módosításáról szóló jövő heti parlamenti szavazást újabb negatív piaci reakciók követik, az már érdemben növelheti a kamatemelés valószínűségét.

MTI

Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG