A novemberben mért tizenkét havi infláció jórészt megfelelt a londoni konszenzusnak. Az MTI által az adatsor pénteki közzététele előtt kérdezett nagy citybeli befektetési és pénzügyi elemző cégek feltörekvő térségi szakértői viszonylag szűk sávban szóródó, 4,2-4,4 százalékos tizenkét havi inflációs prognózisokat adtak a múlt hónapra. Az előrejelzések átlaga 4,26 százalék volt.
Az MTI felmérésbe bevont kilenc londoni ház közül hat jósolta meg, hogy a novemberi éves infláció az egy hónappal korábbival azonos ütemű, vagyis 4,2 százalék maradt.
A pénteki adatközlés után a JP Morgan bankcsoport londoni befektetési részlegének szakértői annak a véleményüknek adtak hangot, hogy a novemberi inflációs számsor "jórészt semleges" az MNB legközelebbi kamatdöntése szempontjából. A cég előrejelzése az, hogy az infláció a következő hónapokban emelkedni fog, a jövő év első felében 4-4,5 százalék közötti szinten tetőzik, 2012-ben pedig a 3-3,5 százalékos sávba lassul vissza.
A JP Morgan londoni szakértői szerint a kamatkilátás "igen bizonytalan", mivel az MNB az infláció és a növekedés mellett számos egyéb tényezőt is figyelembe vesz. A ház elemzői szerint jóllehet a magyar jegybank e havi kamatdöntő ülésén valószínűleg ismét szóba kerül az emelés, igazából azonban "annak lenne értelme", ha az MNB egyelőre nem módosítaná tovább kamatszintjét, egészen addig, amíg a kockázatvállalási hajlam nem gyengül, vagy az inflációs kilátások nem fordulnak rosszabbra.
A JP Morgan alapeseti forgatókönyve változatlanul az, hogy a következő MNB-kamatemelés 2011 első negyedében várható, és a jövő év egészében összesen 0,75 százalékponttal 6,25 százalékra emelkedik a magyar jegybanki alapkamat.
A Goldman Sachs (GS) globális pénzügyi szolgáltató csoport londoni feltörekvő piaci szakértői is úgy vélekedtek pénteki kommentárjukban, hogy az októberi megugrás utáni novemberi inflációs stagnálás a decemberi kamatemelési szünethez adhat érveket a Monetáris Tanácsnak, bár valószínű a további pénzügypolitikai szigorítás, tekintettel arra, hogy az MNB a pénzügyi stabilitás szempontjait is figyelembe veszi.
A GS elemzői ezzel kapcsolatban kiemelték, hogy a legutóbbi, november végi kamatdöntés óta a forint stabilizálódott, de a hosszú távú hozamok és a magyar adósságtörlesztési kockázatra köthető piaci biztosítási ügyletek (CDS) árazásai tovább emelkedtek, igaz, hogy a kamatemelés előtt ütemnél "érzékelhetően lassabban". A Moody´s Investors Service által bejelentett magyar adósosztályzati leminősítés piaci reakciója is enyhe volt, valószínűleg azért, mert "nem volt meglepetés".
A Goldman Sachs citybeli elemzői szerint a forint stabilitása nem annyira az MNB-kamatemelés, mint inkább az ír pénzügyi segélycsomaggal kapcsolatos csökkenő bizonytalanság eredménye lehet, de a továbbra is emelkedő kötvényhozamok és CDS-árazások nyilván továbbra is aggodalmat keltenek az MNB monetáris testületében. A magyar CDS-árazás - az adósságtörlesztési leállás kockázatának egyik fő piaci mérőszáma - valóban folyamatosan emelkedik.
A CMA DataVison londoni adósságpiaci adatszolgáltató pénteki kimutatása szerint a magyar CDS-díjszabás 10 millió euró magyar adósságra évi 380 ezer euró (380 bázispont) körül mozgott Londonban a pénteki kereskedésben, a múlt pénteki 355 bázispontos záró helyett. Ez azt jelenti, hogy egy hét alatt hozzávetőleg 25 ezer euróval drágult az alapegységnyi magyar adósságösszeg törlesztéskockázatának éves biztosítási díja a CDS-tranzakciók irányadó ötéves futamidejére.
A Goldman Sachs londoni szakértőinek pénteki kommentárja szerint ha a nyugdíjrendszer módosításáról szóló jövő heti parlamenti szavazást újabb negatív piaci reakciók követik, az már érdemben növelheti a kamatemelés valószínűségét.
MTI