A cég szerint a magasabb szálláshely-kategóriákat érzékenyen érinti majd a forint felértékelődése, az alacsonyabb kategóriák esetében pedig a hazai kereslet zsugorodása okoz majd gondot. A céges rendezvényeknél ugyancsak a kereslet szűkülése várható az elemzés szerint.
Az érdeklődés fenntartása az elemzés szerint a piaci szereplők részéről a szolgáltatások színvonalának további javítását, a tágan értelmezett államtól pedig összehangolt és korszerű nemzeti turisztikai marketinget, megfelelő turisztikai vonzerők kialakítását, és bizonyos nagyberuházások (például kongresszusi központ) felvállalását igényli.
A külföldi utazások iránti keresletre élénkítőleg hathat az erős forint, a hazai reáljövedelmek csökkenése azonban várhatóan ennél erősebb hatású lesz. Ennek megfelelően az utazási irodáknál az árbevétel stagnálására, esetleg kisebb nominális csökkenésére számít a banki, iparági, piaci elemzéseket szolgáltató cég.
Forint/euró-árfolyam: a pillanatnyi állás
Az utazásszervezési piac az elemzés szerint változatlanul túltelített, nagyon sok a versenyképtelen kisvállalkozás, ezért már középtávon számítani lehet a piaci szereplők számának csökkenésére. A vagyoni biztosíték lehetővé teszi, hogy a konszolidáció a korábbiaknál kisebb anyagi és erkölcsi veszteségekkel járjon. Az utazásszervezőknek a társadalom lassú modernizálódásával hamarosan a verseny új formáival (utazásközvetítő honlapok, saját utazásszervezés, külföldi irodák versenye) és még magasabb intenzitásával kell szembenézniük - hívja fel a figyelmet a cég.
Utazzon velünk!
A szállásdíj-bevétel a vendégforgalom lanyhulása ellenére igen jól alakult, ennek egyik forrása azonban a forint tavalyi meggyengülése volt (a KSH adatai szerint a szálláshelyek összes árbevétele október végéig folyó áron 5,5 százalékkal nőtt). |
Megindult az évvégi turista-áradat
Lendületben a turizmus: bejött az üdülési csekk
Kevesebb külföldi, javuló belföldi turizmus