Örülhetnek azok, akik átalányban fizetnek a gázszolgáltatásért. Április elsejétől ugyanis ha a szolgáltató a tényleges fogyasztásnál nagyobb összeget számláz ki az átalánydíjas rendszerben, az éves elszámoláskor a fogyasztó szabad döntésén múlik, hogy visszakéri-e a többletet készpénzben, vagy az átalánydíj csökkentését kéri. Ha a készpénzes visszatérítést választják a fogyasztók, akkor a szolgáltatónak a kérelem kézhezvételétől számított nyolc napon belül fizetni kell.
Több, a munka világát érintő törvény is változik április elsejétől: módosul a szabadságkiadások rendje, a fizetések bankszámlára utalása, a munkaerőkölcsönzés díjazása és a bérgarancia-alapról, valamint a munkaügyi ellenőrzésről szóló törvény is.
Kivételesen fontos gazdasági érdek, illetve a cég működési körét közvetlenül és súlyosan érintő ok miatt tarthatja csak vissza a pihenőnapokat a munkaadó. A bennrekedt szabadságot a következő év március 31-ig ki kell adnia a munkáltatónak; ha ezt kollektív szerződés szabályozza, akkor június végéig van erre lehetősége. Az idei évre még speciális jogszabály vonatkozik: a tavalyról megmaradt szabadnapokat szeptember végéig vehetik ki a dolgozók.
Áprilistól törvény írja elő, hogy a fizetések bankszámlára történő utalása nem okozhat többletköltséget a dolgozóknak. Ez azt jelenti, hogy a költségek finanszírozását a munkaadóknak kell rendezniük. |
Változik a munkaügyi ellenőrzésről szóló törvény is. Áprilistól a fővállalkozók – különös tekintettel az építőiparra – munkaügyi felelősséggel tartoznak az alvállalkozók által foglalkoztatottakért. Vagyis, ha a munkaügyi ellenőrök nem tudják megállapítani, hogy ki a valós foglalkoztatója egy-egy dolgozónak, akkor a fővállalkozó is szankcionálható.
( 1 ) | ( 2 ) | ( 3 ) | következő >> |