.jpg)
A nyilatkozat szerint az osztrák konszern jogászai szeptember 26-án, szerdán délelőtt 11.00-kor kapták meg a PSZÁF magyar nyelvű faxüzenetét, amelyben első alkalommal voltak részletesen megfogalmazva azok a vádak, amelyek szerint az OMV a Mol-lal kapcsolatos szándéknyilatkozatával félrevezette a piacot. A szöveghez angol nyelvű változatot nem csatoltak, ellenben felkérték az OMV-t, hogy legkésőbb délután 16.30-ig fejtse ki véleményét a vele szemben felvetettekről.
Mivel a jogászok számára lehetetlenség volt ilyen rövid idő alatt lefordíttatni a magyar nyelvű iratot, illetve az ügy komolyságának megfelelő módon konzultálni az OMV-vel, 16.30-kor kapcsolatba léptek a magyar pénzügyi felügyeleti hatósággal, és egyfelől kérték az időkorlát kiterjesztését, másfelől utaltak a másik fél meghallgatására vonatkozó alapvető jogra - közölte a szóvivő. Másnap, szeptember 27-én a jogászok megkapták a magyar hatóság döntését, amellyel elutasította a határidő kiterjesztésének kérelmét, egyúttal 100.000 eurós bírságot szabott ki az OMV-ra.
A nyilatkozat szerint az OMV határozottan visszautasítja a vele szemben felhozott vádakat, és aláhúzza, hogy szándéknyilatkozatával éppen hogy növelni kívánta a piac átláthatóságát, nem pedig manipulálni azt.
A PSZÁF pénteken jelentette be,hogy az OMV-t 25 millió forint bírság megfizetésére kötelezte. A közlemény szerint a PSZÁF a hivatalból indított eljárás során megállapította: a Mol Nyrt. névre szóló törzsrészvényekre 2007. június 15. napját követő időszakban kötött ügyletek során, illetve az OMV időközben nyilvánosságra hozott szándéknyilatkozatában megfogalmazottak alapján sérültek a piacbefolyásolásra, illetve a vállalatfelvásárlásra vonatkozó egyes törvényi rendelkezések.
Közben állást foglalt pénteken Martin Bartenstein osztrák gazdasági miniszter az OMV osztrák és a Mol magyar olajipari cégek együttműködése mellett brüsszeli sajtótájékoztatóján. Az Európai Unió tagországainak versenyképességi ügyekben illetékes miniszteri találkozója után Bartenstein arról beszélt, hogy egy jelentős közép-európai gazdasági szereplő jöhetne létre.
A miniszter bírálta ugyanakkor a Lex Mol néven emlegetett, készülő magyar jogszabályt. Megismételte azt a véleményét, hogy az Európai Bizottság annak módosítását kérheti majd, mert valószínűleg nincs teljes összhangban az uniós értékekkel, például a tőke szabad áramlásával.
Bartenstein korábban úgy nyilatkozott, hogy Brüsszelben találkozik a miniszteri találkozó magyar résztvevőjével. E témával foglalkozó kétoldalú találkozóra azonban az MTI értesülése szerint nem került sor.
25 milliós bírság az OMV-nek
Az OMV ostroma kudarccal is végződhet
Az OMV megkezdte a nyomásgyakorlást
Mol-OMV csata: Brüsszel mond áment?
MTI