1p
Az évi 5-6 milliárd forintos árbevételű nagyvállalatok felelősségbiztosítási fedezete átlagosan alig haladja meg a 10 millió forintot, amely az esetleges környezeti károk töredékét képes csak fedezni
Az évi 5-6 milliárd forintos árbevételű nagyvállalatok felelősségbiztosítási fedezete átlagosan alig haladja meg a 10 millió forintot, amely az esetleges környezeti károk töredékét képes csak fedezni. A vörösiszap-katasztrófa felhívta a figyelmet arra, hogy sürgősen kockázatarányos felelősségbiztosításra kell kötelezni a környezetre veszélyes cégeket.

Az elmúlt hónapban Kolontáron és Devecserben bekövetkezett katasztrófa is rávilágít a finanszírozás és a hazai jogi szabályozás hiányosságaira. Szakértők szerint az ilyen jellegű kockázatokat nem csak a már bekövetkezett károk utáni segítségnyújtással kell kezelni, hanem a megelőző kockázatcsökkentéssel, és a megfelelő biztosítási fedezet megteremtésével is. Magyarországon alulbiztosított a nagyvállalati szektor; az évi 5-6 milliárd forintos árbevételű cégek felelősségbiztosítási fedezete átlagosan nem haladja meg a 10-15 millió forintot, miközben egy egyszerű lakásbiztosításba foglalt felelősségi kockázat kártérítési limitje elérheti az 50-100 millió forintot - áll a DLA Piper és a FBAMSZ közös közleményében.

"Általában a korlátozott fedezeti kör, és az önrészesedés mértéke is komoly problémát jelent ezeknél a meglévő biztosításoknál" – magyarázza Gerendai Károly, a Független Biztosítási Alkuszok Magyarországi Szövetségének (FBAMSZ) elnökségi tagja. "A tapasztalatok szerint ezen biztosítások többsége nem csak a kártalanítási költségeket, de például a környezetben okozott károk helyreállítását sem fedezi" – teszi hozzá Gerendai. "A tőkeerősebb cégeknek jóval magasabb önrészesedést kellene vállalniuk. Tapasztalatunk szerint jelenleg a biztosítási fedezet kártérítési limitje akkora, amekkorának az önrészesedésnek kellene lennie."

Magyarország azon kevés tagország közé tartozott, amely határidőre (2007. április 30-val) átültette jogrendszerébe az irányelvet, azonban sajnálatos módon elmaradt a pénzügyi biztosítékok rendszerének szabályozása. A környezetvédelmi törvény mindössze azt írja elő, hogy az előre nem látható környezetkárosodások finanszírozására egy cég környezetvédelmi biztosítás kötésére kötelezhető. A tevékenységi körére, a biztosítékok formájára, annak mértékére és felhasználásának feltételeire, továbbá a környezetvédelmi biztosítás részletszabályaira vonatkozó kormányrendelet azonban a mai napig nem született meg.

"Egy megfelelő szabályozásban előre meg kell határozni többek között az önrészesedés mértékét, a szükséges kártérítési limiteket, a fedezetek körét és minden egyéb paramétert" – véli a FBAMSZ elnökségi tagja. "Ezt a szabályozást ki kell adni, oly módon, hogy arra a biztosítási piac ésszerű megoldást tudjon találni. A továbbiakban ezt számon lehet kérni, hiszen ennek intézményrendszere már rendelkezésre áll, nem igényelne további beruházásokat. Ez alapján a veszélyes üzemeknek például csak akkor lehetne működési engedélyt kapniuk, ha megkötötték és bemutatták a szükséges felelősségbiztosítást" – magyarázza Gerendai Károly.

"Az ajkai vörösiszaptároló gátjának átszakadása az Európai Unió legnagyobb környezeti katasztrófája az irányelv megszületése óta, ezért annak első komoly tesztje. Amennyiben a magyar hatóságok nem tudnak érvényt szerezni az előírásoknak, kérdésessé válik annak összeurópai szintű alkalmazhatósága" - magyarázza Simon Gábor, a DLA Piper vezető jogásza. "Sürgősen meg kell alkotni azt a kormányrendeletet, amely kockázatarányos felelősségbiztosítást írna elő a környezetre veszélyes tevékenységet végző vállalatok számára" – teszi hozzá a szakértő.

"Ezzel a szabályozási hiányossággal is összefügg, hogy az ajkai katasztrófa esetében a harmadik félnek okozott károk tekintetében a vállalat nem rendelkezik kockázatarányos felelősségbiztosítással. Ugyanis, ahogy azt az Európai Bizottság októberi jelentése is leszögezi, kötelező előírások hiányában a vállalkozások nem kötnek a környezetet érintő tevékenységük kockázataival arányos felelősségbiztosítást" – tette hozzá Simon Gábor.

A kötelező pénzügyi biztosíték rendszerében a biztosítékadásra kötelezett gazdasági szereplőknek igazolniuk kellene az illetékes környezetvédelmi hatóság felé, hogy a rendelkezésükre áll a tevékenységükkel összefüggő kockázatokat fedező arányos pénzügyi forrás. A DLA Piper szakértője szerint csak ezen intézkedés révén garantálható a "szennyező fizet" alapelv gyakorlati érvényesítése.

Jogalkotói szándék van arra, hogy - több más változás mellett - az eddigi eshetőleges környezetvédelmi biztosítást kötelezővé tegyék, ennek egyes részletkérdéseit pedig kormányrendeletben rendeznék.

"Semmilyen biztosítási illetve pénzügyi biztosítéki forma nem nyújthat korlátlan fedezetet. Ezért a tevékenység típusától, az üzem méretétől, és az üzemek földrajzi elhelyezkedésétől függő biztosítási összeg minimumokat és maximumokat kellene meghatározni az egyes ipari tevékenységekre" - hangsúlyozta Simon Gábor.

A Bizottság honlapján elérhető tájékoztatás szerint az EU illetékesei a Deepwater Horizon olajfúró torony közelmúltbeli katasztrófája illetve az ajkai események következtében a pénzügyi biztosítékok kérdését jóval korábban napirendre kívánják tűzni, mint az irányelv 2014-re tervezett általános felülvizsgálata.

Privátbankár

Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG