
Kákosy Csaba gazdasági miniszter a meghallgatáson kifejtette: az Európai Uniónak nem jelent problémát, ha Magyarország a Déli Áramlat megépítésben is részt vesz, csak az a fontos, hogy támogassa és segítse a Nabucco létrehozását is. Hozzátette: a Déli Áramlat növeli Európa ellátásbiztonságát, s Magyarország továbbra is aktívan részt vesz a Nabaucco-projekt megvalósításában.
Nem lesz rendkívüli ülés a Déli Áramlatról |
Kákosy Csaba kiemelte, hogy a gázellátás biztonsága európai kérdés. Európa évente 500 milliárd köbméter gázt használ fel, ám a következő 20 évben az igény 30 százalékkal nő. Ezért új vezetékek kellenek, amelyek közül háromnak, a Balti-tenger alatt Németországig vezető Északi Áramlatnak, a Nabuccónak és a Déli Áramlatnak az előkészítése kezdődött meg.
A magyar gázfelhasználás 80 százalékát az Ukrajnán keresztül érkező orosz import fedezi, a magyar ellátás hosszabb távon is támaszkodni fog erre a forrásra. A lakások fűtésének háromnegyede gázalapú, amit rövid távon több okból is nagyon nehéz lenne megváltoztatni - tette hozzá.
A miniszter elmondta: mivel Magyarország célja a gázellátás biztonságának növelése, ezen belül a többoldalú betáplálás és gáztároló kapacitások bővítése, szüksége van a Déli Áramlatra és a Nabuccóra is. A két vezeték nem versenyez, hanem kiegészíti egymást. A Nabucco megépítése biztonságpolitikai kérdés is, ráadásul az unió kiemelt projektje, és Magyarország továbbra is aktív szerepet játszik megvalósításában.
Kákosy Csaba emlékeztetett arra, hogy a tervezett Nabuccón keresztül évi 30 milliárd köbméter földgáz érkezne Európába, ez a mennyiség azonban nem elegendő a növekvő kereslet kielégítésére.
Veres János elmondta:miután Olaszország és Ausztria, majd Bulgária és Szerbia már kötött megállapodást Oroszországgal a Déli Áramlat megvalósításról, csak az volt a kérdés, hogy a vezeték Magyarországon keresztül halad-e vagy Horvátországon és Szlovénián át - mondta a pénzügyminiszter. Hozzátette: január-februárban több tárgyalás is volt az orosz féllel, s végül abban állapodtak meg, hogy létrehozzák az évente minimum 10 milliárd köbméter kapacitású vezeték magyarországi részét, illetve egy legkevesebb 1 milliárd köbméteres gáztárolót építenek Magyarországon.
Veres János elmondta: a megállapodás-tervezet értelmében a társaság, amely az országhatárokon belül a fejlesztéseket elvégzi, Magyarországon bejegyzett cég lesz. Ebben a magyar kormány 100 százalékos állami tulajdonú cége és az orosz fél tulajdoni aránya 50-50 százalék lesz.
A meghallgatás előtti ügyrendi vitában Németh Zsolt (Fidesz) a külügyi bizottság elnöke kifejtette: mivel nem akármilyen súlyú szerződésről tárgyalnak, szeretnék megismeri a megállapodás-tervezet tartalmát. Hozzátette: úgy tudják, magyar részről több mint 300 milliárd forint elköltéséről van szó. Puch László (MSZP), a gazdasági bizottság elnöke elmondta, erre az aláírás előtt nincs lehetőség, utána azonban nyilvános lesz a szöveg, ha a másik fél is hozzájárul. Ezt Veres János is megerősítette.
Az MFB lehet a résztevő
Az MFB vagy egy projekttársasága lehet az a 100 százalékban magyar tulajdonban lévő vállalat, amelyik részt vesz a Déli Áramlat megépítésében - derült ki Veres János pénzügyminiszter szavaiból. Kérdésre válaszolva ismertette: a szerződéstervezetben legalább 1 milliárd köbméter kapacitású tározó megépítése szerepel.
A jövedelmezőséget illetően úgy fogalmazott: a beruházás nagyjából 15-17 éven belül térülhet meg. Hangsúlyozta: a szerződéstervezetben nem szerepel kötelezően átveendő mennyiség, a vásárlás csak lehetőség Magyarország számára.
A kormánypártok igent mondanak, a Fidesz nemet
Az MSZP és az SZDSZ támogatja a Déli Áramlat gázvezetékkel kapcsolatos szerződés aláírását, míg a Fidesz szerint parlamenti jóváhagyás hiányában a kormánynak nem lenne szabad aláírnia a dokumentumot.
Puch László, a gazdasági bizottság szocialista elnöke azon a véleményen volt, Magyarországnak az az érdeke, hogy minél több helyről, minél több gáz érkezzen az országba, és hogy a Déli Áramlat mellett az európai uniós projektben, a Nabucco-vezetékben is részt kell venni. Eörsi Mátyás, az európai integrációs bizottság SZDSZ-es elnöke közölte: pártja támogatja a szerződés aláírását, ha Déli Áramlatban való részvétel nem zárja ki a Nabucco megvalósítását.
Németh Zsolt, a külügyi bizottság fideszes elnöke arra szólította fel Gyurcsány Ferenc kormányfőt, hogy parlamenti jóváhagyás nélkül ne írja alá csütörtökön Oroszországban a szerződést. Mint mondta, az az alapvető problémájuk a gázvezetékkel, hogy növeli Magyarország orosz gáztól való függőségét.
"A Nabucco-terv halott" - írják az orosz lapok
Áramlatos napot csinálna a Fidesz a parlamentben
Gyurcsány belecsapott az oroszok tenyerébe
Moszkva dühös, de nem nyúl a gázcsaphoz
MTI