1p

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

A Déli Áramlattal kapcsolatos magyar-orosz kormányközi megállapodásnak nincs olyan feltétele, amely más szerződések tartalmát befolyásolná vagy korlátozná - mondta Veres János.
A Déli Áramlattal kapcsolatos magyar-orosz kormányközi megállapodásnak nincs olyan feltétele, amely a már meglévő, illetve a később megkötendő más szerződések tartalmát bármilyen módon befolyásolná vagy korlátozná - mondta Veres János pénzügyminiszter az összevont parlamenti bizottsági meghallgatáson.

A gazdasági és informatikai, a külügyi és az európai integrációs bizottság összevont ülésén a miniszter elmondta: Magyarország érdekelt a többoldalú gázellátásban, s a biztonságos ellátást az is segít, ha több vezetéken érkezik a gáz, s ha az ország növeli tárolókapacitásait. Ezt szolgálja a csütörtökön aláírandó kormányközi megállapodás.

Kákosy Csaba gazdasági miniszter a meghallgatáson kifejtette: az Európai Uniónak nem jelent problémát, ha Magyarország a Déli Áramlat megépítésben is részt vesz, csak az a fontos, hogy támogassa és segítse a Nabucco létrehozását is. Hozzátette: a Déli Áramlat növeli Európa ellátásbiztonságát, s Magyarország továbbra is aktívan részt vesz a Nabaucco-projekt megvalósításában.

Nem lesz rendkívüli ülés a Déli Áramlatról
Göncz Kinga külügyminiszter
hangsúlyozta: a Déli Áramlat akkor is megvalósulna, ha Magyarország nem venne részt az építésében, csak akkor elesne a vezeték nyújtotta előnyöktől. Hozzátette: az unió és az Egyesült Államok is tudomásul veszi, hogy Magyarország szuverén államként a saját nemzeti érdekei szerint dönt ebben az ügyben.

Kákosy Csaba kiemelte, hogy a gázellátás biztonsága európai kérdés. Európa évente 500 milliárd köbméter gázt használ fel, ám a következő 20 évben az igény 30 százalékkal nő. Ezért új vezetékek kellenek, amelyek közül háromnak, a Balti-tenger alatt Németországig vezető Északi Áramlatnak, a Nabuccónak és a Déli Áramlatnak az előkészítése kezdődött meg.

A magyar gázfelhasználás 80 százalékát az Ukrajnán keresztül érkező orosz import fedezi, a magyar ellátás hosszabb távon is támaszkodni fog erre a forrásra. A lakások fűtésének háromnegyede gázalapú, amit rövid távon több okból is nagyon nehéz lenne megváltoztatni - tette hozzá.

A miniszter elmondta: mivel Magyarország célja a gázellátás biztonságának növelése, ezen belül a többoldalú betáplálás és gáztároló kapacitások bővítése, szüksége van a Déli Áramlatra és a Nabuccóra is. A két vezeték nem versenyez, hanem kiegészíti egymást. A Nabucco megépítése biztonságpolitikai kérdés is, ráadásul az unió kiemelt projektje, és Magyarország továbbra is aktív szerepet játszik megvalósításában.

Kákosy Csaba emlékeztetett arra, hogy a tervezett Nabuccón keresztül évi 30 milliárd köbméter földgáz érkezne Európába, ez a mennyiség azonban nem elegendő a növekvő kereslet kielégítésére.

Veres János elmondta:miután Olaszország és Ausztria, majd Bulgária és Szerbia már kötött megállapodást Oroszországgal a Déli Áramlat megvalósításról, csak az volt a kérdés, hogy a vezeték Magyarországon keresztül halad-e vagy Horvátországon és Szlovénián át - mondta a pénzügyminiszter. Hozzátette: január-februárban több tárgyalás is volt az orosz féllel, s végül abban állapodtak meg, hogy létrehozzák az évente minimum 10 milliárd köbméter kapacitású vezeték magyarországi részét, illetve egy legkevesebb 1 milliárd köbméteres gáztárolót építenek Magyarországon.

Veres János elmondta: a megállapodás-tervezet értelmében a társaság, amely az országhatárokon belül a fejlesztéseket elvégzi, Magyarországon bejegyzett cég lesz. Ebben a magyar kormány 100 százalékos állami tulajdonú cége és az orosz fél tulajdoni aránya 50-50 százalék lesz.

A meghallgatás előtti ügyrendi vitában Németh Zsolt (Fidesz) a külügyi bizottság elnöke kifejtette: mivel nem akármilyen súlyú szerződésről tárgyalnak, szeretnék megismeri a megállapodás-tervezet tartalmát. Hozzátette: úgy tudják, magyar részről több mint 300 milliárd forint elköltéséről van szó. Puch László (MSZP), a gazdasági bizottság elnöke elmondta, erre az aláírás előtt nincs lehetőség, utána azonban nyilvános lesz a szöveg, ha a másik fél is hozzájárul. Ezt Veres János is megerősítette.


Az MFB lehet a résztevő

Az MFB vagy egy projekttársasága lehet az a 100 százalékban magyar tulajdonban lévő vállalat, amelyik részt vesz a Déli Áramlat megépítésében - derült ki Veres János pénzügyminiszter szavaiból. Kérdésre válaszolva ismertette: a szerződéstervezetben legalább 1 milliárd köbméter kapacitású tározó megépítése szerepel.

A jövedelmezőséget illetően úgy fogalmazott: a beruházás nagyjából 15-17 éven belül térülhet meg. Hangsúlyozta: a szerződéstervezetben nem szerepel kötelezően átveendő mennyiség, a vásárlás csak lehetőség Magyarország számára.


A kormánypártok igent mondanak, a Fidesz nemet


Az MSZP és az SZDSZ támogatja a Déli Áramlat gázvezetékkel kapcsolatos szerződés aláírását, míg a Fidesz szerint parlamenti jóváhagyás hiányában a kormánynak nem lenne szabad aláírnia a dokumentumot.

Puch László, a gazdasági bizottság szocialista elnöke azon a véleményen volt, Magyarországnak az az érdeke, hogy minél több helyről, minél több gáz érkezzen az országba, és hogy a Déli Áramlat mellett az európai uniós projektben, a Nabucco-vezetékben is részt kell venni. Eörsi Mátyás, az európai integrációs bizottság SZDSZ-es elnöke közölte: pártja támogatja a szerződés aláírását, ha Déli Áramlatban való részvétel nem zárja ki a Nabucco megvalósítását.

Németh Zsolt, a külügyi bizottság fideszes elnöke arra szólította fel Gyurcsány Ferenc kormányfőt, hogy parlamenti jóváhagyás nélkül ne írja alá csütörtökön Oroszországban a szerződést. Mint mondta, az az alapvető problémájuk a gázvezetékkel, hogy növeli Magyarország orosz gáztól való függőségét.

"A Nabucco-terv halott" - írják az orosz lapok
Áramlatos napot csinálna a Fidesz a parlamentben
Gyurcsány belecsapott az oroszok tenyerébe
Moszkva dühös, de nem nyúl a gázcsaphoz

MTI

Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG