.jpg)
Az idei tanév változásai közül kiemelte, hogy a középiskolákban és a szakiskolákban plusz két órával nő a pedagógusok óraszáma, kikerültek viszont a jogszabályból a külön díjazás nélkül elrendelhető plusz órák. A közalkalmazotti törvény módosításával új elemként lépett be a kötelező három hónapos gyakornoki idő a közoktatásban, s a kötelező pályáztatás bármilyen típusú álláshely meghirdetésekor.
Arató Gergely szólt arról, hogy a szakképzésben hasonlóak a problémák, mint néhány éve. Ennek egyik okát abban látta, hogy a szakképzés "egy nagy hajó, ami nehezen fordul". Azok a problémák, amelyek a közoktatásban jelentkeznek a szakképzésre is hatással vannak. Az elmúlt két évben ugyanakkor elérték, hogy sem oktatás, sem foglalkoztatáspolitikáról nem lehet úgy beszélni, hogy ne szóljanak a szakképzésről.
Lamperth Mónika szociális és munkaügyi miniszter többek között a szakiskolában dolgozó pedagógusok presztízsének fontosságát hangsúlyozta. A tárca vezetője a kormány azon szándékát hangsúlyozta, amely lényegesen szorosabb kapcsolatot kíván kialakítani a szakképzés és a munkaerőpiac között. Ezt célozta a szakképzés szakmai irányításának munkaügyi tárcához kerülése is.
A miniszter úgy látta, hogy a pályakezdők nagyobb eséllyel léphetnek be a munkaerőpiacra, mint néhány éve. Esélyeiket ugyanakkor nagyban meghatározza mennyire jutnak piacképes tudáshoz.
Sió László, a Fidesz oktatási műhelyének vezetője azt mondta: valóban mozgalmas tanév várható, hiszen az alapfokú oktatási intézmények után a középfokú oktatásban is megkezdődik a "kényszerösszevonási folyamat". Szeptembertől több évfolyamon jelentősen csökken a normatív támogatás, a következő időszakban a kiegészítő fejlesztési forrásokhoz csak a Térségi Integrált Szakképző Központok (TISZK) juthatnak hozzá. Leegyszerűsítve: azok a fenntartók tarthatják meg szakképző intézményeiket, amelyek hajlandóak azokat összevonni - mondta. Hozzátette: sem az önálló működésre, sem a törvény által szabályozott együttműködésre nem lesz mód.
Kitért arra, hogy a közoktatás támogatása 30 milliárddal csökken a 2007/2008-as tanévben, ami gyermekenként 21 ezer forintos elvonást jelent. A nyár során a fenntartók több száz általános iskola összevonásáról döntöttek, s a most induló tanévben a szakképző intézmények kerülnek hasonló helyzetbe. Sió László felidézte, hogy a kormányprogram szerint a szakképzésben résztvevő tanulók 80 százalékát 50-55 TISZK-be zsúfolja össze a kormányzat. Úgy tűnik a kormányprogramnak ez az eleme teljesülni fog - mondta, hozzátéve: az integráció során azonban háttérbe szorulnak a szakmai szempontok, s az egyetlen cél a támogatások csökkentése.
Indulhat a tanév!
Kik kaphatnak tankönyvtámogatást?
A gatyánk rámegy az iskolakezdésre
MTI