.jpg)
A javaslatcsomag középpontjában a nagyobb fogyasztói választékra, a tisztességesebb árakra, az energiafelhasználásból eredő környezetszennyezés csökkentésére és az ellátásbiztonságra irányuló törekvés áll. Egyúttal Brüsszel biztosítani kívánja minden uniós lakos számára az energiaszolgáltatók közötti valódi választási lehetőség előnyeit.
Egy nyitott és a tisztességes versenyen alapuló belső energiapiac alapvető fontosságú annak biztosításához, hogy az EU sikeresen szembenézzen az éghajlatváltozás, a növekvő importfüggőség és a globális versenyképesség kihívásaival. A célunk az, hogy jobb alkupozíciót biztosítsunk a fogyasztók és a vállalkozások számára, és gondoskodjunk arról, hogy az unión kívüli országok vállalkozásai is tiszteletben tartsák szabályainkat - fejtette ki José Manuel Durao Barroso, az Európai Bizottság elnöke.
Andris Piebalgs energiaügyi biztos és Neelie Kroes a választás szabadságának és a tisztességesebb áraknak a fontosságát hangsúlyozta.
A várakozásoknak megfelelően a csomag javasolja a szétválasztást a hálózati tulajdonjog és a hálózatüzemeltetés tekintetében. "Ugyanaz a vállalkozás a jövőben nem lehet az átviteli hálózat tulajdonosa, ha egyúttal energiatermelői vagy szolgáltatói tevékenységgel is foglalkozik" - áll a javaslatban, amelyet még az EU-tagországoknak is el kell fogadniuk.
A bizottság ugyanakkor a tagállamok közti nézeteltérések megoldásának érdekében javasolt egy második megoldási lehetőséget az úgynevezett vertikálisan integrált vállalatoknak (ez a jellemző mások mellett Magyarországra is: "a független átvitelirendszer-üzemeltető elvének alkalmazása ... lehetővé teszi, hogy vertikálisan integrált vállalatok tulajdonosai maradjanak a hálózatnak, de azzal a feltétellel, hogy a hálózati vagyont egy tőlük valóban teljesen független vállalkozás, illetve testület működteti".
A brüsszeli testület javasolta egy, a tagállamok energiapiaci szabályozó hatóságainak együttműködését elősegítő ügynökség létrehozását is, amelynek hatásköre kiterjedne ugyan jogilag kötelező erejű döntések meghozatalára, de csak kiegészítő szerepet játszana a tagállamok szabályozó hatóságai mellett. "Ez biztosítani fogja a több tagállamot érintő ügyek megfelelő kezelését, és képessé teszi az EU-t arra, hogy valódi, egységes rendszerként működő európai hálózatot hozzon létre, és ezzel előmozdítsa az ellátás biztonságát és diverzifikációját" - indokolta a javaslatot Piebalgs.
A bizottság intézkedéseket javasolt a tagállami nemzeti szabályozó hatóságok függetlenségének megerősítésére és garantálására, és ajánlotta azt is, hogy az átviteli-, illetve szállításirendszer-üzemeltetők európai hálózatot hozzanak létre. A nagyobb átláthatóság jegyében Brüsszel az információhoz való egyenlő hozzáférést és az árképzés átláthatóságát igyekszik javítani, a szolidaritás növelését pedig a nemzeti piacok egymáshoz való közelítésével érné el - a bizottság gondoskodni kíván arról is, hogy a tagállamoknak több lehetősége legyen egymás megsegítésére az energiaellátást fenyegető veszélyekkel szemben.
A fogyasztókat külön tájékoztató kampány fogja tájékoztatni jogaikról.
Nemzetközi fogyasztóvédelmi és energetikai szervezetek üdvözölték a szerdán bejelentett csomagot, de mindkét részről jelezték, hogy azt fontos, de még csak közbeeső lépésnek tekintik a teljesen egységes uniós energiapiac felé.
A Gazprom orosz energiaóriás Brüsszelben közleményt adott ki, jelezve, hogy tanulmányozza a csomagot. Megfigyelők szerint a külföldi befolyásszerzők elleni bizottsági biztosítékok elsősorban az orosz energiaóriásokat célozzák. A Gazprom ugyanakkor leszögezte: osztja az EU azon célkitűzését, hogy hosszú távon biztosítsák az uniós energiaellátás biztonságát.
A most bejelentett javaslatokat az EU-tagországok energiaügyi miniszterei, illetve várhatóan állam- és kormányfői is megvitatják majd.
Védőhálót kaphat az uniós energiapiac
Lex Mol: Brüsszel egyelőre nem blokkol
Energiapiac: két út van előttünk (hanganyag)
Intézkedési terv az energiaellátás biztosításáért
MTI