Luxusadó: a mulasztók vagyonosodási vizsgálattól is tarthatnak
Az eredetileg tervezettnél mintegy harmadával több vagyongyarapodási ellenőrzéssel végezhet december végéig az adóhatóság és a vizsgálatok eredményessége még javult is a korábbiakhoz képest. Úgy tűnik tehát, beváltja a hozzáfűzött reményeket a kérdőíves módszer a vagyonosodási vizsgálatoknál - írja a Népszabadság. A cikk szerint az ellenőrzés ugyanis nyilatkozattétellel kezdődik, amit később nemigen lehet helyesbíteni.
Az APEH-nél kiválasztott magánszemélyek egy kérdőívet kapnak, aminek a segítségével számot kell adni az ingatlan-, a gépkocsi- adásvételekről, a kérdéses időszakban igénybe vett nagyobb értékű szolgáltatásokról, bankszámlanyitásokról. A cikk szerint arra mindenesetre ügyelni kell, ha valakit egy ilyen kérdőívvel megkeres az APEH, mit ír rá. Ez ugyanis nyilatkozatnak minősül, vagyis, ha téves, valótlan adat szerepel rajta, vagy épp nem szerepel rajta valami, azt meglehetősen nehéz később kimagyarázni.
Az APEH-nek elvileg 10 ezer ilyen vizsgálatot kell jövőre elvégeznie. |
Átlagosan egyébként közel 10 millió forintnyi adót nem fizettek be az elmúlt öt évben az idén ellenőrzött magánszemélyek - írja a lap. Az adó- és mulasztási bírsággal, illetve a késedelmi pótlékkal megfejelve azonban az átlagos jövedelemtitkoló már több mint 22 milliót fizet az APEH-nek. A Népszabadság úgy tudja, hogy a legtöbben gyorsan fizetnek. Vagyis a revízió megalapozott, hiszen van is miből befizetni a többmilliós tételeket - olvasható az újság mai számában.
Jövőre 10 ezer vagyonosodási vizsgálat az APEH-nél
Vérszomjas ex-ek: az APEH is ráharaphat
Vagyonosodási vizsgálatok: fel kell kötni a gatyát