Nem kell vizitdíjat fizetni egyes krónikus betegségek esetén, így a rosszindulatú daganatos megbetegedésben szenvedőknek, a dialízises kezelés során, a vérzékenységben szenvedőknek, HIV-fertőzés és AIDS-betegség esetén, a véradással összefüggő esetekben, cukorbetegeknek, pszichotikus betegeknek, valamint szerv- és szövetátültetésre váróknak.
Szintén nem lesz vizitdíjköteles az olyan orvos által rendelt, de nem általa, hanem ápoló, egészségügyi szakdolgozó által végzett művelet, mint például az injekció beadása vagy a kötözés.
Az Egészségügyi Minisztérium államtitkára arról is beszélt, ha valaki háromhavonta keresi fel orvosát három havi gyógyszerfelírás céljából, ugyancsak nem kell vizitdíjat fizetnie.
Horváth Ágnes a vizitdíj fizetésének lehetőségei között megemlítette, a készpénz, bankkártya és kórházi kártya mellett automatánál is lehet fizetni a vizitdíjat. Mint mondta, a tárca pályázatot ír ki az intézményeknek automaták elhelyezésére, és főleg azokat az intézményeket fogják támogatni, amelyek február 15-ig üzembe tudják helyezni az automatákat.
Egy ehhez kapcsolódó kérdésre válaszolva elmondta, a minisztérium nem írja elő, melyik cégtől és milyen típusú automatát kell beszereznie az intézményeknek, azt maguk döntik el.
Horváth Ágnes - azt követően, hogy a kormány áttekintette a vizitdíj fizetésének részleteit - közölte: a várható bevételt a kormány az egészségügy minőségi fejlesztésére fordítja. Hozzátette: a kormány bízik abban, hogy a vizitdíj bevezetése visszaszorítja a hálapénz gyakorlatát.
Az államtitkár tájékoztatást adott arról a kormánydöntésről is, amely szerint létrejön az Állami Egészségügyi Központ, amely összefogja az eddig a különböző minisztériumokhoz tartozó egészségügyi intézményeket. Az egyesülés körülményeit egy tárcaközi koordináló bizottság dolgozza ki - tette hozzá.
Horváth Ágnes kitért arra is, hogy a rendvédelmi dolgozók és a vasutasok ellátását is biztosító Állami Egészségügyi Központ a honvédelmi miniszter felügyelete alá tartozik, az összevonás részleteit pedig tárcaközi bizottság dolgozza ki március végéig.
Kérdésre válaszolva közölte: a testület a Honvéd Kórház, az Országos Gyógyintézeti Központ, a Központi MÁV Kórház és az Igazságügyi és Rendészeti Minisztériumi Kórház kapacitását tekinti át az egyesülés előkészítésekor.
Egy, az orvosösztönző rendszert érintő kérdés kapcsán az államtitkár hangsúlyozta, annak az a célja, hogy az orvosok "a költségtudatosságnál vegyék figyelembe a beteg szempontjait". Hozzátette, a rendszer nemcsak a háziorvosokra, hanem minden orvosra vonatkozik.
Mennyit is kell fizetni? A Fidesz kiszámolja
Dobozdíj már január közepétől
Egészségügyi átalakítás: mennyit is fizetünk?
A 100 milliárdot közelíti az elmaradt ügyeleti díj
Vizitdíj-kompenzációról döntött a kormány