Az elmúlt napokban Ségolene Royal, a francia ellenzéki Szocialista Párt (PS) elnökjelöltje a nemzeti identitást tette kampánya központi kérdésévé: a pártgyűlések a himnusz eléneklésével érnek véget a francia zászlót lengető aktivisták gyűrűjében, melynek otthoni kitűzésére kérte a franciákat a szocialista jelölt a választások idején.
Miután Nicolas Sarkozy jobboldali jelölt bejelentette, hogy elnökké választása esetén létrehozza a bevándorlási és nemzeti identitási minisztériumot, a baloldal is a patrióta értékeket hangsúlyozva próbálja visszahódítani a szélsőjobboldali Jean-Marie Le Pen és Sarkozy táborába átpártolt munkásrétegeket.
Hiába nyer Royal, az biztos, hogy a világ legcsinosabb, hasonlóan magas poziciót betöltő hölgy címét már nem szerezheti meg. Azt lestoppolta magának az ukrán gyöngyszem, Julija Timosenko. Íme, a világ legszebb miniszterelnöke! Képgaléria |
A közvélemény-kutatási adatok szerint a magát antiliberálisnak nevező, parlamenten kívüli francia radikális baloldal és a PS összesen hat jelöltje együttesen 35-38 százalékot érhet el az egy hónap múlva esedékes elnökválasztás első fordulójában. Ségolene Royal egyszerre kíván mindenkit megszólítani: azokat, akik elutasították az európai alkotmányt - márpedig a baloldalon (és nemcsak a szélsőbaloldalon) legalább annyian voltak, mint a szélsőjobboldalon - és a gazdasági reformokat sürgető Európa-pártiakat.
A szocialisták kampányának nemzeti irányba való újítását a zöldek és a radikális baloldal is elutasította. Az előbbiek inkább az európai kék-sárga zászló kitűzését javasolják, míg az utóbbiak szerint nem a nemzeti zászló otthoni kitűzése, hanem az otthon és tisztességes fizetés megtalálása az elsődleges probléma Franciaországban.
Stéphane Rozes, a CSA közvélemény-kutató intézet igazgatója szerint Royal mást ért a nemzeti identitás alatt, mint a jobboldal, ezért nem fog nemzeti kampányával saját táborától elszakadni, hanem ellenkezőleg: a francia identitással összefoghatja a teljes baloldalt. Azok, akik megszavazták az európai alkotmányt, nem látnak ellentmondást a francia és az európai identitás között, akik pedig a baloldalon nemmel szavaztak, azok a nemzeti identitásra utalva elsősorban szociális nyugtalanságukat fejezték ki - véli a közvélemény-kutató.
Royal kampánynyitó beszédében elsőként mondta a baloldalon, hogy a francia államadósság elviselhetetlen mérteket öltött. Az állami túlköltekezés ugyanis eddig a baloldalon legitimnek számított. De ezek után a legköltségesebb - a PS szerint 35 milliárd, közgazdászok szerint 63 milliárd eurós programmal - állt elő a baloldal. A szocialista jelölt a pártja által bevezetett 35 órás munkahetet is kritizálni merte és a "dogmák felszámolása" mellett tárgyalásokat helyezett kilátásba a kérdésről a szakszervezetekkel.
MTI
Nőnapi nyelvújítás: nővériség a kampányban
Turista-utálatban alig maradunk el a franciáktól
Felbomlik az euróövezet? Nem lehetetlen
Szupervonat Párizs és Budapest között 2015-re