1p
A New York-i Wall Street hűvösen fogadta a Barack Obama amerikai elnök által bejelentett bankszigorító lépéseket, a pénzintézetek kételkednek abban, hogy Obama terve működni fog, vagy hogy egyáltalán szükség van rá - írta a The New York Times pénteken.

Az újság szerint a nagybankok vezetőit meghökkentették Obama intézkedései, amelyek szerintük - ha azokat a kongresszus is elfogadja - nem lesznek nagy hatással az üzletmenetre. Sokan kétkednek abban, hogy a kormány a tervezett szigorításokkal megelőzhet egy esetleges újabb pénzügyi válságot.

Obama előző nap jelentette be, hogy kormánya szigorít a nagybankok működési keretein, korlátozza azok méretét és bizonyos kereskedelmi tevékenységüket. Leszögezte, meg kell akadályozni, hogy a megabankok felelőtlen kockázatvállalásukkal esetleg válságba sodorhassák a pénzügyi rendszert. Az elnök megerősítette, hogy egyetlen pénzintézet kezében sem lehet a biztosított betétállomány 10 százalékánál nagyobb hányad.

Az Obama-kormány a bankok méretének limitálása mellett az úgynevezett sajátszámlás, a bankok saját kereteiből folytatott kereskedését is korlátozni fogja. Ezenkívül meg akarják tiltani a kereskedelmi bankoknak, hogy fedezeti és kockázatitőke-alapokat birtokoljanak vagy azoknál befektetéseket hajtsanak végre.

A The New York Times arról írt, hogy Obama bejelentése megrengette a tőzsdét: a nagybankok részvényei esni kezdtek, azoknak a bankoknak a papírjai azonban, amelyekre a szigorítások méretüknél fogva nem vonatkoznak, erősödtek.

Az újság szerint nem világos, hogy Obama kettős javaslata - meggátolni az államilag biztosított letétekkel folytatott kockázatos piaci műveleteket, illetve hogy újabb egyesülésekre kerüljön sor a pénzügyi szektorban - bármilyen mértékben is képes lett volna megelőzni a 2008-as krízist, amely az összeomlás szélére sodorta az egész pénzügyi rendszert.


Európában nincs szükség erre

Joaquín Almunia uniós gazdasági és pénzügyi - jövendő versenyügyi - biztos szerint az EU-ban nincs szükség az amerikai elnök által meghirdetett, amerikai mintájú bankszabályozásra.

Almunia pénteken Brüsszelben spanyol újságíróknak nyilatkozva úgy vélte, hogy Obama bankok elleni "kirohanása" több mint kívánatos,  az amerikai elnök által alkalmazott eszközök indokoltak, de az Európai Unióban ilyesmi nem szükséges.

- Nem állítom, hogy az amerikai bankok a válság egyedüli felelősei, de a válság a Wall Streeten kezdődött. Itt, Európában nincs Wall Street, amely a jelenleg tárgyalt pénzügyi szabályozási intézkedéseket fékezné. Európában van azonban mégis bizonyos hajlam azt hinni, hogy a nemzeti megoldások a tagállamok szintjén jobbak lehetnek, mint az európai szintű, összehangolt megoldások - mutatott rá Almunia.
 
Betegeskedik Amerika legnagyobb bankja?
Sokat tett Obama - vagy mégsem? 
2010 még nem a bankok éve lesz

MTI

 

Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG