Nem sok jó elé néz Amerika
A BNP Paribas bankcsoport októberre szóló havi világgazdasági prognózisában - amelyet már ezen a héten hozzáférhetővé tett - azt írta: egyelőre nehéz megjósolni, hogy az amerikai fogyasztó milyen mértékben fogja vissza költekezését a nem elsőrendű - subprime - jelzálogadósi kör törlesztési bizonytalansága okozta hitelszűke és az ennek nyomán máris zuhanó lakóingatlan-árak miatt.
A ház mindenesetre az eddigi 2,3 százalékról egy teljes százalékponttal 1,3 százalékra vette vissza az amerikai gazdaság jövő évi növekedésére adott előrejelzését. A BNP Paribas elemzése megjegyzi: ha az amerikai gazdaság növekedési üteme 2 százalék alá csökken, azt általában recesszió követi. Tekintve, hogy a növekedés már akkor 2 százalék alatt járt, amikor a mostani pénzügyi válság beütött, könnyedén megjósolható a recesszió - áll a prognózisban.
A napokban más nagy londoni házak is jelentős amerikai recessziós esélyről szóló előrejelzéseket adtak ki. A Federal Reserve múlt heti, váratlanul nagy arányú - fél százalékpontos - kamatcsökkentése után a Moody"s Investors Service nemzetközi hitelminősítő azt írta: a csökkentés mértéke jelzi, hogy a Fed egyetért az egy éven belüli amerikai recessziónak átlagosan 32 százalékos esélyt adó piaci konszenzussal.
A Moody"s maga egyébként ennél is borúlátóbb: a hitelminősítő rendszeres globális hitelfolyamat-elemzéseinek egyik legutóbbi összeállítása szerint a ház most 40 százalékosra becsüli az amerikai recesszió esélyét.
Ugyanilyen, 40 százalékos esélyt jósolt az amerikai recessziónak a következő egy évre Londonban múlt héten kiadott új, havi világgazdasági előrejelzésében az Economist Intelligence Unit (EIU). A világ legnagyobb, nem befektetési banki jellegű gazdaságelemző és előrejelző cége ezzel alaposan megemelte az amerikai recessziós kockázatra adott prognózisát, amely az előző havi hasonló jelentésben még 30 százalék volt.
Az EIU alapforgatókönyve az, hogy az amerikai gazdaság az idén recesszió nélkül is mindössze 1,9, és a jövő év egészében is csak 2,1 százalékkal növekszik. Ez utóbbi is rontott előrejelzés: a ház a múlt hónapban még 2,3 százalékos amerikai növekedéssel számolt 2008-ra.
A BNP Paribas szerdán kiadott előrejelzése meredeken visszavette a kamatkilátásokat is. A cég szerint a Fed rövid távú szövetségi kamatcél-szintje az idei év végén 4,25 százalék lesz az egy hónappal ezelőtt várt 4,50 százalék helyett, és 2008 második negyedévére 3,5 százalékig csökken tovább. A ház elemzői ugyanerre az időpontra a múlt havi prognózisban még 4,5 százalékos Fed-alapkamatot jósoltak.
A cég legrosszabb kockázati forgatókönyve az, hogy az amerikai gazdaság növekedése az év végére negatívba fordul. Ebben az esetben a BNP Paribas előrejelzése 2008 második felére 2 százalékig csökkenő Fed-kamattal számol. E forgatókönyv szerint az éves szintre számolt amerikai GDP-növekedés az idei utolsó és a jövő évi első negyedévben mínusz 1,0 százalék lenne, utána lassan visszagyorsulna pozitív tartományba. A Federal Reserve napikamat-célja 2008 harmadik negyedévének elejére 2,00 százalékig csökkenne, és 2009 végéig ezen a szinten is maradna.
E forgatókönyv alapján az euróövezet nem süllyed ugyan recesszióba, de jövőre minden negyedévben jóval 2 százalék alatti, 1,1-1,5 százalékos éves növekedéseket produkál. A BNP Paribas elemzői a recessziós forgatókönyv megvalósulása nélkül sem számítanak már az euróövezeti jegybank (EKB) jelenleg 4,00 százalékos alapkamatának további emelésére - az eddigi előrejelzés 4,25 százalékos, illetve erős növekedés esetén 4,75 százalékos tetőzésről szóltak -, és a ház szerint a következő EKB-kamatmódosítás iránya lefelé valószínű.
Az Economist Intelligence Unit múlt heti londoni világgazdasági előrejelzése is azzal számol, hogy az euróövezeti jegybank a 2005 decembere és 2007 júniusa között végrehajtott 2,00 százalékpontos kamatemelés után most hosszabb szünetet tart. Az EIU szerint azonban ez várhatóan csak 2008 harmadik negyedévéig tart, amikor a ház egy negyed százalékpontos kamatemelést valószínűsít. Az EIU szerint az euróövezeti növekedés üteme az idén 2,5, jövőre 2,2 százalék lesz.
Már az amerikai álom sem a régi
"Új nap virradt az amerikai energiaiparra"
Jeges pofon a dollárnak: 31 éve nem volt ilyen
MTI