.jpg)
Erős, versenyképes egyetemek kellenek, s ehhez sokak, a hallgatók és családjai erőfeszítésére is szükség van, akik a felsőoktatás elsőszámú kedvezményezettei lesznek - mondta a kormányfő.
Az átalakítások legfontosabb elemei között említette, hogy a legjobb hallgatók, akik nehézsorsúak, havonta 50-70 ezer forintos támogatást kaphatnak. Akik ugyanakkor a leggyengébben teljesítenek, elveszítik az állami támogatásra való jogosultságot és "elmehetnek a fizetős képzésre". Akik azonban a költségtérítéses képzésben a legjobbak, átkerülhetnek az államilag finanszírozott képzési kategóriába - mondta.
Kitért arra is, hogy mostantól a szociális támogatás fix lehet, 11-22 ezer forint, s a hallgatók tanulmányi ösztöndíjára 20 százalékkal többet lehet majd fordítani. "A szegénységet, a középszerűséget akarjuk a magyar felsőoktatás jellemzőjévé tenni, vagy ezt a minőséget?" - tette fel a kérdést a kormányfő.
Gyurcsány Ferenc szólt arról, hogy hat másik egyetemen is zajlanak nagyszabású átalakítások. Magyarország modernkori történetének legátfogóbb egyetemfelújítási programja zajlik, erre az elkövetkező években több mint 200 milliárd forintot költenek. A felsőoktatási törvényben emellett rögzítették három évre a felsőoktatás költségvetési támogatását is.
A miniszterelnök végül szólt Magyar Bálint korábbi oktatási miniszter Magyar Universitas Programban játszott szerepéről. Mint mondta, Magyar Bálint alaposan megszenvedett a programért, küzdött érte, s az idő őt igazolta. A magyar felsőoktatásnak több szabadság kell, nagyobb gazdálkodási szabadság, ehhez több felelősség, s ebben osztozniuk kell a hallgatóknak is - summázta a kormányfő.
Hiller István oktatási miniszter a színvonal megerősítését emelte ki, hozzátéve: ennek első lépése az infrastruktúra megújítása.
Diákok, még hat napotok van
Hiller: mennyiség után minőség
Diákhitel európai hitelből
MTI