Járai Zsigmond azon pénteki kijelentésére, hogy az idei év első felében néhány hónapig akár 10 százalék fölötti is lehet az adott havi egy évre visszatekintő infláció, Juliet Sampson azt mondta: bár a kétszámjegyű infláció elképzelhető, mégsem a legvalószínűbb forgatókönyv. Az elemző szerint a januári-februári inflációs számok után, illetve annak jobb ismeretében, hogy a költségvetési lépések milyen hatást gyakorolnak a fogyasztásra és a gazdasági aktivitásra, már világosabban lehet majd látni, hogy ilyen szintű infláció valószínű-e.
Az MTI által pénteken kérdezett, illetve szemlézett hat nagy londoni befektetési ház - UBS, Deutsche Bank, HSBC, BNP Paribas, Dresdner Kleinwort, Goldman Sachs - térségi szakértőinek egyike sem várt kamatemelést a hétfői ülésre. |
Az HSBC szakértője szerint a kijelentés figyelmeztetés lehet arra, hogy "vannak kamatemelést fontolgató monetáris tanácsi tagok, akik már hétfőn jó eséllyel emelésre voksolhatnak".
Raffella Tenconi, a Dresdner Kleinwort befektetési csoport térségi elemzője "meglepetésnek" nevezte a jegybankelnök kijelentését, mivel szerinte még nem lehet tudni a költségvetési intézkedések pontos inflációs hatását. Tenconi azt mondta, hogy a ház kitart a 8,5 százalékos inflációs tetőzésre adott előrejelzése mellett, mondván: az esetleges 9 százalékos tetőzés még "beleférne a hibahatárba ... 10 százalék már aggasztó lenne".
A JP Morgan szerint tovább erősödhet a forint |
A BNP Paribas jelenleg 8,75 százalékos jegybanki kamatszint-tetőzést jósol, már az idei első negyedévre; ez a legborúlátóbb pénzügypolitikai előrejelzés a londoni elemzői közösségben. |
A Goldman Sachs pénteken kiadott előrejelzése szerint az MNB alapkamata várhatóan 8,25 százalékon tetőzik, de a kamatszint novemberi és decemberi szinten tartása növelte annak valószínűségét, hogy a jelenlegi, 8,00 százalékos kamat a szigorító ciklus tetőpontja. A ház arra számít, hogy a jegybank az év végéig 6,5 százalékra csökkenti vissza kamatát, ahogy a költségvetési intézkedések nyomán lassul a gazdaság.
Magyarország számára nincs visszaút
Elemzők szerint február-márciusban lesz a csúcs
Surányi szerint az inflációt nem lehet felülről letörni
Forrósodik az inflációs helyzet