Az üres irodák aránya is elérte a csúcsot és esésnek indult világszerte, reagálva a kereslet és a kínálat közötti különbség változására, amit Európában és Ázsiában a bérleti díjak emelkedése is jelez.
Londonban kivételesen nagyot ugrottak a díjak az elmúlt egy évben: az első osztályú irodák bérleti díja 2010. harmadik negyedévére 678 euró/m2/év-re nőtt, ami 25 százalékkal több, mint egy évvel korábban, amikor mélyponton volt. Ráadásul további kétszámjegyű drágulás várható a brit fővárosban a következő évben.
Hong Kongban szintén a díjak jelentős emelkedésének lehettünk tanúi az elmúlt hónapokban, ahogyan a cégek egyre aktívabbakká váltak a jobb pénzügyi eredmények és a régió növekedésére irányuló várakozások következtében. A bérbeadás szintje meghaladta a 10 ezer négyzetmétert, míg az irodák kihasználatlansága 3 százalékra esett. Végeredményben a bérleti díjak 10,9 százalékkal emelkedtek a piac 2009. harmadik negyedéves mélypontja óta.
„Ahogyan a gazdasági kilátások javultak szerte a világon, a bérlői kereslet is javulást mutat, egyre több cég keres bővülési lehetőséget, így az irodapiac nettó abszorbciója (nettó piaci felszívás) is pozitív volt Hong Kongban, Washington D.C.-ben, a londoni City-ben és a West End-en.” – magyarázta Raymond Torto, a CBRE vezető közgazdásza.
Az amerikai irodapiacok a bérleti díj-ciklusban továbbra is lemaradva követik az európai, ázsiai és csendes óceáni térség városait, bár Washington D.C.-ben a nettó abszorbció meghaladta a 360 ezer négyzetmétert 2010. első háromnegyed éve során. Ez azt is jelenti, hogy a kereslet első alkalommal haladta meg a kínálatot a több bérlővel rendelkező irodaházak esetében. A kínálati tényezők finom javulást mutatnak a piaci fundamentumokban – Londonban ráadásul az előbérleti szerződések jelentős megugrása jól jelzi a szűkülő kínálatot és az épülés alatt álló ingatlanok korlátozott számát. A következő évben a fejlesztések alacsony száma a kínálat további csökkenését hozhatja, nem kizárólag Londonban, de Európa és Amerika nagyvárosaiban is.
Globális bérleti díj-ciklus, 2010 harmadik negyedév (1. szakasz: díjcsökkenés gyorsul; 2. szakasz: díjcsökkenés lassul; 3. szakasz: díjnövekedés gyorsul, 4. szakasz: díjnövekedés lassul) – forrás: CBRE
A közép és kelet-európai irodabérleti díjak jóval kevésbé volatilisak, mint a londoniak” – magyarázta Borbély Gábor, a CBRE közép és kelet-európai regionális elemzője. „A régióban a szerződési feltételek akár 5 évig is kötik a feleket, a díjak pedig az időszak alatt indexáltak, így hirtelen változások nem jellemzőek. A gazdasági visszaesés alatt Budapesten az irodabérleti díjak Londonhoz képest csak kis mértékben csökkentek, ám a fellendülésnek is kisebb hatása van rájuk. A bérleti díjak nem esnek tovább, ahogyan a kihasználatlanság tetőzni látszik 2010.harmadik negyedévében, ám általános díjnövekedés nem valószínű, hiszen Budapesten továbbra is nagy mennyiségű kiadatatlan irodaterület van.”
Privátbankár