A Fidesz-KDNP pártszövetséget a potenciális szavazók 60 százaléka támogatja egy hónappal az önkormányzati választások után. A legnagyobb ellenzéki párt, az MSZP kétszer annyi szavazót tudhat maga mögött, mint a Jobbik (12 százalék) és tizenkétszer annyit, mint a Lehet Más a Politika (2 százalék) - derül ki a Nézőpont Intézet friss közvélemény-kutatásából.
Melyik pártra szavazna, ha most vasárnap lennének a választások? (összes megkérdezett körében)
Az őszi választások utáni termékeny kormányzati munkát az ellenzéki szavazók többsége is támogatja, miközben a tíz legismertebb politikus közül a miniszterelnököt tekintik a leginkább alkalmas politikusnak (2,85-ös indexszel), Gyurcsány Ferencet a legkevésbé alkalmasnak (-3,32-es indexszel). Az ellenzéki politikusok továbbra sem tudnak megfelelő kormányváltó erőként mutatkozni - írja az intézet elemzése.
A kormány megítélése a helyhatósági választások óta eltelt időszak eseményeinek tükrében
1. Vörösiszap-katasztrófa
Nem adatott a kormánypártoknak sok idő az önkormányzati választási eredmény ünneplésére, másnap már az ajkai térséget sújtó katasztrófáról szóltak a hírek. A kormány azonban a megkérdezettek 86 százaléka szerint megállta a helyét. Tízből majdnem kilencen egyetértenek a kormány állításával is, mely szerint emberi mulasztás okozta a gátszakadást. A kárfelelősség kérdésében is a miniszterelnök által megfogalmazott irányokat helyesli a túlnyomó többség: a megkérdezettek 31 százaléka gondolja, hogy az államnak hozzá kell járulnia a helyreállításhoz, 89 százalékuk pedig ezt teljes egészében az alumíniumgyártó számlájára írná. Szintén rossz hír a 90-es években furcsa körülmények között privatizált cég tulajdonosai számára, hogy a válaszadók 87 százaléka szerint a kormánynak a veszélyhelyzetben joga volt és máskor is joga lenne beavatkozni egy cég irányításába és tulajdonviszonyaiba - így a Nézőpont.
"Amennyiben hallott a vörösiszap-katasztrófáról, kérem, mondja meg, hogy inkább egyetért, vagy inkább nem ért egyet az alábbi állításokkal!"
2. Válságadók
A második akcióterv válságadóival is sokkal többen szimpatizálnak a kormánypártiaknál. Az emberek 96 százaléka hallott a telekommunikációs és energiaszektort, valamint a kereskedelmi láncokat érintő átmeneti adók bevezetéséről. Közülük tízből heten (68 százalék) támogatják - ahogy a Nézőpont fogalmaz - "a gazdasági válság nyerteseit" sújtó politikát. Míg a Fidesz-tábor 77 százaléka ért egyet a válságadók bevezetésével, addig a Jobbik-szimpatizánsok 75 százaléka, a szocialista tábor 57 százaléka és az LMP híveinek 54 százaléka is azonos véleményen van a kérdésben. Az MSZP ismét elszalasztott egy lehetőséget, hogy baloldali párttá váljon - értékel az intézet elemzése.
"Ön inkább egyetért, vagy inkább nem ért egyet a telekommunikációs- és energiaszektort, valamint a kereskedelmi láncokat érintő átmeneti válságadók bevezetésével?"
(pártszimpátia szerint, az érvényesen válaszolók körében)
3. Adóváltozások
A Fidesz–KDNP-nek a személyi jövedelemadóval kapcsolatos elképzelései a közbeszéd fontos témájává váltak. A köz- és adópolitikai elméletek harcának eredménye, hogy az egykulcsos adóról az emberek 91 százaléka hallott, "nyertese azonban a kormány, melynek döntését a tájékozottabbak 65 százaléka támogatja" - állítja a Nézőpont. A Fidesz-szimpatizánsok 77 százaléka áll ki az új, hivatalosan arányos jövedelemadózásnak nevezett rendszer mellett, de támogatja azt az LMP- és a Jobbik-tábor többsége is (56, illetve 52 százalék). A kérdés leginkább a szocialista híveket osztja meg, de így is 44 százalékuk ért egyet a kormány adóterveivel.
(pártszimpátia szerint, az érvényesen válaszolók körében)
Politikusok alkalmassága
"Felmérésünk alapján Orbán Viktor a legalkalmasabb (+2,85-ös indexszel), Gyurcsány Ferenc pedig a legkevésbé alkalmas állami vezetőnek (−3,32-es indexszel). A lista második helyén a miniszterelnök helyettese, Navracsics Tibor áll, a bronzérmet Orbán „jobbkeze”, Matolcsy György szerezte meg" - áll a friss kutatásban.
Privátbankár - Zsiborás Gergő