A Nemzetközi Valutaalap (IMF) szerdán figyelmeztette Magyarországot, hogy nem tolerálná, ha az államháztartási hiány a GDP 7 százalékára nőne, arra a szintre, amellyel a Fidesz számol. Az IMF budapesti állandó irodájának vezetője a Dow Jones hírügynökségnek nyilatkozva ugyanakkor közölte: az IMF kapcsolatot tart a Fidesszel a számítási módokról és nyitott tárgyalni az új kormánnyal a tavaszi választások után, ha az ezt akarná.
"A nézetek továbbra is formálódnak. De kapcsolatban állunk a Fidesszel, mint mindig, és mostani üzenetünk az ellenzék számára az, hogy igazán fontos a politika folyamatosságának fenntartása a bizalom megőrzése szempontjából. Ami a számokat illeti, fontos megérteni, hogy milyen számokról és definíciókról beszélünk" - idézte a Dow Jones Irina Ivascsenkót, aki ugyanakkor megjegyezte: "a definíciók nem mindig összehasonlíthatóak, tehát nem szabadna összevetni a GDP 3,8 százalékos hiányát a 7 százalékkal".
Számmisztika Fontos megjegyezni az elhangzott hiányszámok kapcsán, hogy a Fidesz számításai cash-flow alapúak, míg a kormány államháztartási hiánycélját az uniós számítási mód alapján készítették. |
"Jelenlegi kivetítéseink szerint azt tervezzük, hogy az államadósság/GDP arány a jövő évtől kezd csökkenni. Ha az (államháztartási) hiányt , csak egy évre is megnöveljük, ez aláásná az államadósság GDP-hez viszonyított arányát, és ez igen fontos Magyarország számára" - idézte az IMF budapesti állandó irodájának vezetőjét a Dow Jones.
Irina Ivascsenko, korábban a Financial Times-nak kijelentette: "nyilvánosan üzenjük az ellenzéknek, hogy óvatosnak kell lenni a deficit meghatározásával ... de nem elfogadható olyan gazdaságpolitika, amely a hiány megkétszereződéséhez vezet, mivel ez veszélyeztetné a költségvetés fenntarthatóságát".
Nagy londoni elemző és befektetési házak ugyanakkor kormányváltás esetén sem számolnak azzal, hogy Magyarország jelentősen letérne a jelenlegi költségvetési konszolidációs pályáról.
A vagyonadó visszavonása 50 milliárdos teher
Simor: jövőre már jobb lesz
Fidesz: nem akarjuk, hogy elszálljon a hiány
Az export húzhatja a GDP-t
Bajnai: a hiány elszívja a forrásokat
Oszkó: nem szorulunk rá más pénzére
MTI, Privátbankár