1p

Tudni szeretné, mi vár Önre 2025-ben?
Mit okoz, hogy ingatlancélra is elkölthetőek a nyugdíjmegtakarítások?
Hogyan érinti ez a piacokat, merre mennek az ingatlanárak és az épitőipari árak?
Pogátsa Zoltán, Farkas András, Nagygyörgy Tibor
és sok más kíváló szakértő ezúttal élőben osztja meg nézeteit!

Találkozzunk személyesen!

2024. november 21. 16:00 Budapest

Részletek és jelentkezés itt

A jelenlegi egészségügyi rendszerben sem öngondoskodás, sem szolidaritás nincs, és meg kell teremteni a versenyt a biztosítók között - mondta Bokros Lajos
A jelenlegi egészségügyi rendszerben sem öngondoskodás, sem szolidaritás nincs, és meg kell teremteni a versenyt a biztosítók között, hiszen a legfontosabb az, hogy javuljon az ellátás színvonala - mondta Bokros Lajos volt pénzügyminiszter szerdán Budapesten. Több felszólaló azonban a jelenlegi rendszer javítására tette a hangsúlyt.

A Közép-európai Egyetem tanára a Tények és tévhitek a biztosítói modellekről című konferencián annak a véleményének adott hangot, hogy a verseny szükséges, mert csak a verseny hozhat minőségi javulást az ellátásban. A közgazdász kiemelte: az egészségügy területén nem lehet a pénzügyi erőforrásokat a szükségletek alapján elosztani, hiszen ha eszerint csoportosítanák át a forrásokat, a többi nagy ágazattól vonná el a pénzeket, és rövid úton összeomlana a gazdaság.

Véleménye szerint az ár-érték arányt kell figyelembe venni, hiszen manapság "nem veszünk Trabantot csak azért, mert olcsó"; ezt a logikát kell keresni az egészségügyben is - tette hozzá az egyetemi tanár.
Ki kell lépni a posztszocialista gondolkodásmódból - mondta Bokros Lajos -, és az igazi kérdésekre kell megtalálni a válaszokat. Mégpedig arra, hogyan "kényszerítsék" minőséget nyújtó ellátásra a szolgáltatókat, és azokat finanszírozó biztosítókat úgy, hogy a beteg kiszolgáltatottsága csökkenjen.

El kell érni azt, hogy az állampolgárok értékeljék saját egészségüket, ezért az öngondoskodásra kell ösztönözni őket, és "rossz úton járunk, ha elhitetjük a lakossággal azt, hogy szolidaritás van", hiszen a jómódúakat nem érdekli a rossz minőségű állami ellátás. Ők kifizetik a magánorvosok magasabb költségeit, így nem járulnak hozzá a közös kasszához, így kevesebb jut azok ellátására, akik valóban rászorulnak a szolidaritásra.

Bokros Lajos megjegyezte: az elmúlt 16 évben Magyarországon a verseny a gazdaság más ágazataiban világszínvonalú termékeket hozott létre.

Orosz Éva, az ELTE egyetemi tanára reagálva a volt pénzügyminiszter előadására elmondta: "nem szocialista csökevény" a szolidaritás rendszere, és azt nem közgazdasági elemek mentén kell megváltoztatni, hanem az egészségügy sajátosságait kell figyelembe venni. Véleménye szerint össze kell egyeztetni a társadalmi szükségleteket a jó minőségű hozzáférést a gazdasági lehetőségekkel, ami nagyon nehéz - ismerte el.

Az egyetemi tanár szerint az üzleti biztosítóknak fontos szerepe lenne az egészségügyben, de csak a kiegészítő biztosítások terén.
Le kell számolni azzal az illúzióval, hogy van olyan rendszer, amely egyenlő ellátást biztosít mindig mindenkinek - emelte ki. Mint fogalmazott: nem arról van szó, hogy állam vagy piac, hanem hogy ezeket a szereplőket hogyan lehet "összerakni". Szerinte nem az ideális rendszert kell keresni, hanem a jelenlegi feltételek között az optimálisat.

Sinkó Eszter, a Semmelweis Egyetem Egészségügyi Menedzserképző Központjának tanára előadásában azt hangsúlyozta, hogy a versengő biztosítói modellek a magas jövedelműeknek kedvez, és nincs bizonyíték arra, hogy a biztosítók versenye javítja az ellátás minőségét.

A közgazdász szerint az egészségügyben alapvető hatékonysági problémák vannak, aminek okai, hogy a beteg "nem jó időben, nem jó ellátást" kap, és a páciens rendkívül kiszolgáltatott a rendszerben. Előadásában a többi között kiemelte: alapvető dilemma az, hogy a biztosítók országos hatáskörű szervezetek lennének, ezzel szemben az ellátást területi, kistérségi alapon kellene megszervezni, amire a biztosítók nem képesek, illetve ha eszerint működnének, az hihetetlen többletköltségeket eredményezne náluk.

Bejött a vizitdíj? Fogynak a betegek
OEP-reform: kiakadtak a szocialisták
Az MSZP nem kér a több-biztosítós modellből
A több-biztosítós rendszerben verseny kell!
Horn a vizitdíjnak, Kóka Hornnak ment neki

Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG