Mint mondta, a fenti kérdésről vita folyt, abban azonban mind a hét platform vezetője egyetértett, hogy az MSZP-nek nem vezérre, "baloldali Orbánra", hanem csapatkapitányra van szüksége, és hogy a rendszerváltás veszteseihez és nyerteseihez is szólniuk kell. E három téma megvitatását egyébként Hiller István és Lendvai Ildikó, valamint a Baloldali Tömörülés elnöke, Kiss Péter javasolta.
"Az MSZP-nek valóban nem vezérekre van szüksége" - írja az MTI-hez is eljuttatott válaszlevelében Molnár Csaba, aki szerint a jövőben sem az "Orbán-modell" a megoldás kulcsa, jól vezetett, és nem vezérelvű pártra van szükség.
A platformvezetők levelükben ellentétet feltételeznek a szociáldemokrata értékek következetes képviselete és a párt nyitottságára való törekvés között - folytatja, hozzátéve: szerinte ez nincs így, nem az "egy a tábor, egy a zászló", hanem a "több zászló" politikáját tartják a követendő útnak, "egy bezárkózó, ellenségkonstruálásra, megbélyegzésre építő és a megfélemlítés gyakorlatát meghonosító jobboldallal szemben egy nyitott, párbeszédképes, átlátható és demokratikus pártot kell létrehozni". Egy magába forduló párt, mely képtelen befogadónak mutatkozni akár a polgári liberális vagy mérsékelten konzervatív világgal szemben, nem lehet képes a demokraták - senki által nem vitatott szükségességű - összefogásának "megszervezésére" - értékeli Molnár Csaba.
Hozzáteszi: az ő MSZP-je egy olyan polgári szociáldemokrata párt, amely egyszerre képes a globalizáció nyerteseit és a jobboldali, neokonzervatív társadalompolitika mindennapos veszteseit, áldozatait képviselni. Ez a párt nem állít szembe és nem zár ki képviseletéből azért különböző társadalmi csoportokat, mert a populizmusnak itthon ismét tere van, nem játssza ki a múlttal szembeni hamis nosztalgiát annak érdekében, hogy pillanatnyi sikereket érjen el vagy ad hoc közvélemény-kutatásokat nyerjen meg - írja.
Megjegyzi: a maga részéről kíváncsi a húszasok és harmincasok, ´89-esek, bloggerek, egyetemista civilek, szocialisták és szociáldemokraták, liberálisok, zöldek, továbbá mérsékelt konzervatívok véleményére azt illetően, hogyan tudjuk megmenteni a harmadik Magyar Köztársaságot. A pártszavazás szerinte ennek biztos lehetőségét hordozza, hiszen az nem egy öncélú kísérlet, hanem a változás kezdete. "A pártszavazással az MSZP egésze fog nyerni, nem pedig egyes politikusai" - hangsúlyozza levelében a Demokratikus Koalíció alelnöke.
Azt írja, egy néppárt nyitott, nem pedig zárt és önmagába forduló, képes integrálni, ellenvéleményekkel megbirkózni, a másikat illetően kapcsolódási pontokat keresi, nem pedig az ellenfelet látni benne. "Utóbbi nem egy néppárt, hanem a hegemóniára törő (egy)párt jellemzője. Ebből pedig Magyarországnak van már egy, még egy nem kell nekünk" - fogalmaz Molnár Csaba.
Gyurcsány Ferenc volt miniszterelnök pénteki Facebook-bejegyzésében azt írta: "mi új egység megteremtésén dolgozunk. Az új egység alapjául egy szélesebb demokratikus balközép politikai platformot ajánlunk. Na meg versenyképesebb, nyitottabb kultúrát, átláthatóbb viszonyokat. A pártszavazás ennek az új egységnek a megteremtéséhez vihet minket közelebb. Ezért jó, hogy a vezetés elfogadta a pártszavazást. Mert a változás nem lehet kevesek ügye, abba be kell vonni valamennyi tagunkat".
MTI