Nőtt is, csökkent is: felülvizsgált folyó mérleg
E szerint 2006 egészében a hiány 5,835 milliárd euró volt. Egy korábbi revízió szerint a tavalyi éves hiány 5,183 milliárd eurót tett ki. Az idén, a revíziót követően az első negyedévi hiány 1,187 milliárd euró volt, szemben a korábban közölt 1,102 milliárd euróval. Szezonális korrekciókkal az első negyedévi deficit 1,298 milliárd euró volt.
A revízió után a 2005. évi hiány 6,013 milliárd euró volt, szemben a korábban közölt 6,091 milliárd euróval.
Török Zoltán, a Raiffeisen Bank elemzője szerint alapvetően a jövedelmek egyenlegének jelentős romlása miatt lett a vártnál magasabb a folyó fizetési mérleg második negyedéves hiánya. A vártnál magasabb hiány oka az elemző álláspontja szerint a gazdasági környezet kedvezőtlen alakulásában keresendő, ami miatt a vállalatok a jövedelmeiket hazautalják, és a jelentős működőtőke beruházások is elkerülik Magyarországot.
Míg korábban a folyó hiány finanszírozásában jelentős volt a visszaforgatott profit szerepe, addig a kedvezőtlen gazdasági környezet, a vállalatok romló profitkilátásai a külföldi tulajdonú cégeket is arra ösztönzik, hogy más befektetési terepet keressenek - fejtette ki a szakértő.
Összességében ugyanakkor a vártnak megfelelő folyamatok zajlanak a fizetési mérleg alakulásában: az áruforgalom egyenlegében többlet keletkezett a második negyedévben, és a szolgáltatások egyenlege is javult - mutatott rá az elemző. Hozzátette, hogy tavaly a második negyedévben az áruforgalmi egyenleg még 134 millió eurós hiányt mutatott, azóta viszont folyamatosan javul és többletet mutat, és az év egészében is többlet várható az áruforgalmi egyenlegben.
A Raiffeisen Bank elemzője arra számít, hogy a korábbi két évhez hasonlóan az idén is tovább csökken a fizetési mérleg hiánya, és valószínűleg ez a folyamat 2008-ban is folytatódik. Török Zoltán számítása szerint az idei hiány 5,1 milliárd euró körül alakulhat.
MTI