1p

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

Az OTP Magánnyugdíjpénztár január 1-jével - a kötelezőnél egy évvel korábban - elindítja a választható portfoliós rendszert. Növekedési, klasszikus vagy kiegyensúlyozott - ön dönt
Az OTP Magánnyugdíjpénztár (OTP MNYP) 2008. január 1-jével - a kötelezőnél egy évvel korábban - elindítja a választható portfoliós rendszert, ami a pénztártagok számára lehetővé teszi, hogy befizetett tagdíjaikat az általuk kiválasztott kockázatú és várható hozamú befektetési csomagokban helyezzék el - jelentette be csütörtökön Nagy Csaba, a pénztár ügyvezető igazgatója.

A pénztártagok a törvényi előírásoknak megfelelően három befektetési csomag közül választhatnak. Az 5 éven belül nyugdíjba menőknek a legfeljebb 10 százalékos részvényarányt tartalmazó "klasszikus" portfolió, akiknek a nyugdíjazásig 15 évnél kevesebb van hátra, a 10-40 százalék közötti részvényarányú "kiegyensúlyozott" csomag, a fiataloknak pedig a 40 százalék feletti részvényarányú "növekedési" portfolió ajánlott.

Nagy Csaba hangsúlyozta: a nemzetközi tapasztalatok szerint eredményesebb a vagyonkezelés, ha a pénztár a befektetéseket a pénztártagok életpályájához, hozamelvárásához és kockázatvállalási hajlandóságához igazítja, hosszabb távon pedig 1-2 százalékpontnyi hozamkülönbség is jelentősen befolyásolja a nyugdíj mértékét.

A pénztár által kínált portfoliók közül az elmúlt tíz évben a "növekedési" teljesített a legjobban, referenciahozama 14,71 százalék, reálhozama 6 százalék volt. Hosszú távon a részvénybefektetések teljesítménye meghaladja a kötvénybefektetések hozamát, rövidebb távon azonban a referenciaindex ingadozik, ezért valóban csak hosszabb távon érdemes ebben gondolkodni - mondta az igazgató. A legkisebb kockázatú "klasszikus" portfolió referenciahozama 12,59 százalék, reálhozama 4,04 százalék volt 1997 és 2006. között, míg a "kiegyensúlyozotté" 13,25, illetve 4,65 százalék.  A múltbéli teljesítmények természetesen nem jelentenek garanciát a jövőbeli teljesítményekre - mondta Nagy Csaba -, az adatok azt illusztrálják, a pénztár által kínált portfoliókban az elmúlt tíz évben hogyan alakultak volna a hozamok, ha már korábban is lehetőség lett volna a portfolióválasztásra.

December 1-jéig van lehetőség a portfolióválasztásra, ezt követően legfeljebb hathavonta lehet változtatni, a váltás díja maximum 2.000 forint lesz. Nagy Csaba a váltással kapcsolatban figyelmeztetett: lesznek rosszabb hozamú évek is, fontos, hogy a tagok olyankor ne meneküljenek át más portfolióba, mert ha rosszkor szállnak ki a befektetésből, a váltás sokkal többe kerül az átváltási díjnál.

A magánnyugdíjpénztár június végéig tájékoztatta közel 800 ezer tagját a portfolióválasztás lehetőségéről, a legfontosabb tudnivalókról, s postázta a portfolióválasztáshoz szükséges adatlapot is, amit eddig 50-60 ezren küldtek vissza. Akik nem választanak portfoliót, azokat a pénztár a törvényi előírások szerint, a nyugdíjkorhatárig hátralévő éveik száma alapján automatikusan besorolja a megfelelő portfolióba.

Az OTP MNYP a pályakezdők legnagyobb felvevője, a tagok mintegy 80 százalékának pénze várhatóan a növekedési portfolióba kerül. A pénztár mintegy 440 milliárd forintot kezel, piaci részesedése a taglétszám alapján 30 százalék. Nagy Csaba elmondta: már megkezdődött a portfolió átalakítása, hogy december végére elérjék az új részvényarányt (az átlagos részvénykitettség 20-ról 40 százalékra emelkedik).

A választható portfolió bevezetését illetően több ország - Észtország, Litvánia, Szlovákia - lekörözte Magyarországot, sőt Szlovákiában eleve így indították a rendszert. Nagy Csaba szerint ennek is van előnye: tanulni lehet más országok tapasztalataiból.

Nyesz és nyugdíjpénztár: mi a különbség?
OÉT: nincs egyetértés a korkedvezményben
Konfliktus ellen nyugdíjreform
Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG