.jpg)
Nagy Csaba hangsúlyozta: a nemzetközi tapasztalatok szerint eredményesebb a vagyonkezelés, ha a pénztár a befektetéseket a pénztártagok életpályájához, hozamelvárásához és kockázatvállalási hajlandóságához igazítja, hosszabb távon pedig 1-2 százalékpontnyi hozamkülönbség is jelentősen befolyásolja a nyugdíj mértékét.
A pénztár által kínált portfoliók közül az elmúlt tíz évben a "növekedési" teljesített a legjobban, referenciahozama 14,71 százalék, reálhozama 6 százalék volt. Hosszú távon a részvénybefektetések teljesítménye meghaladja a kötvénybefektetések hozamát, rövidebb távon azonban a referenciaindex ingadozik, ezért valóban csak hosszabb távon érdemes ebben gondolkodni - mondta az igazgató. A legkisebb kockázatú "klasszikus" portfolió referenciahozama 12,59 százalék, reálhozama 4,04 százalék volt 1997 és 2006. között, míg a "kiegyensúlyozotté" 13,25, illetve 4,65 százalék. A múltbéli teljesítmények természetesen nem jelentenek garanciát a jövőbeli teljesítményekre - mondta Nagy Csaba -, az adatok azt illusztrálják, a pénztár által kínált portfoliókban az elmúlt tíz évben hogyan alakultak volna a hozamok, ha már korábban is lehetőség lett volna a portfolióválasztásra.
December 1-jéig van lehetőség a portfolióválasztásra, ezt követően legfeljebb hathavonta lehet változtatni, a váltás díja maximum 2.000 forint lesz. Nagy Csaba a váltással kapcsolatban figyelmeztetett: lesznek rosszabb hozamú évek is, fontos, hogy a tagok olyankor ne meneküljenek át más portfolióba, mert ha rosszkor szállnak ki a befektetésből, a váltás sokkal többe kerül az átváltási díjnál.
A magánnyugdíjpénztár június végéig tájékoztatta közel 800 ezer tagját a portfolióválasztás lehetőségéről, a legfontosabb tudnivalókról, s postázta a portfolióválasztáshoz szükséges adatlapot is, amit eddig 50-60 ezren küldtek vissza. Akik nem választanak portfoliót, azokat a pénztár a törvényi előírások szerint, a nyugdíjkorhatárig hátralévő éveik száma alapján automatikusan besorolja a megfelelő portfolióba.
Az OTP MNYP a pályakezdők legnagyobb felvevője, a tagok mintegy 80 százalékának pénze várhatóan a növekedési portfolióba kerül. A pénztár mintegy 440 milliárd forintot kezel, piaci részesedése a taglétszám alapján 30 százalék. Nagy Csaba elmondta: már megkezdődött a portfolió átalakítása, hogy december végére elérjék az új részvényarányt (az átlagos részvénykitettség 20-ról 40 százalékra emelkedik).
A választható portfolió bevezetését illetően több ország - Észtország, Litvánia, Szlovákia - lekörözte Magyarországot, sőt Szlovákiában eleve így indították a rendszert. Nagy Csaba szerint ennek is van előnye: tanulni lehet más országok tapasztalataiból.
Nyesz és nyugdíjpénztár: mi a különbség?
OÉT: nincs egyetértés a korkedvezményben
Konfliktus ellen nyugdíjreform