A Stabilitás Pénztárszövetséghez tartozó 16 magánnyugdíjpénztár vagyonának összesített piaci értéke 102,3 milliárd forinttal, azaz 4,3 százalékkal, 2 396 milliárd forintról 2 498 milliárdra nőtt a negyedik negyedévben. Az utolsó három negyedév befektetési eredménye teljes mértékben kompenzálta a válság során felhalmozott vagyonvesztést. „A magánnyugdíjpénztári vagyon az elmúlt 10 évben már elérte azt a méretet, hogy a vagyonváltozások fő indikátora a jövőben a befektetéseken elért eredmény lesz” – állítja Juhász Istvánné, a Stabilitás Pénztárszövetség főtitkára.
Mint a közleményben kifejtik, a múlt év utolsó negyedévében a magánnyugdíjpénztárak taglétszáma csökkent, ami nem volt meglepő, hiszen a múltbeli adatok alapján is az új belépők számának csökkenésére lehetett számítani az év utolsó időszakában. A szokásos fluktuáció mellett megjelent egy új, egyszeri elem a taglétszám változásában, ami a társadalombiztosítási nyugdíjrendszerbe történő visszalépés lehetőségét 2009 év végéig biztosító vonatkozó jogszabály volt. Az utolsó negyedévben szintén jelentősen emelkedett a pénztárt váltók aránya, amelyre magyarázat lehet az üzleti év végével összefüggő tagtoborzás intenzitása.
Aki nem akar nyomorogni, fiatalon rakjon félre |
Egyénre szabható lesz a nyugdíjpénztári rendszer |
Eközben a Stabilitás önkéntes nyugdíjpénztári - összesen 28 pénztár - vagyon összesített piaci értéke 18,5 milliárd forinttal, azaz 2,6 százalékkal 736,4 milliárd forintra emelkedett a negyedik negyedévben. Az állományváltozásban a pénztárak befektetési tevékenységének pozitív eredménye mellett a nyugdíjszolgáltatásokkal összefüggésben teljesített, továbbá a nem szolgáltatási jellegű kiadások játszottak szerepet, amelyek értéke negyedévről-negyedévre csökkenő tendenciát mutat. A negyedik negyedévben az egyéni befizetések – adóoptimalizálási céllal – szezonális hatásának köszönhetően (hasonlóan az előző évekhez) a bevételek az előző negyedévekhez képest jelentősen emelkedtek. A konzervatív befektetési eszközösszetétel mellett a befektetési teljesítmények – a hazai állampapírpiac teljesítményével egyenes arányban – továbbra is kedvezően alakultak 2009. negyedik negyedévben.
A Stabilitás önkéntes nyugdíjpénztárak taglétszámcsökkenése folytatódott a negyedik negyedévben is, de annak dinamikája lassul. Működési háttértől függetlenül minden pénztár ügyfeleket vesztett el az elmúlt időszakban, ami a továbbra is a rendszert „elhagyó” – 10 éves várakozási időt elérő vagy szolgáltatásban részesülő megtakarításaik kifizetéséről rendelkező – tagokkal magyarázható, teszi hozzá a főtitkár.
Az önkéntes nyugdíjpénztári portfóliókban kis mértékben növekedett a készpénz és folyószámla állomány, ezzel párhuzamosan csökkent a kötvények és részvények súlya. A hagyományosan konzervatív befektetési politikával rendelkező önkéntes pénztáraknál a hitelviszonyt megtestesítő értékpapírok, illetve a hazai állampapírok portfólión belüli súlya továbbra is magas. A negyedévben számottevően a befektetési jegy állomány emelkedett. A választható portfóliós rendszerben működő önkéntes nyugdíjpénztáraknál a kötvények 67,10, a befektetési jegyek 19,18, míg a részvények 7,16 százalékát adják a portfólió összetételnek. Ez az arány a nem választható portfóliós rendszerben működő önkéntes nyugdíjpénztáraknál eltérő: a kötvények 73,33, a befektetési jegyek 11,51, míg a részvények 4,55 százalékát teszik ki a portfólió összetételnek. Az önkéntes nyugdíjpénztári teljesítményekben az „egyportfóliós” modellt alkalmazó pénztárak hozama (1,94 százalék) a negyedévben továbbra is alatta maradt a választható portfóliós rendszert üzemeltető pénztárak hozamának (2,13 százalék).
Az összesített portfólió deviza és földrajzi kitettsége, diverzifikációja továbbra is nagyon alacsony. A negyedév végén a hazai pénzügyi eszközök súlya 87 százalék, míg a külföldi eszközök aránya csak 13 százalék volt, amely messze elmarad a magánnyugdíjpénztárétól. Az önkéntes nyugdíjpénztári portfóliók teljesítménye elsősorban a hazai állampapírpiac teljesítményéhez igazodik, hiszen a portfóliók domináns eleme a hazai állampapír - jegyzi meg Juhász Istvánné.
Takarékláng: törlesztünk, mint a kisangyal
A PSZÁF elnök nem lehet jogalkotó
"Elfelejtettek" kamatot csökkenteni a bankok
Nyugdíj: a többség inkább a kasszához fárad
Nyugdíjpénztárak: újra 2007-et írunk
Zsiborás Gergő
Privátbankár