A magánnyugdíjpénztári szektor 2006-ban 8,2 százalék, az önkéntes nyugdíjpénztári pedig 7,75 százalék nettó hozamot ért el, ami elmarad a korábbi évek átlagától (9,35, illetve 9,23 százalék), ám az infláció 6,5 százalékos szintjéhez képest reálhozamot biztosított: a magánnyugdíjpénztárak esetében átlagosan 1,7, az önkénteseknél 1,25 százalékot.
A reálhozamok ugyanakkor jóval alacsonyabbak a 4,2, illetve 4,08 százalékos ötévi átlagnál, s még inkább alatta maradnak az előző két évinek: 2004-2005-ben ugyanis a magánnyugdíjpénztárak reálhozama 11,27, illetve 9,19 százalék volt, az önkénteseké pedig ugyanakkor 10,72, illetve 8,79 százalék.
A pénztári hozamok mind tavaly, mind az előző ötéves időszakban a benchmarkok körül szóródtak, a kedvező hozamszint tehát elsősorban nem a benchmark túlteljesítésének, hanem a jellemző pénztári portfolió révén az elmúlt években elérhető kedvező hozamszintnek köszönhető. |
A hozam nem függ a pénztár nagyságától, a nagyobb pénztárak nem tudták a kicsiket megverni, s nem jelentett előnyt a hozamok szempontjából a pénzügyi csoporthoz való tartozás sem, sőt a függetlenek teljesítménye az utóbbi években jobb volt.
Az eredmények azt mutatják, hogy a hozamok alapvetően a portfolió szektorszinten kialakult átlagos összetételétől függnek. A felügyelet szakemberei szerint ezért van nagy jelentősége a választható portfolió bevezetésének, ami 2007-től lehetőség, 2009-től pedig már kötelezettség a magánnyugdíjpénztárak számára. Az új rendszer lényege, hogy az eszközallokációt az életciklusokhoz igazítják. Háromféle portfoliót - klasszikus, kiegyensúlyozott és növekedési - vezetnek be, amelyek különböző kockázatúak lesznek, így a várható hozam is eltérő. A legmagasabb kockázatú növekedési portfoliót azonban nem választhatják azok, akiknek a nyugdíjig kevesebb, mint öt évük van hátra.
Melyik nyugdíjpénztárat válasszam? |
Mint Juhász Istvánné elmondta, a felügyeletnek nincs tudomása arról, hogy valamely pénztár még az idén be szeretné vezetni a választható portfoliót. A pénztárak most a központosított bevallási rendszerre való átállásra koncentrálnak - mondta -, a műhelymunka azonban folyik, s 2008-ban várhatóan a magánnyugdíjpénztárak túlnyomó része elindul vele. |
A pénzt az adóhatóság haladéktalanul átutalja a pénztárakhoz, amelyek azonnal befektetik, így nem éri hozamveszteség a tagokat. Az egyéni számlákon azonban csak akkor tudják majd a befizetéseket jóváírni, amikor a bevallási adatok is megérkeznek az APEH-től (ennek határideje a januári befizetések esetében március 31.). A pénzt a pénztárak addig függő számlán tartják, e függő állomány összegét a felügyelet több 10 milliárd forintra becsüli (tavaly havonta több mint 20 milliárd forint érkezett a pénztárakhoz).
Mint Juhász Istvánné elmondta, folyamatban van egy együttműködési megállapodás előkészítése a pénztárak és az adóhatóság között, ami az együttműködés és adatszolgáltatás egyes kérdéseit rendezi majd. A megállapodát az érintettek várhatóan március végéig aláírják.
Nyugdíj a pénztárból: lehet választani!
Valló munkáltatók: ideje átállni
Dupla járulék, szimpla teher:százalékos finomságok
Pénztártagság: kinek kell (be)lépni?