
Szinte mindenki - hitelezők, hitelfelvevők, befektetők - abba a hitben ringatta magát, hogy ez a tevékenység alacsony kockázattal jár, jóllehet valójában jelentősek voltak a kockázatok, írta az amerikai politikus.
Megfigyelők emlékeztetnek: számos szakértő figyelmeztetett ugyan a nem elsőrendű - nagyrészt fizetőképesség-vizsgálat nélkül eladósodott - új amerikai ingatlantulajdonosok törlesztési nehézségeinek eshetőségére azóta, hogy az amerikai tartalékbankrendszer (Fed) 2004. júniusban emelni kezdte alapkamatát az addigi rekord alacsony 1 százalékról - most, tavaly június óta, 5,25 százalékos a Fed alapkamata -, de azt természetesen senki sem jósolhatta meg, hogy a halmozódó fizetésképtelenségek miatt mikor robban majd az egész bomba. A tovagyűrűző nemzetközi hatást a fedezetlen jelzáloghitelekkel és a rájuk alapozott származékos értékpapírokkal kialakult, világméretűvé szélesedett tőkepiaci kereskedelem okozza, e forgalom mérete azonban még a legtapasztaltabb szakértőket is meglepte.
Obama szerint mindebben Washingtonnak is megvolt a maga szerepe: a kormány nem teremtette meg azt a szabályozói-felügyeleti rendszert, amely elejét vehette volna a válságnak. Ennek is megvan az oka: az elmúlt néhány évben, mialatt a "hitelcápák" alacsony jövedelmű családokat kergettek anyagi romlásba, a tíz legnagyobb amerikai jelzálogkölcsönző összesen több mint 185 millió dollárt költött lobbizásra Washingtonban annak érdekében, hogy mindezt büntetlenül megúszhassák. Obama szerint a lobbizás vezérelte politikával kell felhagyni annak érdekében, hogy el lehessen kerülni a jelenlegi helyzet ismétlődését.
A szenátor szerint a valós áldozatok azok a milliók, akik betartották a szabályokat, és egyetlen bűnük az volt, hogy olyan lakáskölcsönöket vettek fel, amelyekről a folyósítók azt mondták nekik, hogy megengedhetik maguknak. Normális esetben ezek az adósok jelzálog-refinanszírozással vagy az ingatlan eladásával elkerülhetik a visszabirtoklást. Most azonban sem refinanszírozni nem tudják adósságukat, mert senki nem ad nekik újabb kölcsönt - nincs ugyanis további, zálogolható vagyonuk -, sem eladni nem tudják házukat, mert az ingatlanpiac a mélybe zuhant, áll az elnökjelöltségért küzdő demokrata politikus cikkében.
Obama szerint az egyik megoldási lehetőség olyan alap felállítása, amely hozzásegítené a bajba került adósokat a refinanszírozáshoz vagy lakásuk eladásához. Ezt az alapot a szenátor részben azokból a büntetésekből töltené fel, amelyeket javaslata szerint a felelőtlen vagy csaló hitelfolyósítókra rónának ki. Barack Obama felidézte: olyan törvényjavaslatot is beterjesztett a szenátus elé, amely a jelzálogcsalókat bűnözőnek nyilvánítaná, éspedig azért, "mert azok".
Újra nyitva a BNP Paribas alapjai
A központi banki injekciók folytatódnak
A hitelválság a lakásvásárlókat sem kíméli
Váratlanul jó ingatlanadatok az USA-ban
MTI