
Obama az utolsó, montanai, illetve dél-dakotai előválasztási forduló napján közölte: eljött az ideje, hogy a Demokrata Párt egyesítse erőit a republikánus John McCain legyőzése érdekében.
Az illinois-i szenátor szerezte meg az amerikai Demokrata Párt elnökjelöltségét - az AP hírügynökség és az ABC hírtelevízió korábbi becslése után ezt jelentette a CNN és az MSNBC hírtelevízió is kedd este. A CNN számítása szerint Obama már 2119 delegátus támogatását tudhatja maga mögött. A Demokrata Párt augusztusi denveri jelöltállító konvencióján 2118 szavazatra lesz szükség a jelöltséghez.
Mind az CNN, mind az MSNBC arról adott hírt: a szenátor az utolsó demokrata előválasztási forduló napján elegendő szuperdelegátusi voksot kapott ahhoz, hogy biztosított legyen a jelöltsége.
"Egyesüljünk azon közös cél érdekében, hogy új irányt szabjunk Amerikának" - szólított fel Barack Obama.
A szenátor ezután a republikánus elnökjelöltség várományosát, John McCaint bírálta, megjegyezve, hogy az arizonai szenátor alig tér el a népszerűtlen George Bush elnöktől. Kiemelte McCain azon ígéretét, hogy Bush jelenlegi Irak-politikáját kívánja folytatni. "Ugyanolyan mértékű körültekintéssel kell távoznunk Irakból, amilyen mértékű gondatlansággal bevonultunk oda, a kivonulást meg kell kezdenünk, itt az ideje, hogy az irakiak felelősséget vállaljanak jövőjükért" - mondta Obama.
Az amerikai demokrata párti elnökjelöltségért továbbra is versenyben levő Hillary Clinton szenátor a korábban kiszivárgott információkkal szemben kedd esti New York-i beszédében nem jelentette be visszalépését. A volt first lady így hivatalosan még folytatja kampányát. Közölte, hogy egyelőre nem hoz döntést. "Hosszú kampány volt, és ma este nem döntök" - fogalmazott.
Mint hangsúlyozta, úgy fog eljárni, hogy a Demokrata Párt érdekét szolgálja. Korábbi érvelését megismételve hangsúlyozta, hogy neki lenne a legnagyobb esélye a győzelemre a novemberi elnökválasztáson. Elmondta, hogy csaknem 18 millióan szavaztak rá, és éppen az ingadozó államokban győzött, amelyek a novemberi elnökválasztási győzelem kulcsát jelentik.
Gratulált Obamának az előválasztási versenyben nyújtott "rendkívüli teljesítményéhez", viszont nem ismerte el, hogy vetélytársa legyőzte őt és megszerezte a jelöltséget.
Férjével, Bill Clinton volt elnökkel és lányukkal, Chelsea-vel az oldalán - akik végigkampányolták vele az utóbbi öt hónapot - a Baruch Egyetemen tartott gyűlésen közölte: tanácskozni fog a párt vezetőivel és támogatóival arról, hogy milyen lépést célszerű tennie. Fontosnak tartotta elmondani, hogy a párt egységét tartja szem előtt.
Ugyanaznap egy demokrata kongresszusi képviselőkkel folytatott beszélgetésen úgy fogalmazott: nyitott arra, hogy Obama alelnökjelöltje legyen. Az elemzők megkezdték annak mérlegelését, hogy elképzelhető-e az Obama-Clinton álompárosítás, és ez erősítené-e a Demokrata Párt győzelmi esélyeit?
A CNN hírtelevízió becslése szerint a keddi előválasztási fordulót Dél-Dakotában Clinton, Montanában pedig Obama nyerte meg. Előbbi államban Clinton 56-44 arányban vezetett a voksok 67 százaléka ismeretében, utóbbiban Obamának volt 58-39-os előnye a szavazatok feldolgozása elején. A két kis államban rendezett szavazással - minden jel szerint - lezárult az elnökjelölt kiválasztását célzó januárban kezdődött maratoni előválasztási időszak.
Obama történelmet ír
Barack Obama történelmet ír: az első fekete bőrű amerikai politikusként megszerzi egy nagy párt elnökjelöltségét. Szinte visszaszámoltak a hírtelevíziók és -portálok az utolsó előválasztási forduló napján, ahogy a 46 éves illinois-i szenátor mind több delegátus támogatását megszerezve araszolt a Demokrata Párt jelöltsége felé.
A nap folyamán legalább 20, a szavazatáról szabadon döntő szuperdelegátus állt Obama mellé és további 10 olyan delegátus is támogatásáról biztosította, aki John Edwards, a versenyből korábban kiesett aspiráns küldötte volt.
Obama győzelme öt hónapi ádáz küzdelem után született meg, a párt mélyen megosztottá vált. A politikus megelőzte az egykor abszolút esélyesnek tartott Hillary Clinton New York-i szenátort, rekord szintű kampányadományt gyűjtött össze, és soha ekkora számban fekete választók még nem vettek részt előválasztásokon. Obama mögé állt a független és a fiatal szavazók jelentős része, továbbá őt támogatták a tehetős és képzettebb demokrata választók. S bár Obama 33 fordulóban aratott győzelmet, Clinton csak 20-ban, nem sikerült maga mögött felsorakoztatnia a fehér lakosság, a kékgalléros munkások, továbbá az idősebb és a hispán választók nagy tömegeit.
Ha Obama költözik be a Fehér Házba, 47 évesen az egyik legfiatalabb elnök lesz. Ha viszont republikánus vetélytársa, a 72. évét taposó John McCain szenátor nyer novemberben, akkor ő lesz a legidősebb hivatalba lépő elnök.
A Louisiana állambeli New Orleansban tartott beszédében McCain kedd este a maga részéről "megnyitotta" az őszi általános elnökválasztási versenyt. Üdvözölte Obamát mint leendő jelöltet, s azonnal támadta, amiért kész feltételek nélkül tárgyalni a világ zsarnoki vezetőivel Havannától Phenjanig, ugyanakkor nem utazik el Irakba, hogy személyesen tájékozódjék az ottani helyzetről. A vietnami háborús veterán McCain hangsúlyozta: őt nem tegnap ismerte meg az amerikai nép, mint Obamát, és a problémák kétpárti megoldásának hosszú történetét tudja maga mögött.
Az arizonai szenátor azt mondta, ő az, aki megfelelő változást hozna az amerikai elnökségbe, nem pedig Obama, aki eddig - vele ellentétben - nem hozott kemény döntéseket, nem fordult szembe saját pártjával a valódi változás érdekében.
Clinton mégis elvállalná az alelnökséget
Hillary Clinton New York-i törvényhozók előtt kedden kijelentette: nyitott arra, hogy Barack Obama alelnökjelöltje legyen. A januárban kezdődött amerikai előválasztási kampányban már korábban is felmerült, hogy a két szenátor együtt induljon a novemberi elnökválasztáson, de eddig sem Clinton, sem Obama nem jelezte, hogy elvállalná a másodhegedűs szerepét, közvetve elismerve a rivális nagyobb esélyeit az elnökjelöltségre.
A New York-i szenátor asszony kongresszusi kollégáinak azt mondta: nyitott az alelnökjelöltségre, megfontolná a lehetőséget, ha ezzel segítene a demokratáknak visszahódítani a Fehér Házat.
Az utolsó pillanatban sem lép vissza Hillary
Európa Obamát akarja, McCaintől irtózik
Obama összekeverte Auscwitzot Buchenwalddal
55 szavazat hiányzik Obamának
Obama már a helyettesén gondolkozik
Csak egy dráma tudná kiütni Obamát
Obama zsebében a delegátusok többsége
MTI