1p
Az Obama-kormány a két szék között a pad alá esett; a demokrata törzsszavazók a középutas politika, a függetlenek pedig a döntően baloldali retorika miatt ábrándultak ki
Az Obama-kormány a két szék között a pad alá esett; a demokrata törzsszavazók a középutas politika, a függetlenek pedig a döntően baloldali retorika miatt ábrándultak ki - értékelte az amerikai kongresszusi választások eredményét csütörtöki előadásában Magyarics Tamás, a Magyar Külügyi Intézet (MKI) igazgatója.

A szakértő rámutatott: az Obama-adminisztráció csak retorikájában baloldali, eddigi politikáját középutasság jellemezte, és a demokrata szavazók egy része emiatt elfordult tőle. Utóbbiak erőteljesebb gazdasági beavatkozást vártak, úgy érezték, hogy az egészségügyi reformot erősen felvizezték, és a háború kérdésében is Obamától balra eső álláspontot foglaltak el.

Az MKI vezetője a 2012-es elnökválasztás szempontjából úgy látja, hogy a mostani demokrata vereség dacára Barack Obama elnök esélyei érdekes módon "szinte nőttek". Eddig ugyanis a törvényhozás mindkét házát irányító demokraták viseltek minden felelősséget, Obama nem tudott úgymond a kongresszusra mutogatni. A republikánusoknak ezentúl már nem lesz elég nemet mondani, nemekkel nem lehet választásokat nyerni. Ha a republikánusok nem tudnak pozitív programokkal előállni, akkor a demokraták nagyobb esélyekkel vághatnak majd neki a 2012 választásoknak - tette hozzá.

Magyarics Tamás szerint Obamának 2012-ben nem lesz demokrata párti kihívója; nincs még egy olyan politikus, aki mögött ilyen erőteljes háttér, kampánygépezet lenne. A Demokrata Párton belül persze lesznek viszályok a gyűjtőpárt jobboldali és liberális szárnya között, Obama a két tábor között helyezkedik el.

Az MKI igazgatója szerint a konzervatív Sarah Palin, a Republikánus Párt 2008-as alelnökjelöltje nem volt igazi nyertes, hiszen három olyan favoritja sem nyert, akik mellett határozottan kiállt. Hozzátette, Palin nem alkalmas komolyabb országos szerepre.

Azt is elmondta, hogy a konzervatív Tea Party - amely egy hagyományos republikánus bázisú és profilú mozgalom, támogatói döntően felső középosztálybeli fehér férfiak - sem volt egyértelmű nyertes, mert több jelöltje kiesett. A Tea Party sok képviselője bekerült a kongresszusba, kiderül, mit tesznek döntési helyzetekben; a mozgalom szlogenjei jól hangoznak, de nem megvalósíthatók - mondta a szakértő, hozzátéve, nem biztos, hogy a mozgalom a jelenlegi formában és erővel meg tud maradni.

Magyarics Tamás felhívta a figyelmet: a külföldön máig népszerűbb Obamának vigyáznia kell, ne külföldön próbálja meg fényesíteni megkopott imidzsét, mert a belpolitika elhanyagolása esetén azzal támadhatják majd, hogy "külpolitikai elnök". A szakértő szerint Obama valószínűleg nem fog ebbe a hibába esni.

Az MKI vezetője kevesebb ütközési pontot lát az amerikai külpolitikában, mint belpolitikában. Ilyen lehet Afganisztán, hiszen Obama elkötelezte magát a 2011 nyarától kezdődő kivonulás mellett, amivel kapcsolatban sok republikánus azonban megadást emleget.

A Kínával szembeni fellépés terén valamiféle együttműködés alakulhat ki a Demokrata Párt baloldala és a Tea Party között - mindkettő protekcionizmusra hajlik -, erőteljes nyomást gyakorolhatnak Pekingre a kínai valuta felértékelése érdekében.

A Közel-Kelet kapcsán Magyarics Tamács úgy látja, Obama kezdetben megpróbálta határozottan menedzselni a viszály rendezését, de ma már körültekintőbb. "Felemelte a forró krumplit, de el is ejtette, mert túl forrónak találta, ma már sokkal óvatosabb" - mondta.

Egy kérdésre válaszolva kifejtette: Washington úgy szemléli Európát és a NATO-t, miképpen tudják az amerikai globális érdekeket támogatni. A német-francia-orosz közeledésnek az Egyesült Államok szerinte nem örül, mert attól tart, hogy ennek egy Amerika nélküli európai biztonsági struktúra kialakulása lehet a végső kifutása.
Romsics Gergely, az MKI tudományos főmunkatársa az amerikai kongresszusi választások bel- és külpolitikai következményeit értékelő szakmai tanácskozáson kifejtette: az a klasszikus forgatókönyv valósult meg, amelyet Obama több elődje is kénytelen volt átélni, az elnök pártja a félidős - a négyévenkénti elnökválasztások felező idejére eső - választásokon vereséget szenvedett, ez esetben a képviselőház elveszett a demokraták számára, mintegy 50 fős republikánus többség alakult ki.

Rámutatott: a republikánusok malmára hajtotta a vizet, hogy az amerikaiak érdeklődése elfordult a külpolitikától, a társadalom befelé fordult, saját problémáival van elfoglalva. Ugyancsak a republikánusokat erősítette, hogy a választók jelentős része szerint a szavazás a gazdaság helyzetéről szólt.

A szakértő úgy fogalmazott, hogy az Obamát a Fehér Házba juttató erők megfáradtak. A jövő egyik lényegi kérdése lesz: módosít-e az Obama-adminisztráció saját - amerikai szemmel rendkívül baloldali - politikáján, hajlandó lesz-e még inkább a közép felé kormányozni.

MTI

Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG