Obama rámutatott, hogy a múlt héten elfogadott deficitcsökkentési megállapodás mellett szükség van az adórendszer reformjára és egyes szociális kiadások csökkentésére, valamint az infrastrukturális beruházások mellett a munkáltatói adókedvezmények és a munkanélküliségi biztosítás érvényességének meghosszabbítására.
Az elnök azt ígérte, hogy a következő hetekben az amerikai államháztartás rendbehozatalát célzó, új javaslatokat fog előterjeszteni, s leszögezte, hogy kormánya a tőle telhető módon támogatni fogja annak a kétpárti bizottságnak a munkáját, amelyet a kongresszus fog hamarosan felállítani annak érdekében, hogy megtalálja a deficit további csökkentésének lehetőségeit.
Barack Obama beszédet tart. A hazafiasság nem nyugtatta meg a piacokat
Top tízes buktákat könyvelhetett el tegnap a New York-i tőzsde, nem túlzás: vérfürdő volt a parketten. Mélyponton az euró-svájci frank árfolyam, történelmi csúcson az arany ár. Ez már pánik. Részletek >>> |
"A piacok emelkedni és zuhanni fognak. De ez az Amerikai Egyesült Államok. Mindegy, hogy mint mond egy ügynökség, mindig is egy AAA ország voltunk és mindig az is maradunk" - mondta.
Szűkülő elit: már csak 18-an az "AAA-klubban"
Az Egyesült Államok leminősítésével 18-ra zsugorodott a világ "AAA" hitelbesorolású országainak száma. A helyenként meglepő listát a Reuters tette közzé.
A legmagasabb minősítésű országból a legtöbb Európában, ezen belül is az - amúgy szintén adósságproblémával küzdő - EU-ban van: a három legnagyobb uniós gazdaság, Németország, Nagy-Britannia és Franciaország mellett Hollandia, Luxemburg, Finnország, Dánia, Svédország és Ausztria tagja a klubnak. Európában még Svájc, Norvégia és Liechtenstein minősítése "AAA".
Európán kívül Kanada és Ausztrália mellett klubtag Hongkong és Szingapúr. Ugyanakkor meglepő módon még "tripla A" minősítéssel tartják számon a Man-szigetet és a Kajmán-szigeteket is.
A Karib-tengeren, Kuba közelében fekvő Kajmán-szigetek Nagy-Britannia tengerentúli területe, a világ egyik fontos off-shore térsége, amely kiváló minősítését is minden bizonnyal ennek köszönheti.
Az Ír-tengeren fekvő Man-sziget nem része az Egyesült Királyságnak, a brit korona úgynevezett függősége. Az Európai Unió területének nem része, vámterületének azonban igen. Bevételeinek fő része szintén az off-shore szolgáltatásokból, valamint az idegenforgalomból és a mikroelektronikai iparból származik.
MTI, Privátbankár