1p

Elmossa az árrésstopot a recesszió?
Mekkora sebeket ejt rajtunk Donald Trump vámháborúja?

Online Klasszis Klub élőben Jaksity Györggyel!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a neves közgazdászt!

2025. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Az Obama-kormányzat felújítja a nyomást Kínára annak érdekében, hogy Peking vessen véget "valutája mesterséges alulértékeltségének".
Az Obama-kormányzat felújítja a nyomást Kínára annak érdekében, hogy Peking vessen véget "valutája mesterséges alulértékeltségének".

A The New York Times on-line kiadásának  magas kormányforrásból származó  értesülése szerint Washington már közölte a kínai féllel, hogy ezt a kérdést vezető helyen veti fel a két ország között esedékes idei gazdasági tárgyalásokon.

Az amerikai kormányzat szerint a jüan erősen alulértékelt, ami nagy szerepet játszik abban, hogy a kétoldalú árucserében az Egyesült Államok folyamatosan kereskedelmi hiányt halmoz fel. A Fehér Ház ezért fontolóra vette azt is, hogy áprilisban, amikor közzéteszi félévenként esedékes jelentését a külföldi valutákról, olyan országként nevezze meg Kínát, amely "manipulálja valutáját".
   
A keményebb vonalat Obama elnök is érzékeltette szerdán, amikor a demokrata szenátorokkal folytatott megbeszélésen kijelentette: az Egyesült Államoknak "el kell érnie, hogy Kína ne növelje mesterségesen termékeink árát (saját piacán) és saját áruinak árát ne csökkentse mesterségesen, mert ez nagy versenyhátrányt jelent számunkra".
  
A vita felújítása - jegyezte meg a NYT - politikailag jól jöhet  Obama számára a 10 százalékot meghaladó munkanélküliség közepette, mivel sokan úgy érzik, hogy Kína "amerikai munkahelyeket lop el". A szakértők szerint azonban az elnöknek még elődjénél is kevesebb eszköze lesz arra, hogy célját elérje Pekingnél. Bush éveken át sürgette, hogy Kína felértékelje valutáját, de csak szerény eredményt ért el.
 
Jelenleg Kína éppenséggel arra összpontosít, hogy  újra beindítsa exportgépezetét a globális recesszió után, amely csökkentette a kínai termékek iránti keresletet is - ebben pedig szüksége van az olcsó jüanra. Egyébként pedig, mondják a szakértők, a kínai vezetőknek lassan elege van abból, hogy folyton gazdaságpolitikai leckéztetésben részesüljenek - legnagyobb adósuktól.
   
A kongresszusban fokozódik a nyomás annak érdekében, hogy Washington erőteljesebben lépjen fel  a valutavitában, és a kormányzatot erre sarkallhatja  a két ország gazdasági konjunktúrájának alakulásában megmutatkozó  különbség is. Kína sokkal gyorsabban jön ki a recesszióból, mint az Egyesült Államok, így a mesterségesen leszorított árfolyamú jüan révén az egyensúlyhiány még nagyobbra nőhet a két ország közötti kereskedelemben.
   
Közgazdászok becslése szerint a kínai valuta, a jüan (hivatalos nevén a renminbi) jelenleg legalább 25 százalékkal, de lehet, hogy 40 százalékkal is alulértékelt a dollárral és más valutákkal szemben - írta a NYT. A rés nagyobb, mint bármikor 2005 óta, amikor Peking a Bush-kormányzat nyomására megengedte, hogy a jüan árfolyama kis mértékben erősödjék.
   
Erre való tekintettel Washington reméli: Peking maga is megérti, hogy új valutapolitikára van szükség. Ebben az összefüggésben egy nevének elhallgatását kérő amerikai kormánytisztviselő azt érzékeltette, hogy Washington szerint Kínában is fontosabbnak tekintik a belső kereslet növelését, ami csökkentené az ország exportfüggőségét (következésképpen a  gyenge jüan szükségességét.).
 
Az amerikai kormányzatban Timothy F. Geithner pénzügyminiszter a valutapolitika felelőse, akinek magatartása ingadozó volt a kérdésben. Kinevezése előtt egy írásos nyilatkozatban úgy fogalmazott, hogy Kína "manipulálja valutáját" - később azonban elhatárolta magát ettől a vádtól és igyekezett elsimítani a vitát Pekinggel. Az elnökkel lezajlott szerdai találkozón azonban több demokrata kongresszusi tag is elégedetlenségének adott hangot amiatt, hogy Washington nem ért el haladást az árfolyamvitában.

Befektetési káosz: senki sem tudja, mi vár ránk?
Világgazdasági trendforduló: kínai nyitány

MTI

Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG