Az elnök, miközben a megosztottságért való felelősséget a kongresszusra - ki nem mondottan a republikánusokra - hárította, igyekezett egyfajta, a vitákon felül emelkedő, országegyesítői szerepbe helyezni magát. Miként órákkal korábban, a kampánykörút első állomásán, a minnesotai Cannon Fallsban, Decorahban is azt hangoztatta: ideje, hogy a politikusok véget vessenek a konfrontációs játéknak, és hogy az első helyre, a pártok fölé helyezzék az országot. A legfontosabb feladat a munkahelyteremtés és a gazdasági növekedés felgyorsítása - tette hozzá.
Az előző negyedévi becslésnek a duplájára, 30 százalékra nőtt az esélye annak, hogy az Egyesült Államok újabb recesszióba süllyedhet - közölte 39 vezető közgazdász előrejelzésit átlagolva a USA Today hétfőn. Jövőre az amerikai gazdaság várhatóan mindössze 2,5 százalékkal növekszik majd, a munkanélküliségi ráta pedig a jelenlegi 9,1 százalékról a jövő év közepére csak 8,8 százalékra csökken. Mindezt még azelőtt jósolták, hogy az S&P leminősítette Amerikát és Európában felerősödtek az adósságválság okozta aggodalmak. |
Obama sürgette, hogy a kongresszus a jövő évre is hosszabbítsa meg a bért terhelő adó terén nyújtott kedvezményt, ami évente mintegy 1000 dollárral növeli egy átlagos amerikai család bevételeit. Felszólította a törvényhozást, hogy mielőbb fogadja el a közúti és vasúti építkezéseket finanszírozó országos infrastrukturális bank létrehozásáról szóló törvényt, a szabadalmi rendszert átalakító jogszabályt, valamint hagyja jóvá a függőben lévő kereskedelmi megállapodásokat. Az elnök, aki kedden egy mezőgazdasági fórum házigazdája lesz az iowai Peostában, ismételten sürgette, hogy a törvényhozás "kiegyensúlyozott megközelítéssel" csökkentse a deficitet, vagyis azt, hogy a takarékossági intézkedések mellett a leggazdagabb amerikaiak és a legnagyobb vállalatok adóterheinek növelése és a szociális programok racionalizálása is része legyen a hiány lefaragásának. Obama szerint a deficitprobléma megoldásához meg kell hozni bizonyos "szerény áldozatokat".
MTI