A júniusban jósolt 6,1 százalék helyett 6,9 százalékkal eshet vissza idén a magyar GDP, jövőre pedig 1 százalékos csökkenés várható éves szinten, a korábban jelzett 2,2 százalék helyett. 2011-ben már 3,1 százalékkal bővülhet a magyar gazdaság, a külpiaci élénkülés és a javuló hitelfeltételek hatására - áll az OECD új elemzésében. Mi több, 2011 végére a magyar GDP növekedési üteme a 4,5 százalékot is megközelítheti, az OECD előrejelzése szerint. A magyar kormányzati prognózis idén 6,7 jövőre 0,6 százalékos GDP-csökkenéssel számol.
A 30 legfejlettebb ipari államot tömörítő szervezet világgazdasági elemzése szerint a közép-kelet-európai térség az euróövezetnél gyorsabban kapaszkodik ki a válságból, jövőre 0,9 százalékkal, 2011-ben pedig 1,7 százalékkal növekedhet, a kilábalásnak azonban határt szab a magas munkanélküliség és a költségvetési kiigazítás kényszere.
Idén még kétszer is megvágják az alapkamatot |
Magyarország növekedési potenciáljának javulásában fontos szerepet játszik az adók átterelése a foglalkoztatásról a fogyasztás felé, állapítja meg az elemzés. A növekedési prognózis lefelé mutató kockázatai között említik a bedőlt hitelek arányának esetleges emelkedését, amely visszafoghatja az üzleti beruházásokat és előidézheti a forint iránti bizalom ismételt megrendülését. A fölfelé mutató kockázat csupán a vártnál erősebb világgazdasági fellendülés lehet.
A magyar gazdaság recessziója valószínűleg már elérte a mélypontot, és hamarosan fordulat várható - mondta Varga István nemzeti fejlesztési és gazdasági miniszter Londonban. A jövő évre is még visszaesést valószínűsítő kormányzati előrejelzés minden kockázati tényezőt figyelembe vesz - tette hozzá a miniszter. |
Kifelé jövünk a válságból
Nagyot javult a világgazdasági barométer a negyedik negyedévben: a müncheni Ifo gazdaságkutató intézet adatai szerint a következő fél év gazdasági kilátásaira vonatkozó mutató 90,4 pontra nőtt az előző negyedévi 78,7 pontról. Ezzel a mutató kétéves csúcsra emelkedett: utoljára 2008 elején állt ezen a szinten az index. A felmérés szerint a világ minden nagy térségében javult a kilátások megítélése, különösen Ázsiában optimisták a szakemberek, de Európában és Észak-Amerikában is jelentősen javult a klíma, néhány közép-kelet-európai ország kivételével. |
A növekedés egyelőre törékeny, a központi bankok ezért csak 2010 derekán kezdhetik meg az élénkítő intézkedések visszavonását, a kormányok pedig csak 2011-ben láthatnak hozzá az ösztönző programok nyomán felhalmozódott hiány leépítéséhez - írják a jelentésben.
Kiemelik, hogy a 30 tagállam közül öt esetében - Magyarországon, Görögországban, Izlandon, Írországban és Spanyolországban - jövőre még nem indul be a növekedés.
A munkanélküliség 2010-ben tovább nő, és még évekig eltart, mire a válság előtti szintre mérséklődik, a tagországok államadóssága a hazai össztermék (GDP) arányában számolva pedig 2011-ben meghaladja a 100 százalékot az OECD szakértői szerint.
Döbbenetes a brit hiány
Kelet-Európa bukja a legnagyobbat a válsággal
USA: megugrott az infláció, kevesebb ház épül
Járai: száz éves problémákat kell megoldani
Amerikai GDP: pesszimisták az elemzők
A GDP 58,1 százaléka a nettó adósság
A deficiten csattanhat a gyenge magyar GDP
MTI