1p
Lefelé módosította Magyarország idei GDP-jére vonatkozó előrejelzését az OECD, 2010-re viszont a korábban becsültnél kisebb visszaesést valószínűsít
Lefelé módosította a Magyarország hazai össztermékének (GDP) idei alakulására vonatkozó előrejelzését csütörtökön megjelent elemzésében a nemzetközi Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD), 2010-re viszont a korábban becsültnél kisebb visszaesést valószínűsít.

A júniusban jósolt 6,1 százalék helyett 6,9 százalékkal eshet vissza idén a magyar GDP, jövőre pedig 1 százalékos csökkenés várható éves szinten,
a korábban jelzett 2,2 százalék helyett. 2011-ben már 3,1 százalékkal bővülhet a magyar gazdaság, a külpiaci élénkülés és a javuló hitelfeltételek hatására - áll az OECD új elemzésében. Mi több, 2011 végére a magyar GDP növekedési üteme a 4,5 százalékot is megközelítheti, az OECD előrejelzése szerint. A magyar kormányzati prognózis idén 6,7 jövőre 0,6 százalékos GDP-csökkenéssel számol.

A 30 legfejlettebb ipari államot tömörítő szervezet világgazdasági elemzése szerint a közép-kelet-európai térség az euróövezetnél gyorsabban kapaszkodik ki a válságból, jövőre 0,9 százalékkal, 2011-ben pedig 1,7 százalékkal növekedhet, a kilábalásnak azonban határt szab a magas munkanélküliség és a költségvetési kiigazítás kényszere.

Idén még kétszer is megvágják az alapkamatot

A magyarországi növekedést az erősödő külső kereslet és az üzleti  beruházások fellendülése fogja táplálni,
jósolja  az OECD, hozzáfűzve, hogy a beruházások és a belföldi kereslet élénkülését monetáris könnyítésnek - kamatcsökkentésnek - kellene támogatnia.

Magyarország növekedési potenciáljának javulásában fontos szerepet játszik az adók átterelése a foglalkoztatásról a fogyasztás felé, állapítja meg az elemzés. A növekedési prognózis lefelé mutató kockázatai között említik a bedőlt hitelek arányának esetleges emelkedését, amely visszafoghatja az üzleti beruházásokat és előidézheti a forint iránti bizalom ismételt megrendülését. A fölfelé mutató kockázat csupán a vártnál erősebb világgazdasági fellendülés lehet.

A magyar gazdaság recessziója valószínűleg már elérte a mélypontot, és hamarosan fordulat várható - mondta Varga István nemzeti fejlesztési és gazdasági miniszter Londonban. A jövő évre is még visszaesést valószínűsítő kormányzati előrejelzés minden kockázati tényezőt figyelembe  vesz - tette hozzá a miniszter.
Az OECD erre az évre 4,5 jövőre 4,0 százalékos éves inflációt prognosztizál,
2011-re pedig az MNB 3 százalékos inflációs céljának teljesülését várja. A munkanélküliség a jövő év átlagában a jelenlegi 10,3 százalékos szinten marad és 2011-ben is 9,3 százalékos lesz, szemben a 9,8, illetve 9,0 százalékos kormányzati prognózissal. Az államháztartás hiányát az idei évre tervezett GDP arányában 3,9 százalék helyett 4,3 százalékra és a jövő évi 3,9 százalék helyett 4,1 százalékra teszi az OECD és még 2011-re is 3,6 százalékot jósol. A ciklikusan korrigált, azaz lényegében a válság bevételcsökkentő hatását kiszűrő számítások szerint azonban a GDP 0,6 százalékának megfelelő államháztartási többletet számol 2010-re - ez  a legjobb az összes tagország között, mert Svédország 0,2 százalékos többletén kívül az összes többi OECD tagországnak negatív ez a mutatója.


Kifelé jövünk a válságból

Nagyot javult a világgazdasági barométer a negyedik negyedévben: a müncheni Ifo gazdaságkutató intézet adatai szerint a következő fél év gazdasági kilátásaira vonatkozó mutató 90,4 pontra nőtt az előző negyedévi 78,7 pontról. Ezzel a mutató kétéves csúcsra emelkedett: utoljára 2008 elején állt ezen a szinten az index. A felmérés szerint a világ minden nagy térségében javult a kilátások megítélése, különösen Ázsiában optimisták a szakemberek, de Európában és Észak-Amerikában is jelentősen javult a klíma, néhány közép-kelet-európai ország kivételével.
A harmadik negyedévben megindult a kilábalás az utóbbi évtizedek legmélyebb válságából,
de a 2008-as szintet csak 2011-ben éri majd el az OECD elemzése szerint. Az OECD-tagországok összesített gazdasági teljesítménye az idei 3,5 százalékos csökkenés után jövőre már 1,9 százalékkal bővülhet. A korábban vártnál hamarabb bekövetkezett fordulatot "a példátlan kormányzati és központi banki intézkedések alapozták meg" - áll a jelentésben.

A növekedés egyelőre törékeny, a központi bankok ezért csak 2010 derekán kezdhetik meg az élénkítő intézkedések visszavonását, a kormányok pedig csak 2011-ben láthatnak hozzá az ösztönző programok nyomán felhalmozódott hiány leépítéséhez - írják a jelentésben.

Kiemelik, hogy a 30 tagállam közül öt esetében - Magyarországon, Görögországban, Izlandon, Írországban és Spanyolországban - jövőre még nem indul be a növekedés.

A munkanélküliség 2010-ben tovább nő, és még évekig eltart, mire a válság előtti szintre mérséklődik, a tagországok államadóssága a hazai össztermék (GDP) arányában számolva pedig 2011-ben meghaladja a 100 százalékot az OECD szakértői szerint.

Döbbenetes a brit hiány
Kelet-Európa bukja a legnagyobbat a válsággal
USA: megugrott az infláció, kevesebb ház épül 
Járai: száz éves problémákat kell megoldani
Amerikai GDP: pesszimisták az elemzők
A GDP 58,1 százaléka a nettó adósság
A deficiten csattanhat a gyenge magyar GDP

MTI

Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG