
A 2005-ben útjára indított Europass-dokumentumok abban segítik az állampolgárokat, hogy Európában könnyen átlátható módon mutathassák be, mit tanultak és mit tudnak. Az indulás óta több mint 12 millió látogatást regisztrált a közös európai Europass-portál, és hárommillió fölött jár az Europass-dokumentumot kitöltők száma, ebből több mint a 200 ezer magyar nyelvű. Ezt az eredményt az Európai Bizottság szakemberei csak 2010-re várták.
Az Europass-portfólió öt dokumentumból áll: az önéletrajzot és a nyelvi útlevelet online mindenki kitöltheti az Europass-portálon 26 nyelven felkínált útmutató segítségével; ellenben az oklevélmellékletet, a bizonyítványkiegészítőt és a mobilitási igazolványt azok a képzőintézmények adják ki, ahol a végzettséget megszerezték a hallgatók. Az Europass bevezetése óta összesen több mint 3,5 millió Europass-dokumentumot állítottak ki online formátumban, illetve adtak ki az európai polgároknak.
Az Europass-önéletrajz elsősorban a magas képzettséggel rendelkező érdeklődőknél népszerű: az Európai Bizottságnak készült értékelő jelentés többek között arra a következtetésre jutott, hogy növelni kell az alacsonyan kvalifikáltak és a munkanélküliek arányát az Europass-portál és az Europass-önéletrajz használói között.
Kit tárcsázzak, ha Európával akarok beszélni?
Papíron a férfiakon több a smink
Alkalmi munka: jövőre minden más lehet
Meglátszik, hogy nem tudunk franciául
MTI