OPEC: Visszatér a normál kerékvágásba az olajpiac
Az olajexportőrök szervezete a kedden megjelent havi piaci jelentésében a globális kereslet napi 1,4 millió hordós visszaesésére számít a mostani, második negyedévben, átlagosan napi 85,72 millió hordóra. Egész évben a kereslet átlagosan napi 1,2 millió hordós növekedését jósolja az OPEC jelenleg tavalyhoz képest, összesen átlagosan napi 86,97 millió hordóra. Az OECD térségben, azaz a legfejlettebb ipari országokban a felhasználás mérséklődése várható, ezt nagyrészt ellensúlyozza a bővülő kínai és közép-keleti kereslet. Tavaly a világkereslet napi 1,17 millió hordóval nőtt az OPEC szerint.
Az OPEC termelése jelenleg több mint 32 millió hordó naponta. Bár ez 141 ezer hordóval kevesebb a februárinál, de elegendő a keresletnövekedés kielégítésére és a készletezésre is, írták. Az új becslés szerint az OPEC olaja iránti kereslet a mostani negyedévben napi 31 millió hordósnak, évi átlagban is csak napi 31,75 millió hordósnak ígérkezik, tavalyi napi 31,92 millió hordó után.
Az OPEC-en kívüli idei kőolajtermelést az OPEC átlagosan napi 50,28 millió hordóra becsüli a tavalyi, napi 49,44 millió hordó után. Mindehhez járul még az idén napi 4,93 millió hordónyi földgázfolyadék és más, nem hagyományos fűtőanyag az OPEC-től a tavalyi 4,4 millió hordó után.
Az OPEC havi jelentése szerint az első negyedévben a világtermelés napi 86,8 millió hordó, a világkereslet napi 87,1 millió hordó volt, a csekély különbséget a tartalékok pótolták. A második negyedben, mint írták, a készletek növekedése is várható.
Közben a piaci nyersolaj ára New Yorkban megközelítette a hordónkénti 114 dolláros rekord árat is kedden délután, közel két dolláros hordónkénti drágulással, és hasonló nagyságrendű áremelkedéssel az északi-tengeri Brent olajféleség ára is csúcsra, 112 dollár közelébe kúszott fel. Az árak ezt követően csak kevéssel ereszkedtek alább.
A jelentések szerint a dollár árfolyamának újabb gyengülése, az orosz bejelentés, hogy az olajtermelés feltehetően maximumához érkezhetett, valamint a szállítórendszerek különböző országokban jelzett problémái okozták elsősorban az árak felszökkenését. Egyes elemzők szerint az OPEC keddi friss havi jelentése is árfelhajtó tényezőnek tekinthető, mivel az a globális nyersolajkereslet idei növekedését erősítette meg.
Ez alkalommal az amerikai kereskedelmi tartalékadatokkal kapcsolatos várakozás nem befolyásolta érdemben a piacokat: a múlt hétről szerdán közzétételre kerülő amerikai kormányzati adatokban az elemzők a nyersolajtartalék 1,4 millió hordós növekedését várják, igaz viszont, hogy mind a benzin, mint a dízel- és fűtőolaj esetében mintegy másfél millió hordós csökkenést. A múlt hét előtti héten mindhárom tartalék több mint 3 millió hordóval esett.
Drasztikusan csökkenni fog a kőolaj-felhasználás
Egyenesbe jön az olajpiac
MTI