.jpg)
Úgy vélte: "fejétől bűzlik a hal", vagyis felülről lefelé kiépített korrupciós módszerekről, és nem egyedi, hanem országosan kiépített rendszerről van szó.
"Ha az ifjúsági minisztériumban össze lehetett jönni az államtitkároknak, miniszternek, meg a pénzek elsíbolásával foglalkozó pártmegbízottnak, hogy rendszeresen ellopják, nem létező alapítványoknak utalják át az ifjúsági pénzeket, miből gondoljuk, hogy a többi minisztériumban nem ez a helyzet" - tette fel a kérdést.
Gyurcsány máris intézkedett |
"Lehet, hogy erősen fogalmaztam, amikor azt mondtam, hogy az európai uniós pénzek nagyobb részét lopják el, lehet, hogy csak a felét, (...) lehet, hogy a kisebbik részét, de hogy ezen az országon nem látszik, hogy hova tűnnek ezek a milliárdok,(...) erre a kérdésre nincs válasz, illetve egyetlen válasz van, hogy ezeket a pénzeket eltüntetik" - mondta a pártelnök, aki szerint helyi szinten köztudomású, hogy az "uniós pénzek elosztása nyakig úszik a korrupcióban".
Arra a felvetésre, hogy van-e alapjuk azoknak az információknak, hogy a Fidesznek a Zuschlag-üggyel kapcsolatban "vannak kazettái", amelyeket a népszavazási kampányban bevet majd, Orbán Viktor azt mondta: nem tud ilyenről, de ha lennének ilyen kazetták, akkor sem "spájzolnának", hanem "szabad folyást engednének a törvényességnek".
Kérdésre válaszolva hangsúlyozta: nem azt állítja, hogy minden egyes ügyben érintett a miniszterelnök, hanem hogy hiányzik a kormányzás erkölcsi alapja, azért mindenki azt érzi, hogy mindent meg lehet csinálni.
Az egészségbiztosításról szóló koalíciós megállapodásról azt mondta: itt is a "Zushlag-modell" van kiépülőben, mert a koalíciós pártok által kötött paktum nem tartalmaz szakmai elemet, csupán egyetlen törekvés hatja át, hogy hogyan lehet hozzáférni a társadalombiztosítás pénzügyi alapjaihoz, hogyan lehet azt "nyílt vagy burkolt formában magánosítani, és jól körülhatárolható üzleti csoportok érdekeltségébe juttatni".
Orbán Viktor azt üzente a tb átalakításában érdekelt befektetőknek és üzleti köröknek, hogy ha a Fidesz bármikor felhatalmazást kap a kormányzásra, akkor felszámolja a több-biztosítós rendszert, mert senki nem adott felhatalmazást arra, hogy választásokon 5 százalékos támogatást kapott SZDSZ programját az ország programjává tegyék a szocialisták.
Kijelentette: a kormányzati hatalom a tb-alaphoz hozzájutni akaró tőkés csoportok érdekeit képviseli, hiszen a tárgyalóasztalhoz csak a leendő befektetőket engedték oda, a betegszervezeteket, az orvosi kamarát, az egészségügyi dolgozókat, a kórházakat és az önkormányzatokat nem.
Mint mondta, a Fidesz mindent megtesz, hogy megakadályozza a rendszer bevezetését, de ha ez nem sikerül, akkor számolni kell azzal, hogy az embereknek több járulékot kell fizetniük, mert a magánbiztosítók magasabb működési költséggel dolgoznak, valamint azzal is, hogy tovább mélyül és kiteljesedik a szociális válság, újabb kórházakat zárnak be, és megszűnik a szabad orvosválasztás is.
Varju László, az MSZP parlamenti frakcióvezető-helyettese újságíróknak azt mondta: Orbán Viktor ismét olyan kijelentést tett, amelynek semmilyen valóságalapja nincs. A kormánypárti politikus visszautasította a pártelnök nyilatkozatát, és megismételte Gyurcsány Ferenc miniszterelnök korábbi szavait, miszerint a Fidesz elnöke mindenkit - különösen a civil szervezeteket - megsért Magyarországon azzal, ha az uniós források felhasználásának módját és menetét megkérdőjelezi.
Az "uniós pályázatok lefölözésének módszerét" ismertető kiskunhalasi kistérségi megbízottról készült felvétellel kapcsolatban Varju László kérdésre válaszolva elmondta: a felvételt nem látta, a konkrét ügyet nem, de a pénzek elosztásának mechanizmusát ismeri. Szavai szerint ez a mechanizmus kizárja annak a lehetőségét, hogy "külső behatással lehessen élni".
Olajügy: összeomlott a vád
A Fidesz szerénységet akar a burjánzás helyett
Gyurcsány beszólt Orbánnak
Orbán szerint lopják az uniós pénzeket
MTI
MTI