Szomszéd Orsolya, a Vision Consulting, Gyulai Attila, a Political Capital és Mráz Ágoston Sámuel, a Nézőpont Intézet elemzője is egyetértett, hogy a hétfői beszéd nagyrészt ugyanazokat az elemeket tartalmazta, amelyeket a Szembenézés című elemzés és az egyhetes televíziós szereplés; ugyanakkor a kormányfő - a korábbiaktól eltérően - nem foglalkozott az ellenzékkel.
Szomszéd Orsolya szerint nehéz újat mondani az elmúlt hetekhez képest, így nem okozott meglepetést, hogy Gyurcsány Ferenc csak összefoglalta a korábbi gondolatokat. Az is magyarázhatja az újdonság hiányát, hogy még mindig nem tudja a kormányzat, melyik lenne a legmegfelelőbb irány a reformok kommunikálására - tette hozzá. Gyurcsány Ferenc főként a választóknak üzent a felszólalással, kevesebb üzenet szólt a kormánypártoknak - mutatott rá Szomszéd Orsolya.
A kiigazítás költségvetési értelemben sikeres volt, a költségvetés havi egyenlegei rendre jobbak az előre jelzettnél, a tervezett ütemben közelítjük az egyensúlyi pályát, nem kell beavatkozni az államháztartási folyamatokba egyensúlyteremtő szándékkal - jelentette ki Gyurcsány Ferenc miniszterelnök országértékelő beszédében Részletek |
Gyulai Attila rámutatott: a hétfői beszédben annak a modern miniszterelnöki szerepnek a megjelenése, hogy a miniszterelnök felülemelkedik a pártpolitikai csatározásokon, azt a célt szolgálta, hogy az aktuálpolitikai kérdések helyett a reformokról és a támogatásokról beszéljen. Ez a jelenség nem új Magyarországon: egyebek mellett már Orbán Viktor is alkalmazta ezt a módszert kormányzása során.
A politológus szerint a felszólalásnak - tartalmát tekintve - rövid lesz a hatása, ugyanakkor kezdete lehet annak a hosszabb távú stratégiának, amely szerint a kormányfő felülemelkedik a pártpolitikán.
Gyurcsány villámhárítóként használhatja az MSZP-t
Nem lesz több lyukra szükség a nadrágszíjon?