.jpg)
A folyamatosan ismétlődő, felfelé mutató inflációs meglepetések hatására mind meredekebbé válnak a helyi hozamgörbék. Ez szigorítási nyomást gyakorol a jegybankokra, azon aggodalmak ellenére is, hogy a kamatemelések exportvisszaeséssel járnak és megszorítják a hazai vásárlóerőt is - áll az elemzésben.
A JP Morgan londoni elemzői az előállt helyzetben emelték a Magyarországra adott jegybanki kamat-előrejelzésüket is.
Az elemzés erről szóló fejezete szerint a ház alapeseti forgatókönyve eddig az volt, hogy az MNB a múlt havi szigorítással be is fejezte "kamatemelési miniciklusát". Mindazonáltal a JP Morgan az euróövezeti jegybank (EKB) elnökének minapi, a várható eurókamat-emelésre egyértelműen utaló nyilatkozata előtt is 30-40 százalékos esélyt adott arra, hogy az MNB az idei harmadik negyedévben még végrehajt egy emelést.
Mivel most már "szinte biztos", hogy az EKB a jövő hónapban "mozdulni fog", a JP Morgan londoni elemzőinek véleménye szerint 50 százalék fölé emelkedett az újabb magyarországi kamatemelés valószínűsége, és a háznak most már a központi forgatókönyve az, hogy a magyar jegybanki alapkamat negyed százalékpontos emelkedéssel 8,75 százalékon fog tetőzni.
A JP Morgan szerint a várható EKB-szigorítás mellett az is várható, hogy a következő hónapok magyar inflációs adatai a korábban előrejelzettnél magasabban ragadnak be. A májusi olajár-emelkedést részben ellentételezi a forinterősödés, ennek ellenére azonban a ház londoni elemzői szerint a májusi - de legkésőbb a júniusi - éves inflációs adat azt fogja mutatni, hogy az infláció 6,8 százalék körüli szintre gyorsult vissza, és e szint körül meg is fog állapodni a nyár egészére.
A JP Morgan 2008-ra 6,5 százalékos teljes évi átlagos inflációt vár az MNB májusi jelentésében szereplő 6,3 százalék helyett. A ház megjegyzi, hogy a még mindig gyenge hazai kereslet csökkenti a bérinfláció-spirál kialakulásának kockázatát, de a meredek és makacs energiaár-emelkedések miatt erősödő inflációs várakozások arra utalnak, hogy az MNB számára most már a 3 százalékos inflációs cél 2010-es teljesítése is kihívást jelent.
Lakásvásárlás akár 0% önerővel, június 30-áig jelentősen csökkentett egyszeri költséggekkel! |
A befektetési bankcsoport szerint Magyarországon az olajársokk közvetlen inflációs hatása "közel lehet a 0,6 százalékponthoz", ugyanakkor a kedvező bázishatások hasonló mértékűek, vagyis a két tényező kioltja egymást, hosszabb távra 6,5-7,0 százalékos sávban befagyasztva az éves magyar inflációs számokat.
A Goldman Sachs globális pénzügyi csoport londoni részlege által kiadott rendszeres felzárkózó piaci elemzések egyik legutóbbi összeállítása szerint a cég nyersanyagpiaci szakértői az eddigi hordónkénti 104 dollárról 124 dollárra emelték 2008-as egész évi átlagár-előrejelzésüket a Brent olajfajtára, és jövőre már 140 dollár feletti éves Brent-árfolyamátlagot várnak.
Mindez a cég szerint jelentős hatással lesz a felzárkózó térség inflációjára, főleg jövőre. A GS elemzői az idei magyarországi éves átlagos inflációra adott jóslatukat például az eddigi 5,8 százalékról 6,1 százalékra, a 2009-es átlagos magyar inflációs prognózist 3,5 százalékról 4,3 százalékra emelték.
Tippelgetik a májusi inflációt: közel lesz a 7-hez
Veres: irreális a 3 százalékos inflációs cél
Simor szerint 3 dologtól függ az infláció csökkenése
Hatalmas nyomás alatt a jegybank
Simor: A szigor nem kerül többe
Simor szerint nem volt támadás
MTI