Óriástüntetés készül: utcára vonulnak a szakszervezetek
Borsik János elmondta: a demonstrációval azt szeretnék elérni, hogy a tervezett megszorító intézkedések súlyát ne a munkavállalók viseljék. "Nem lehet leírni a munkavállalókat, a társadalmi partnerséget, és nem lehet összejátszani a hazai multinacionális és tőkeerős vállalkozásokkal" - fogalmazott.
Borsik János társadalmilag igazságtalannak tartja az évi több mint 7 millió forint felett kereső magánszemélyek 4 százalékos különadójának eltörlését. Ezzel szemben szerinte méltánytalan a természetbeni juttatások megadóztatása, és az önkéntes pénztárak munkáltatói adókedvezményének részbeni megszüntetése.
Kifejtette, 1993-94-ben a nyugdíjreform kapcsán a kormány még az öngondoskodás fontosságát hangsúlyozta, az öngondoskodást pedig úgy nem lehet megtenni, ha a kormány a javaslatokkal "megtámadja" az önkéntes pénztárakat. Az önkéntes pénztáraknak 2,2 millió tagjuk van, a 800 milliárd forint értékű felhalmozott tőke 67 százaléka állampapírokban van. Ha ez mérleg megbillen, a negatív hatást a tagok, a pénztárak, a kormány és a társadalom egyaránt megérzi - mutatott rá.
Borsik János elmondta: a munkavállalók bizonytalanságban érzik magukat, a létszámcsökkentés leginkább az ipari és a termelő szférát érinti. Piaci megrendelés híján a mikro-, kis- és középvállalkozásoknak nem tudnak olyan programot biztosítani, aminek segítségével meg tudják őrizni a munkahelyeket. Az 5 százalékos járulékcsökkentés sem fejt ki munkahelymegőrző hatást - vélekedett, hozzátéve: ezért az Autonóm szakszervezet a munkáltatók számára 3 százalékos csökkentést, a munkavállalók számára pedig 2 százalékos járulékcsökkentést javasol, mert ez azonnal jelentkezne a nettó bérben.
Százezres tüntetés az előrehozott választásokért
A hétvégén már lesznek tüntetések a fővárosban
MTI